"Situacija nije laka. Država je pokrenula opsežnu diplomatsku aktivnost tim povodom. Ništa još nije gotovo. Mi se uvek borimo do kraja, pa i kad ne uspemo, nastavljamo. Od ovoga niko nema pravo nikada da odustane", rekao je Selaković u Beogradu.

On je upitao šta Srbija može da uradi u toj većini koja glasa, a među kojima su i države koje su pre 16 godina bombardovale Srbiju kako bi joj oteli jedan deo njene teritorije.

"Ako je neko bio u stanju to da uradi, zašto ne bi bio u stanju i da uradio ovo", kazao je Selaković.

Prema njegovim rečima, ne zna šta bi omogućilo da se priča o srpskom korenu u potpunosti satre, možda novi zakon koji priprema vlada u Prištini, a koji predviđa da se sve srpske crkve i manastiri pretvore u svojinu takozvane države Kosovo.

"Ja razumem politički rezon Prištine na čijoj teritoriji su četiri spomenika pod zaštitom Uneska i sva četiri su srpska. Šta to Albanci od kulturne baštine osim nekoliko kula u Metohiji imaju", upitao je Selaković.

Kako je dodao, ono što se nikad neće desiti je da se "deca uče da su Visoke Dečani podigli Nimani".

On je izjavu ministra spoljnih poslova Velike Britanije Filipa Hamonda da će Kosovo članstvom u Unesko imati dodatne i pojačane obaveze da zaštiti srpsko kulturno nasleđe ocenio kao "samo još jedno u nizu licemernih mišljenja".

Izvršni savet Uneska danas u Parizu treba da odluči da li će na dnevni red zasedanja uvrstiti i predlog preporuke za prijem Kosova u članstvo te organizacije.

Ako pitanje prijema Kosova bude uvršteno u dnevni red o njemu bi se moglo raspravljati i glasati oko 20. oktobra, pred kraj zasedanja Izvršnog saveta.