• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Reagovanja u Srbiji na sednicu SB o Kosovu

Akteri srpske političke scene izneli su različite stavove o sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj je tema bila Kosovo. Ocene su se kretale od zadovoljstva načinom na koji je Srbija bila predstavljena pred tim telom UN, do stava da je došlo do potpunog poraza državne politike o pokrajini.

Akteri srpske političke scene izneli su različite stavove o sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj je tema bila Kosovo. Ocene su se kretale od zadovoljstva načinom na koji je Srbija bila predstavljena pred tim telom UN, do stava da je došlo do potpunog poraza državne politike o pokrajini.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić izjavio je da je Srbija na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u sredu bila dobro predstavljena.

"Žao mi je što predsednik Srbije koji vodi spoljnu politiku nije smeo da ode tamo i da se direktno suprotstavi otimanju Kosova i Metohije, pošto bi se time suprotstavio svojim prijateljima", rekao je Nikolić novinarima u parlamentu.

Prema njegovim rečima, poslednji je čas da se u Skupštini Srbije razgovarao o Kosovu i Metohiji, jer će ta kriza "biti dugogodisnja i iscrpljujuća", a zbog toga je bitno "da u Srbiji ne budu na vlasti oni koji bi se složili da je vreme da se kriza prekine tako što bi sve prihvatili".

Sve drugo je stvar podrške Rusije oko koje se sada "lome koplja", rekao je Nikolić i predočio da "Rusiju koju vodi Vladimir Putin više niko ne može da slomi, a to je naš cementirani oslonac".

Odmah posle istupa Nikolića reagovala je Press služba predsednika Srbije obaveštenjem da na sednicama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija naizmenično predstavljaju predsednik i premijer Republike Boris Tadić i Vojslav Koštunica.

Šefica poslaničke grupe G 17 plus Suzana Grubješić izjavila je da završetak sednice Saveta bezbednosti bez donošenja bilo kakvih odluka o budućem statusu Kosova daje nadu da pregovori mogu biti nastavljeni.

Ona je novinarima u Skupštini Srbije rekla da Srbija treba da bude zadovoljna što je održana zatvorena sednica SB Ujedinjenih nacija i što je ta sednica završena bez zaključaka i bez donošenja bilo kakvih odluka o budućem statusu Kosova.

Predsednik Demohrišćanske stranke Srbije Vladan Batić izjavio je da se od sednice Saveta bezbednosti UN o Kosovu očekivalo upravo ono što se i dogodilo zbog različitih stavova i nepostojanja konsenzusa unutar Saveta bezbednosti UN.

"Mnogo bitniji je eho onoga što se dogodilo i plašim se da stvari idu u onom smeru koji nije dobar za nas, a to je jedan signalizovani stav SAD i EU koji je suprotan zahtevima našeg premijera, a to je da više nema pregovora", rekao je Batić novinarima u Skupštini Srbije.

On je rekao da ne treba biti prorok pa naslutiti šta će se u medjuvremenu dogadjati - sačekaće se predsednički izbori (u Srbiji), nakon toga uslediće prvo odluka kosovskog parlamenta o proglašenju nezavisnosti, a onda i serija unilateralnih prizanja.

On je dodao da će se praktično videti kakav će biti odgovor Srbije u tom pogledu, pre svega odgovor onih koji čine vladajuću koaliciju.

"Da li će taj odgovor biti jednodušan i identičan? Nagoveštaj toga će biti kada u parlamentu bude rasprava o Kosovu i neka moguća rezolucija koja će uslediti", rekao je Batić.

Mnogo oštriji u oceni rezultata sednice SB UN bio je lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović koji je rekao da to što na sednici nije doneta nikakva odluka u vezi sa statusom Kosova jeste "suštinski poraz trenutne državne politike Srbije".

"Status Kosova biće rešen van Saveta bezbednosti UN, a sprovodjenje takve odluke biće nepovoljnije za naše gradjane, i još više će pogoršati odnose Srbije i njenih medjunarodnih partnera", navodi se u saopštenju Jovanovića.

Prema njegovoj oceni, državna politika prema Kosovu usvojena je u atmosferi "kvazinacionalnog jedinstva", i na samom početku je pogrešno definisana sa ciljem da odražava interes vladajuće većine umesto interesa gradjana Srbije i srpske zajednice na Kosovu.

Socijalistička partija Srbije svodi rezultate sednice na medjunarodne odnose. Zamenik šefa poslaničke grupe SPS Žarko Obradović kaže da su sednici SB UN definitivno otvorene karte i da su konačno postali poznati stavovi članica tog tela, kao i to ko je prijatelj Srbije, a ko to nije.

"Do sada smo imali situaciju da su nas pojedini tapšali po ramenu i prikriveno govorili o nezavisnosti Kosova, a juče su definitivno sa tim izašli u javnost. Država treba da bude svesna tih surovih činjenica i da od sada pravi odgovarajuće korake u odnosu na takvo ponašanje", rekao je Obradović novinarima u Skupštini Srbije.

Povodom najave da bi Evropska unija mogla da preuzme rešavanje pitanja Kosova, Obradović je rekao da EU i bilo ko, ko želi da se meša u pitanje Kosova može to da učini samo na osnovu odluke Saveta bezbednosti UN i uz saglasnost Srbije.

Predstavnici države nastavljaju da šalju optimističnije procene. Pomoćnica šefa diplomatije Srbije Milica Delević je ocenila da će rasprava o kosovskom pitanju i dalje ostati u okvirima Saveta bezbednosti i ponovila da Srbija insistira na stavu da je dolazak misije Evropske unije na Kosovo i Metohiju moguć samo na osnovu nove rezolucije Saveta bezbednosti.

Ona je, komentarišući sednicu Saveta bezbednosti za B 92 navela da unutar EU postoji "jedna vrsta saglasnosti" za preuzimanje odgovornosti nad situacijom na Kosovu, pre svega slanjem Misije EU, i ocenila da je Srbiji u interesu da se na Kosovu nadje "jedna vrsta efikasnog civilnog prisustva".

Činjenica da bi odgovornost za takvu situaciju preuzela EU za Srbiju nije sporna, nego je za nju problematična mogućnost da, ukoliko nema saglasnosti o rešavanju statusnog pitanja, slanje civilne misije EU na Kosovo "na mala vrata uvede odredjeno statusno rešenje u igru", ukazala je Delevićeva.

Zbog toga Srbija insistira na slanju Misije na Kosovo na osnovu nove rezolucije Saveta bezbednosti.

I funkcioner Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope Goran Svilanović kaže je da je najnovija sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Kosovu pokazala da ima dosta teškoća da odluka bude doneta i da je najveći problem oko pravnog osnova za buduće medjunarodno prisustvo.

"Ovo nije poslednja sednica Saveta bezbednosti na kojoj se razgovara o Kosovu i verujem da će posle Nove godine, verovatno u januaru biti novih razgovora. Bilo bi dobro da se ti razgovori nastave i da se ipak iscrpe sve mogućnosti da se dodje do nove Rezolucije SB, makar tehničke koja bi bila pravni osnova za ulazak misije Evropske unije na Kosovo", rekao je Svilanović Tanjugu.

To bi bio "najčistiji scenario, najčistije pravno rešenje" koje bi prihvatili svi kada bi bilo odluke SB, rekao je Svilanović i ukazao da je to je "dosta teško i da izgleda neće biti rezolucije SB".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image