• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rikerov izveštaj o Kosovu pred SB 16. januara

Šef UNMIK-a Joakim Riker predstaviće 16. januara na sednici Saveta Bezbednosti o Kosovu tromesečni Izveštaj o implementaciji standarda u toj pokrajini, piše prištinski dnevnik "Zeri". U izveštaju se navodi da su izbori i pitanje statusa Kosova bili glavni dogadjaji i da "nije registrovan nijedan slučaj ugrožavanja slobode kretanja".

Šef UNMIK-a Joakim Riker će 16. januara na sednici Saveta Bezbednosti o Kosovu predstaviti tromesečni Izveštaj o implementaciji standarda u toj pokrajini, piše prištinski dnevnik "Zeri".

U izveštaju za period od početka septembra 2007. do polovine decembra, navodi se da su izbori i pitanje statusa Kosova bili glavni dogadjaji i da "nije registrovan nijedan slučaj ugrožavanja slobode kretanja".

"U delu o 'slobodi kretanja' pominje se da su u oktobru 2007. godine oko 1.000 srpskih vernika sa Kosova, Srbije i iz Crne Gore učestovali u verskoj ceremoniji u Pećkoj Patrijaršiji. Većina od njih su bez pratnje policije posetili i Manastir u Dečanima", citira "Zeri" izveštaj šefa UNMIK-a.

U delu izveštaja vezanom za izbore održane 17. novembra 2007. godine na Kosovu, kaže se da je "učestovanje Srba bilo veoma nisko".

"U delovima Kosova gde žive Srbi su od planiranih 107, otvorena 54 biračka mesta, od kojih su neka bila mobilna. Posle poziva na bojkot od strane autoriteta u Beogradu, direktori škola nisu dopustili da se u školama otvaraju biračka mesta", kaže se u tom izveštaju.

Dodaje se da su 17 od 33 srpskih subjekata sa Kosova tražili da se povuku iz tog procesa pre datuma izbora.

Riker, kako "Zeri" prenosi, ističe da je misija Saveta Evrope ocenila te izbore kao slobodne i korektne.

U izveštaju se takodje kaže da je predstavljanje manjina u Zaštitnom Korpusu Kosova (ZKK) ostalo isto tokom tih nekoliko meseci.

"Od 2.906 aktivnih pripadnika ZKK-a 6,6 odsto su pripadnici manjina, a Srba je 1,4 odsto", kaže se u izveštaju.

Šef UNMIK-a se fokusira i na druge aspekte standarda na Kosovu, pa navodi "da implimentacija plana protiv korupcije nije išla kako je bilo predvidjeno u oblastima kao što su administracija, policija i sudstvo".

Navodi se i da vlada Kosova već planira pripremu plana do kraja aprila 2008. godine koji će predstaviti budući instruktivan dokumenat za implementaciju standarda.

Jeremić pripremio teren Tadiću

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić završio je u petak uveče posetu sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, tokom koje se, još jednom, sastao sa ambasadorima država članica Saveta bezbednosti, u sklopu priprema za predstojeću sednicu najmoćnijeg tela svetske organizacije posvećenu stanju na Kosovu.

Kao i pred sednicu održanu 19. decembra, Jeremić je u Njujork doputovao znatno ranije kako bi pripremio teren za nastup predsednika Borisa Tadića, koji će 16. januara braniti stavove Srbije pred 15-članim Savetom bezbednosti UN, koji će se okupiti kako bi razmotrili izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki Muna i njegovog specijalnog izaslanika za Kosovo Joahima Rikera.

Taj izveštaj, objavljen početkom sedmice, sadrži niz ocena sa kojim se ne slažu predstavnici vlasti u Beogradu, te je Jeremić zvaničnicima UN i ambasadorima država članica Saveta bezbednosti predao srpski odgovor na taj dokument, u kojem se ističu činjenične netačnosti navedene u dokumentu dvojice medjunarodnih zvaničnika.

"Predao sam naš odgovor svim članicama Saveta bezbednosti i Ujedinjenim nacijama. Skrenuo sam im pažnju na veliki broj faktografskih netačnosti navedenih u izveštaju šefa UNMIK-a i veliki broj pogrešnih političkih zaključaka u Banovom izveštaju", rekao je Jeremić Tanjugu, posle serije razgovora sa diplomatama zemalja članica SB u Njujorku.

Generalni sekretar UN i Riker naveli su da je "održivost statusa kvo na Kosovu malo verovatna", te da kosovski Albanci očekuju da "rešenje budućeg statusa Kosova" mora biti brzo definisano.

U dokumentu koji su načinila srpska ministarstva za Kosovo i spoljnih poslova navodi se da se u toj pokrajini "pod okriljem UNMIK-a krše temeljni principi na kojima počivaju UN", i ukazuje da se "mnogi procesi u pokrajini, uključujući prenošenje nadležnosti sa UNMIK-a na privremene institucije, kao i pripreme za slanje misije EU obavljaju prema Ahtisarijevom planu, kao da je taj plan bio razmotren i usvojen u Savetu bezbednosti".

Komentarišući novi sastav Saveta bezbednosti, u kojem su se umesto Slovačke, Kongoa, Gane, Katara i Perua, od 1. januara našli Hrvatska, Libija, Vijetnam, Burkina Faso i Kostarika, Jeremić je ocenio da je "novi sastav povoljniji od prethodnog".

"Većina naginje našem stavu da je rešenje potrebno pronaći pregovorima. Još jednom sam istakao značaj ovog političkog procesa za Srbiju i region... Pošto su stalne članice već jasno zauzele stavove, onda nestalne imaju veliki politički i psihološki uticaj na način na koji će se viditi debata 16. januara", rekao je Jeremić.

"Mislim da u ovom trenutku (u Savetu bezbednosti) ne postoji ni apsolutna ni relativna većina koja smatra da su iscrpljene sve mogućnosti za nastavak pregovora. Ovo je složena diplomatska i politička utakmica u kojoj činimo sve što možemo, agilni i aktivni", zaključio je šef srpske diplomatije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image