• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rezolucija o Kosovu - bez jedinstvene podrške

Skupština Srbije u sredu će raspravljati o predlogu rezolucije o Kosovu. Izvesno je da će predlog podržati DSS, DS, SPS i stranke manjina. LDP je protiv rezolucije, SRS je uslovila podršku, dok će se G17 izjasniti tek na sednici parlamenta.

Predlog rezolucije o Kosovu koju je usvojila Vlada Srbije podržaće Demokratska stranka (DS), Demokratska stranka Srbije (DSS), Socijalistička partije Srbije i stranke manjina, a protiv Rezolucije izjasnila se Liberalno-demokratska partija.

Srpska radikalna stranka najavila je da će na sednici parlamenta u sredu podržati rezoluciju pod uslovom da od državnog vrha dobije garancije da će biti stopirani svi sporazumi sa zemljama koje priznaju nezaisnost Kosova.

Stranka G17 Plus najavila je da će svoj stav o rezoluciji izneti u sredu na sednici parlamenta.

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić prethodno je rekao da je, posle završenih konsultacija sa poslaničkim grupama u republičkom parlamentu, Vlada Srbije usvojila Predlog skupštinske rezolucije "Osim toga, Vlada je usvojila i Izveštaj pregovaračkog tima o pregovorima koji su vodjeni izmedju 10. avgusta i 10. decembra ove godine", rekao je Samardžić Tanjugu.

Prema njegovim rečima, Vlada je predlog rezolucije prosledila Skupštini na usvajanje, pa tako na sednici parlamenta treba očekivati raspravu i usvajanje tih dokumenata.

Državni pregovarački tim u ponedeljak uveče usaglasio je predlog te rezolucije.

Tomislav Nikolić izjavio je da će ta stranka glasati u Skupštini Srbije za rezoluciju o Kosovu "ako predsednik i premijer jasno kažu da neće biti potpisivanja (nikakvih) sporazuma sa zemljama koje priznaju nezavisnost" te srpske pokrajine.

Ako oni potvrde da "Srbija neće potpisati ni jedan sporazum ni sa jednom državom ili medjunarodnom organizacijom koje ne prihvataju da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije, mislim da ne bismo imali ništa protiv usvajanja predložene rezolucije o Kosovu", kazao je Nikolić za Radio-televiziju Srbije.

On je dodao da će SRS od predsednika i premijera Srbije Borisa Tadića i Vojislava Koštunice zahtevati pojašnjenje stava iz predloga rezolucije o Kosovu u kojem se navodi da svi medjunarodni sporazumi koje Srbija zaključuje, uključujući i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, moraju biti u funkciji očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje.

"Želimo jasno da znamo šta taj stav predstavlja i znači i zbog toga ćemo sutra tražiti njegovo pojašnjenje", kazao je zamenik predsednika SRS-a i predsednički kandidat te stranke na predstojećim izborima 20. januara.

Nikolić je istakao da državni vrh Srbije mora da zauzme zvaničan stav o tome kako će raagovati u slučaju jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i kasnijeg priznavanja te nezavisnosti.

On je ocenio da je sasvim jasno da su pregovori o statusu Kosova završeni i da Srbija zbog toga treba da se pripremi za "diplomatsku odbranu Kosova i Metohije".

"Stav EU je jasno izrečen, oni su rekli da će sačekati predsedničke izbore u Srbiji i nakon toga priznati nezavisnost Kosova pošto ne mogu da je zaustave", kazao je zamenik predsednika Srpske radikalne stranke.

Predsednik SPS Ivica Dačić izjavio je da će poslanici te stranke glasati za Predlog rezolucije bez obzira na to da li će biti prihvaćene njihove primedbe.

Dačić je novinarima u Skupštini Srbije rekao da rezolucija sadrži ono za šta se SPS "suštinski zalaže" i dodao da je važno da u vezi pitanja Kosova postoji jedinstvo.

"Ukoliko sednica bude posvećena promociji predsedničkih kandidata i na njoj dodje do sukoba unutar vladajuće koalicije, onda je bolje da je ne držimo i ne pokazujemo svoju sramotu pred svetom", rekao je Dačić.

On je naveo da je tokom konsultacija sa Samardžićem tražio da se jasnije istakne značaj rezolucije 1244, odnosno da se kaže da Skupština polazi od te rezolucije.

On je kazao da je tražio i da se definiše vojna neutralnost Srbije i u odnosu na vojne sile, a ne samo na vojne saveze.

Na pitanje novinara da li se to odnosi i na vojnu neutralnost u odnosu na Rusiju, Dačić je rekao "da, i na Rusiju".

Samardžić se sastao i sa poslaničkim klubom Liberalno demokratske partije čiji je lider Čedomir Jovanović ocenio kao apsolutno neprihvatljiv predlog ove rezolucije "jer stavlja tačku na evropsku politiku i ugrožava evropsku perspektivu Srbije".

Jovanović je rekao da je tekst rezolucije neprihvatljiv "jer je najveća pretnja interesima gradjanske Srbije po jeziku, karakteru, posledicama i načinu na koji šalje poruku". "Tekst rezolucije je ravan tekstu rezolucije koja je usvojena dva dana pred bombardovanje Srbije 1999. godine", rekao je Jovanović.

Lider LDP-a je rekao da je ta stranka podnela skupštini na razmatranje svoj predlog rezolucije o zaštiti evropske perpsektive Srbije kao "reakciju na političke poteze koji su veoma pogoršali poziciju Srbije u okviru medjunarodne zajednice i iskomplikovali strateške poslove na kojima je Srbija bila posvećena".

On je dodao da očekuje da će se taj predlog LDP-a naći u sredu na dnevnom redu skupštine kada bi parlament trebalo da razmotri predlog rezolucije državnog pregovaračkog tima.

Jovanović je ocenio da je predlog pregovaračkog tima "najpodmukliji udarac evropskoj perpektivi Srbije" jer se gradjanima ni u jednom trenutku ne ukazuje na posledice politike za koju se vladajuća koalicija opredelila.

On je rekao i da je u tekstu tog dokumenta neprihvatljiva klauzula o vojnoj neutralnosti jer se, kako je naveo, iza toga krije strateško opredeljenje za približavanje onim vojnim strukturama koje se nalaze naspram NATO.

Jovanović je ocenio i da je dodatno komplikovanje odnosa sa medjunarodnom zajednicom kroz najavljeno preispitivanje odnosa sa zemljama koje bi se saglasile sa eventualno jednostrano proglašenom nezavisnosti Kosova novi udarac samim interesima Srbije.

On je zatražio od predsednika Srbije i lidera Demokratske stranke Borisa Tadića da se povuče iz "ove inicijative".

Medjutim, Tadić je izjavio da je rezolucija u saglasju sa njegovim predsedničkim programom.

"Ta rezolucija suštinski gledano ne odustaje ni od evropske budućnosti ni od Kosova, i to su dva stožera, kamena temeljca moje politike, i ne samo u ovoj izbornoj kampani, nego i u budućnosti", rekao je Tadić novinarima tokom posete arheološkom lokalitetu Viminacijum kod Kostoca.

Prema njegovim rečima, Srbija u Evropsku uniju (EU) ne može da udje odustajući od svog identiteta, jer kolektivni identitet EU počiva upravo na skupu identiteta koji su u nju unele nacije članice.

"Ako narodi ulaze u Evropu bez svog jezika, kulture, bez svojih crkava i manastira, oni ne doprinose tom evropskom identitetu, tako da Srbija baš zbog evropske budućnosti neće odustati od Kosova, koje je srpska pokrajina, ali i srpsko ishodište", naglasio je Tadić.

Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac izjavio je da se predloženom rezolucijom konstatuje "de fakto stanje" o vojnoj neutralnosti Srbije, ali da se to može promeniti u budućnosti.

"De fakto stanje jeste da smo sada vojno neutralni. Rezolucijom se to konstatuje, ali se ne donosi odluka zauvek i za ubuduće", rekao je Šutanovac i dodao da u Skupštini Srbije ne postoji većinska volja poslanika za nastavak evroatlantskih integracija ali da to ne sprečava Ministartvo odbrane da saradjuje sa ministarstvima odbrana svih država koje to žele.

On je rekao da je Srbija članica Programa NATO "Partnerstvo za mir", što stvara okvir za saradnju sa tim programom Alijanse.

Šef poslaničke grupe DSS u Skupštini Srbije Miloš Aligrudić izjavio je da je važno da se pokaže jedinstven stav Srbije o Kosovu i Metohiji, kao i da nema nikakve promene kursa kada je reč o želji naše zemlje da postane deo EU.

On je novinarima u parlamentu kazao da predložena rezolucija državnog pregovaračkog tima treba da potvrdi ranije iznet stav Skupštine Srbije o Kosovu i Metohiji.

"DSS je opedeljena za evropske integracije, ali samo sa Kosovom u sastavu Srbije", rekao je Aligrudić, dodajući da mora postojati minimum ispod koga država ne može ići.

On je izrazio očekivanje da će i opozicija podržati predloženi tekst rezolucije, ali je precizirao da, kada se govori o jedinstvu, tu se pre svega misli na većinu u parlamentu.

U predlogu dokumenta dostavljenom poslaničkim klubovima, navedeno je nekoliko ključnih stavova koji bi trebalo da predstavljaju okvir delovanja državnih organa i drugih javnih činilaca u odbrani suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image