• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Solana: Slanje misije EU na Kosovo legalno

Havier Solana je izjavio da slanje misije EU na Kosovo ne predstavlja kršenje medjunarodnog prava. Kondoliza Rajs najavljuje rešenje kosovskog pitanja narednih nedelja, a diplomate u EU isključuju nastavak dijaloga, ali insistiraju na stalnim kontaktima sa Beogradom i Prištinom.

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havier Solana izjavio je da slanje misije EU na Kosovo, iako se u rezoluciji 1244 UN takva mogućnost ne pominje, ne predstavlja kršenje medjunarodnog prava. Državna sekretarka SAD Kondoliza Rajs najavljuje rešenje kosovskog pitanja narednih nedelja, a diplomate u EU isključuju nastavak dijaloga, ali insistiraju na stalnim kontaktima sa Beogradom i Prištinom.

U intervjuu za nedeljni prilog lista Dnevnik, Havijer Solana je rekao da ne zna da "bilo ko želi da krši medjunarodno prvavo".

"Ako znate za nekog, imenujte mi ga", odgovorio je Solana na pitanje novinara, i dodao da se "EU odlučila samo za to da pripremi misiju, koja bi mogla pomoći policiji, pravosudju, zaštitila crkve, a ujedno pomogla Kosovu i ekonomski".

"Ne verujem da bi sve to mogli označiti kao kršenje medjunarodnog prava", rekao je Solana, dodavši da će "misija biti upućena kada to bude bilo moguće" i da je "dokaz odgovornosti".

"Mi smo s time dokazali da smo spremni, o tome smo obavestili Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN)", rekao je visoki predstavnik EU.

On je istakao da EU nastoji da misija počne mandat na osnovu rezolucije 1244. "Kosovo je trenutno protektorat pod privremenom upravom UN i medjunarodna zajednica mora odrediti njegov status", kazao je i dodao da "nije i ne može biti" u suprotnosti s medjunarodnim pravom pokušaj da se nadje rešenje za Kosovo.

"Mi pokušavamo da na najbolji način rešimo taj problem i da nadjemo konačno rešenje za status Kosova, pri čemu smo svesni da Kosovo, Srbija, Hrvatska i ostali delovi regiona pripadaju evropskom kontinentu ne samo fizički, već i duhovno i da je njihovo mesto u EU", rekao je Solana.

On je ocenio i da bi odredjivanje konačnog statusa Kosova bilo "svakako" dobro i za Srbiju.
Solana je na kraju intervjua za nedeljni prilog lista Dnevnik rekao da je kosovski problem "drugačiji, jer je reč o drugačijem slučaju".

"Svaki slučaj je drugačiji, nijedna druga situacija nije jednaka načinu na koji je došlo do otcepljenja u slučaju Jugoslavije. Svaki slučaj je drugačiji, na primer Hrvatske, Bosne. Isto važi za vas (Sloveniju), i vi ste se otcepili na svoj način. Reč je o različitim slučajevima", rekao je Solana.

Nema novih pregovora, ali ima razgovora

U svim naporima za rešenje kosovskog problema je nužan dijalog i stalni tesni kontakti sa Beogradom i Prištinom, ali novih pregovora o statusu neće biti, rekli su agenciji Beta evropski diplomatski zvaničnici neposredno upućeni u rešavanje kosovskog pitanja.

To za Evropsku uniju potpuno nedvosmisleno proizilazi iz izveštaja "trojke" Kontakt grupe o srpsko-albanskim pregovorima i nemogućnosti da se u Savetu bezbednosti UN postigne nagodba o daljem načinu raspleta kosovske krize. Ključno je da, kako su podvukli ovi izvori, ceo proces i svako rešenje "na kraju stabilizuju ceo region".

Funkcioneri u Briselu to nisu mogli da potvrde, ali su rekli da nisu iznenadjeni najavama da će generalni sekretar UN Ban Ki-Mun 8. januara podneti izveštaj u kojem će zatražiti da policijsko-pravosudni tim EU zameni misiju UN na Kosovu u cilju sprovodjenja "načela plana Martija Ahtisarija".

Načela Ahtisarijevog plana bi, prema informacijama medjunarodnih izvora, mogla biti znatno dopunjena, pa i "preradjena", a sprovodila bi se, uz nadzor EU, veoma strogo i postepeno, uz posebnu pažnju zaštiti srpske zajednice i srpskih interesa.

Istovremeno kruže i vesti da EU, SAD i UN zajedno rade na dovršetku jednog "tajnog plana", kojim bi se utvrdile sve pravne, operativne i političke faze za relativno brzo ustoličenje jednog vida nezavisnosti Kosova.

Pravna osnova za upućivanje misije EU i procesa ka nezavisnosti pokrajine bi bilo tumačenje nekih odredbi rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, a izvori u Briselu su potvrdili da "tajno ili ne", takvo vidjenje idućih koraka nije ništa novo.

Oni su preneli i da će od kosovskih Albanaca biti zatraženo da bilo kakav korak u pravcu proglašavanja nezavisnosti odlože "verovatno negde za mart".

Na pitanje kako razjasniti izjavu visokog predstavnika Havijera Solane, pre par dana u Ljubljani, da i dalje postoji potreba za dijalogom oko rešavanja problema Kosova, rečeno je da Solana time svakako nije mislio da treba nastaviti pregovore.

"Ali je bez sumnje u interesu svih da se nastavi dijalog s Beogradom oko mnogih pitanja, isto kao i s Prištinom. Treba se nadati i da će biti dijaloga izmedju Srba i kosovskih Albanaca,ali ne u smislu novih pregovora", navode izvori EU.

Zamoljeni da objasne ima li prostora i smeraju li nadležni i članice EU da, u okviru priprema za upućivanje misije EU na Kosovo i "usaglašavanja" s Prištinom budućeg procesa rešavanja statusa, u nekom vidu konsultuju i Beograd, odgovor je glasio da "kao prvo i na žalost, mogućnost novih pregovora o statusu ne postoji".

Tako se, dodaju izvori, mora razumeti izveštaj "trojke" Kontakt grupe o pregovorima Beograd-Priština i rezultat sednice Saveta bezbednosti UN.

Isto tako se mora imati na umu da su šefovi država i vlada EU zaključili da su "postojeći položaj i stanje na Kosovu neodrživi i da se otud mora ići na rešenje statusa".

"To, medjutim, znači da, takodje, svi uključeni u ova zbivanja moraju biti u tesnoj vezi i razgovarati jedni s drugima, da bi se videlo da je sve učinjeno na način koji najbolje vodi regionalnoj stabilizaciji i miru", navode izvori EU.

Na pitanje da li je na stolu i da li je deo svih tih nastojanja i plan Martija Ahtisarija, rečeno je da je to "apsolutno tačno".

Svi glavni medjunarodni činioci i ranije su bili saglasni s tim, "uključujući čak i Rusiju, koja je to prihvatila na sastanku Kontakt grupe ove jeseni", zaključili su zvaničnici u Briselu.

Rajs: Odluka o Kosovu narednih nedelja

Američka državna sekretarka Kondoliza Rajs izjavila je da bi odluka o statusu Kosova trebalo da bude doneta u narednim sedmicama jer bi njeno odlaganje destabilizovalo Balkan.

I u EU smatraju da je nastavak pregovora izmedju Beograda i Prištine nemoguć, ali insistiraju na stalnim kontaktima zvaničnika Unije sa beogradskim i prištinskim vlastima.

Rajs je rekla da SAD, u tesnoj saradnji sa Evropskom unijom, nastoje da ukažu kosovskim liderima na odgovornosti koje bi preuzeli u skladu sa Ahtisarijevim planom, a da, istovremeno, nastoje da ukažu Srbiji da se pred njom nalazi evropska perspektiva, prenosi Glas Amerike.

Srbija i Kosovo neće više moći da budu sastavni delovi iste države i da je to bila i logika rezolucije 1244 pošto je specijalni status Kosova rezultat rata, rekla je Rajs na konferenciji za novinare u Stejt departmentu.

Državna sekretarka je ocenila da su pregovori Beograda i Prištine uz posredovanje Kontakt grupe pružili i više nego što se očekivalo pošto su se dve strane direktno obraćale jedna drugoj, ali da je taj proces sada okončan.

Ona je ponovila da će SAD nastaviti da saradjuju sa svim stranama, uključujući i Rusiju, kako bi se obezbedilo da se, kako je rekla, tragično poglavlje na Balkanu okonča, kako bi izgradnja Evrope mogla da bude dovršena, 17 godina posle završetka hladnog rata.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image