• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vukčević: Mladić u Srbiji, Karadžić u regionu

Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević izjavio je da se haški optuženik Ratko Mladić nalazi u Srbiji, a Radovan Karadzić u regionu i da predstoji njihovo bliže lociranje. Karla del Ponte tvrdi da su srpske vlasti u proleće 2006. godine bezuspešno pregovarale sa Mladićem o dobrovoljnoj predaji i da ga nisu uhapsile iako su "znale tačno mesto njegovog boravka".

Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević izjavio je da se, prema procenama i njegovoj oceni, haški optuženik Ratko Mladić nalazi u Srbiji, a Radovan Karadzić u regionu i da predstoji njihovo bliže lociranje.

"Čim je izvršeno odredjeno lociranje na jednom većem prostoru, predstoji bliže lociranje, hapšenje i transfer", rekao je Vukčević koji je i koordinator Akcionog tima za lociranje i hapšenje haških optuženika.

Glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte izjavila je da su srpske vlasti u proleće 2006. godine bezuspešno pregovarale sa Ratkom Mladićem o dobrovoljnoj predaji i da ga nisu uhapsile iako su "znale tačno mesto njegovog boravka".

On je istakao da je Srbija do sada Haškom tribunalu izručila 42 osobe, optužene za ratne zločine na prosoru bivše Jugoslavije i da je rad Akcionog tima proteklih godinu dana rezultirao i izručenjem generala koji "nisu tako beznačajni".

"Ne treba prenebregavati da četvoro optuženih nisu, ali proteklih godina ceo vojni i politički vrh je izručen", istakao je Vukčević koji očekuje da bi se i oni uskoro mogli naći u Hagu.

Tužilac za ratne zločine Srbije rekao je da je zaključno sa 2007. godinom, zbog ratnih zločina u Srbiji procesuirano 112 osoba, a 57 je optuženo.

"Primetno je da se javnost u Srbiji suočava sa činjenicom da su u njeno ime činjeni zločini i da to nisu bili nikakvi heroji već obični zločinci", ocenio je Vukčević.

Povodom kritika i pritisaka na rad tužilaštva, Vukčević je kazao da je "evidentna promena državnih institucija" i podrška tužilaštvu u procesuiranju ratnih zločina.

"Najozbiljnija dela su ratni zločini i jedino oni ne zastarevaju", istakao je tužilac uz ocenu da je najveći pomak u ovoj godini u svetu napravljen osnivanjem Triibunala za Kambodžu gde su se dogodili najveći ratni zločini posle Drugog svetskog rata, a u kojima je stradalo oko 2,5 miliona ljudi.

Prema Vukčevićevoj oceni, parafiranje Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji Srbije sa Evropskom unijom je najvažniji dogadjaj za Srbiju u 2007. godini.

"Zadovoljan sam što sam sa kolegama iz Akcionog tima doprineo tome i što je naš rad na lociranju i hapšenju haških optuženika, iako nije do kraja realizovan, ocenjen pozitivno", istakao je Vukčević.

Vukčeviću je ove godine u Monaku uručena nagrada Prix de la Fondation koja se dodeljuje najvažnijim ličnostima u svetu.

Prema njegovoj oceni, najznačajnija ličnost u svetu u 2007. godini je državni tužilac Italije za borbu protiv mafije Pjetro Graso, a u Srbiji Nata Mesarović, predsedavajuća sudskog veća koje je izreklo presudu optuženima za ubistvo premijera Srbije Zorana Djindjića.

"Ja nisam zagovornik onoga da je pravda spora ali dostižna, ali sam zagovornik toga da je pravda dostižna", rekao je Vukčević, navodeći da su oni primer i dokaz toga da niko ko je prekršio zakon u bilo kom obliku niće biti spokojan.

Del Ponte: Srpske vlasti pregovarale sa Mladićem

Glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte izjavila je da su srpske vlasti u proleće 2006. godine bezuspešno pregovarale sa Ratkom Mladićem o dobrovoljnoj predaji i da ga nisu uhapsile iako su "znale tačno mesto njegovog boravka".

"Što se Karadžića tiče znamo da je bio u Beogradu 2004. godine, a Mladić je još tamo", kazala je Karla del Ponte u intervjuu beogradskom "Blicu".

Podsećajući na ovogodišnju presudu Medjunarodnog suda pravde u Hagu, ona je dodala da je time što nije uhapsila i izručila ratnog komandanta bosanskih Srba Ratka Mladića Srbija prekršila konvenciju o genocidu.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image