• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština u cajtnotu za lokalne izbore

Skupština Srbije završila je u četvrtak uveče načelnu raspravu o predložena četiri zakona neophodna za raspisivanje lokalnih i pokrajinskih izbora, koji su stavljeni u proceduru po hitnom postupku. Poslanici će raspravu nastaviti u subotu, 29. decembra raspravom o amandmanima, a kao datum održavanja lokalnih izbora pominje se 11. maj sledeće godine.

Skupština Srbije završila je u četvrtak uveče načelnu raspravu o predložena četiri zakona neophodna za raspisivanje lokalnih i pokrajinskih izbora, koji su stavljeni u proceduru po hitnom postupku.

Poslanici će raspravu nastaviti u subotu, 29. decembra raspravom o amandmanima na predložene zakone o lokalnoj samoupravi, o lokalnim izborima, o glavnom gradu i o teritorijalnoj organizaciji.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković rekao je da će set zakona neophodnih za raspisivanje lokalnih izbora obezbediti stabilnost i dobar osnov za dalju decentralizaciju vlasti u Srbiji.

Marković je rekao da je njihov cilj da u većoj meri istaknu odgovornost političara na lokalnom nivou, ali i da omoguće depolitizaciju i profesionalizaciju organa uprave.

Ministar je istakao probleme u funkcionisanju lokalne samouprave i naveo da je trenutno 11 jednica lokalne smaouprave raspušteno, kao i to da opštine ne mogu da iznesu nivo nadležnosti koje imaju, posebno kada je reč o oblastima zdravstva i obrazovanja.

Kako je naveo, predloženo je da umesto pet gradova Srbija ima 24 grada uključujući i Beograd, a razlog za povećanje broja gradova je stvaranje osnove za decentralizaciju vlasti.

Druga važna novina zakona o teritorijalnoj organizaciji je utvrdjivanje postupka promene granica jedinica lokalne samouprave, naveo je Marković i dodao da će to biti učinjeno u dogovoru sa lokalnim samoupravama i kroz referendum koji će imati savetodavni karakter.

On je naveo da će konačnu odluku o promeni granica lokalnih samouprava donositi Skupština Srbije jer je to pitanje u isključivoj nadležnosti republike. Prema njegovim rečima, predloženi zakon o teritorijalnoj organizaciji neće menjati granice jedinica lokalne samouprave.

Ministar je naveo da Srbija ima decentralizovan sistem lokalne samouprave kome nedostaje "jedna stvar - imovina" i dodao da će to pitanje biti rešeno drugim zakonom koji je u izradi.

Marković je naveo da je predloženim rešenjima odnos nižih i viših organa vlasti dobro postavljen jer viši organi vlasti ni na koji način ne smeju da se mešaju u odluke nižih organa vlasti, osim u oceni ustavnosti i zakonitosti odluka nižih organa.

Kada je reč o prvim lokalnim izborima posle usvajanja zakona, oni ne mogu biti održani u roku kraćem od 120 dana, što znači da će lokalni izbori najverovatnije biti održani tek u maju iduće godine, naveo je Marković.

Tim zakonom predvidjen je proporcionalni izborni sistem sa cenzusom od pet odsto, pooštreni su uslovi kandidature, a rešeno je i pitanje mandata odbornika, rekao je ministar.

Marković je naveo da odbornik normalno raspolaže svojim mandatom, da je njegova volja šta će sa tim mandatom raditi, kao i da svoj mandat može staviti na raspolaganje političkoj stranci.

"I u jednom i drugom slučaju više nemamo problema oko tumačenja kome pripada mandat", rekao je ministar.

On je dodao da do sada nije postojala postizborna zaštita mandata, da se nije znalo ko rešava te probleme, a da je novim rešenjima predvidjeno da je okružni sud nadležan za sve postizborne sporove što je u skladu sa najvišim standardima koji postoje u Evropi.

Predloženim zakonom, organi lokalne samouprave su opštinsko veće i predsednik koje bira Skupština opštine iz redova odbornika, a za zakonitost odluka opštinskog veća isključivo odgovara predsednik opštine koji ima pravo da suspenduje odluke opštinskog veća.

Načelnik opštinske uprave, koji treba da bude profesionalac, biraće se na konkursu, rekao je ministar.

Marković je naveo da se prvi put donosi zakon o glavnom gradu koji predvidja istovetnu organizaciju kao i za sve druge jedinice lokalne samouprave. Naveo je da će Beograd imati veće nadležnosti koje će se ogledati u tome što će gazdovati obalama Save i Dunava.

Predvidjeno je i uvodjenje komunalne policije za gradove i za Beograd i to će vrlo brzo biti uredjeno zakonom, naveo je ministar.

Tokom rasprave većina poslanika ocenila je da su predloženi zakoni dobri, dok su kritike izneli poslanici Liberalno demokratske partije, Socijalističke partije i poslanička grupa manjina.

Poslanici LDP-a tokom rasprave javljali su se više puta po poslovniku zato što u dnevni red sednice nije uvrštena inicijativa LDP-a koju su potpisima podržali gradjani o formiranju anketnog odbora koji treba da preispita poslovanje kompanije "Delta".

Izborno zakonodavstvo predvidja da se lokalni izbori održe po proporcionalnom sistemu, a da se gradonačelnici i predsednici opština biraju iz redova odbornika u skupštinama opštinama, to jest gradovima.

Redovno zasedanje Skupštine Srbije završava se u subotu, 29. decembra, a Ustavni zakon predvidja da lokalni izbori budu raspisani do 31. decembra, odnosno u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu seta tih zakona.

Prema predlogu, zakoni će stupiti na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku.

Todorović: SRS odgovaraju lokalni izbori u maju

Poslanik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović izjavio je da toj stranci odgovara da lokalni i pokrajinski izbori budu održani posle marta i da nemaju zamerku i na "naznake" da budu održani 11. maja.

Todorović smatra da su predloženi zakoni neophodni za raspisivanje tih izbora dobri i naveo da će imati "duži vremenski rok trajanja", jer je zakon u skupštinu prosledjen nakon dogovora vladajućih stranaka i opozicije.

On je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je dobro što je postignut dogovor da cenzus na lokalnim izborima bude pet odsto i što će gradonačelnici i predsednici opština biti birani u skupštinama gradova, odnosno u skupštinama opština, jer će to omogućiti stabilniju lokalnu samoupravu.

Prema njegovim rečima, SRS će imati nekoliko amandmana ali oni neće uticati bitno na donošenje tih zakona.

Govoreći o dogadjajima u opštini Grocka, Todorovoć je kazao da u toj opštini na silu uz pomoć policije pokušava da se uvede "neka nova vlast" i naveo da je policija izbacivala odbornike SRS iz skupštine opštine.

On je rekao da je SRS dobila uverenje da će policija biti povučena i da je zbog toga odlučeno da poslanici te partije nastave rad u Skupštini Srbije.

Sednica Skupštine Srbije u četvrtak je na kratko bila prekinuta jer su poslanici SRS izašli iz sale zbog dešavanja u Skupštini opštine Grocka.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image