• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li se Balkanu zatvaraju vrata EU?

Francuski veto na kandidaturu Makedonije za članstvo u EU i britanski predlog budžeta iz kojeg bi bila isključena svaka ozbiljnija pomoć zemljama zapadnog Balkana prete da zatvore vrata daljem proširenju Evropske unije i da dovedu u pitanje čitavu evropsku strategiju za Balkan.

Francuski veto na kandidaturu Makedonije za članstvo u EU i britanski predlog budžeta iz kojeg bi bila isključena svaka ozbiljnija pomoć zemljama zapadnog Balkana prete da zatvore vrata daljem proširenju Evropske unije i da dovedu u pitanje čitavu evropsku strategiju za Balkan.

Rezultat toga bila bi konsolidacija balkanskog geta u srcu Ervope, ocenjuje se u analizi Inicijative za evropsku stabilnost (ESI) .

ESI naglašava da bi zaustavljanje proširenja EU bilo "užasna politička greška" i poziva zemlje članice EU da ne zaborave svoje obaveze prema Balkanu i svoj vitalni interes za trajnu stabilnost regiona uoči početka pregovora o statusu Kosova.

Sa predstojećeg samita EU, navodi ESI, zemlje članice bi trebalo da pošalju jasan znak zapadnom Balkanu da je obećanje o evropeizaciji koje im je dato - realno, time što će Makedoniji odobriti status kandidata za članstvo u EU kao što je i predložila Evropska komisija.

Članice EU, dodaje se, trebalo bi da potvrde da su kriterijumi za članstvo ostali isti i da će zemlje biti procenjivane pošteno i objektivno, u skladu sa svojim napretkom u sprovodjenju traženih reformi.

Takodje, trebalo bi da obezbede da u spoljnopolitičkoj stavci novog budžeta EU bude predvidjeno dovoljno sredstava da se nastavi pomoć svim zemljama zapadnog Balkana u procesu približavanja EU, pre 2013, što ne bi mnogo uticalo na budžet, ali bi bilo značajeno za uvlačenje regiona u ciklus reformi i razvoja.

Lišavanjem regiona pomoći u narednih sedam godina rizikuje se da propadne sve što je Evropa uložila u Balkan tokom protekle decenije, što je mnogo skuplji pristup, upozorava ESI.

Odluka o kandidaturi Makedonije, po oceni ESI, biće odlučujuća ne samo za tu zemlju već za politiku EU prema zapadnom Balkanu u celini. Ako Makedonija bude odbijena, uobičajena diplomatska uveravanja o evropskoj budućnosti regiona zvučaće zaista šuplje. To bi bio poražavajući znak za Balkan i značilo bi da se EU odriče obaveza koje je preuzela u Solunu i da je proces stabilizacije i pridruživanja obična šarada.

Ako Makedonija, koja je zaključila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU pre četiri godine i uspešno se izborila sa nasledjem etničkog sukoba, sada bude odbijena, kakvi su onda izgledi za BiH, Srbiju ili Kosovo koji su daleko iza nje, dodaje se.

ESI ističe da bi negativna odluka o Makedoniji lišila EU i njene članice kredibiliteta i uticaja u regionu, ali i da bi se loše odrazila i na pregovore o statusu Kosova i "izvukla tepih ispod nogu" svim političarima na Balkanu koji su svoju političku budućnost uložili na evropeizaciju. To bi, ističe se, bio poraz za deceniju evropskih napora u regionu.

Jednako ozbiljnu pretnju, upozorava ESI, predstavlja i predlog budžeta koji je predstavila Britanija, čak iako njegovi autori nisu razmišljali o proširenju. Posledice takvog budžeta bile bi veoma teške za zemlje zapadnog Balkana za koje bi članstvo u EU postalo zaista daleka perspektiva, ocenjuje ESI i upozorava da proces pristupanja EU nije beskonačno rastegljiv i da se od zemalja regiona ne može tražiti da čekaju još deceniju ili više, dok EU ne bude spremnija za novo proširenje.

Frustracija koju bi to izazvalo, a posebno na Kosovu i Srbiji, osnažila bi opasne političke snage koje bi ugrozile ono što je postignuto u deceniji izgradnje mira. Na ekonomskom nivou to bi čitav region osudilo da ostane u getu nerazvijenosti i nestabilnosti, okruženom članicama EU.

Vrata balkanskog geta bila bi zatvorena, a ključ bačen do narednog budžetskog perioda, ističe se u analizi ESI.

Povodom izjave ministra spoljnih poslova Francuske Filipa Dusta-Blazija da se Francuska protivi kandidaturi Makedonije za status članstva u EU, portparol Ke d Orseja Žan Batist Matei izjavio je da se Francuska ne boji daljeg širenja Evropske unije.

"Francuska nema bojazan od daljeg proširenja. Ministar je rekao samo to da je neophodno ostaviti vreme za promišljanje, upravo da bi taj proces dobro tekao i da bi bio prihvaćen od javnosti", rekao je Matei na redovnoj konferenciji za štampu.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image