Skupština Srbije - jesenje zasedanje
MONDO, Aleksandra Petrovski 

Poslanici su danas, prvog dana jesenjeg zasedanja, u načelu razmotrili izmene Zakona o turizmu, koje će, prema oceni resornog ministra Rasima Ljajića, doprineti suzbijanju sive ekonomije u toj oblasti i boljoj zaštiti turista koji putuju preko turističkih agencija.

Nova rešenja, rekao je Ljajić obrazlažući zakon, predviđaju šire nadležnosti inspekcijskog nadzora, a predviđeno je da inspekcije mogu ubuduće da kontrolišu rad u privatnom sektoru, ispunjenost minimalnih tehničkih uslova u privatnom sektoru i seoskim domaćinstvima, kao i naplatu boravišne takse.

Ministar je naveo da se njima definišu i jasni kriterijumi za izbor direktora turističkih organizacija, a predviđeno je i da organizatori putovanja moraju da imaju bankarsku garanciju ili polisu kako bi dobili licencu za rad.

Ljajić je tokom rasprave saopštio da je vladina kampanja “Moja Srbija” postigla veoma dobre rezultate i da je, u okviru nje, izdato oko 13.000 vaučera.

Podrsku izmenama Zakona o turizmu, koji bi trebalo da doprinese smanjenju sive ekonomije u toj oblasti i boljoj zaštiti turista koji putuju preko agencija, danas su najavili poslanici vladajuće većine, a pohvale na predložena rešenja stigle su od nekih opozicionih stranaka.

U paketu sa tim zakonom, poslanici su razmotrili i predloge za ratifikaciju amandmana na Statut Svetske turističke organizacije, sporazuma Vlade Srbije i Vlade Makedonije o saradnji u oblasti turizma i o o ekonomskoj saradnji i Protokola o izmenama i dopunama Sporazuma o slobodnoj trgovini izmešu drzava EFTA i Srbije.

Na dnevnom redu prve sednice jesenjeg zasedanja je devet zakonskih predloga.

Prema Ustavu Srbije, parlament se godišnje sastaje u dva redovna zasedanja - 1. marta počinje prolećno, a 1. oktobra jesenje.

Jesenje zasedanje najvišeg zakonodavnog tela traje tri meseca.