• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko je kako glasao u UNESCO

Izvor mondo.rs

Tražili ste, čitajte - spisak zemalja koje su glasale protiv prijema Kosovo u UNESCO, ko je bio uzdržan ko je bio za.

 Kako su zemlje glasale o Kosovu u Unesco Izvor: MN Press
Izvor: MN Press



Kosovo danas nije primljeno u UNESCO, što se u Srbiji smatra velikom pobedom i odbranom istorijskog i kulturnog nasleđa u pokrajini.

Veliki broj čitalaca MONDA javio nam se sa željom da objavimo koje su zemlje kako glasale. Ispunjavamo vam želju!

Najpre da primetimo da je većina zemalja glasala o prijemu Kosova u Unesko u skladu sa time da li priznaju ili ne priznaju njegovu nezavisnost.

Od pet država članica EU koje ne priznaju nezavisnost Kosova tri su glasale protiv prijema, a dve su bile uzdržane.

Protiv prijema Kosova glasali su Slovačka, Španija i Kipar, a Grčka i Rumunija su bile uzdržane. Od zemalja članica EU uzdržana je bila još samo Poljska, koja je priznala nezavisnost Kosova.

Bivše jugoslovenske republike glasale su u skladu sa time da li priznaju ili ne nezavisnost Kosova. Slovenija, Hrvatska, Makedonija i Crna Gora podržale su članstvo Kosova u Unesku, dok je BiH, koja nije priznala Kosovo, bila uzdržana.

O predlogu da Kosovo bude primljeno u članstvo Uneska danas su se na Generalnoj konferenciji u Parizu izjasnile 142 zemlje: 92 su bile za, 50 protiv, 29 je bilo uzdržano, a 15 nije prisustvovalo glasanju.

Za prijem Kosova u UNESCO bila je potrebna dvotrećinska većina zemalja koje su glasale. Kosovu je nedostajalo tri glasa za potrebnu većinu, odnosno za prijem.

Evo kako su glasale zemlje (ovaj spisak podeljen je posle konferencije za novinare predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića):


- Države koje su glasale protiv prijema Kosova u UNESCO -

Južna Afrika, Angola, Argentina, Jermenija, Belorusija, Bolivija, Bocvana, Brazil, Čile, Kina, Kipar, Kongo, Kuba, Ekvador, Eritreja, Španija, Etiopija, Rusija, Gruzija, Gvatemala, Ekvatorijalna Gvineja, Indija, Indonezija, Kazahstan, Kirgistan, Liban, Maroko, Mauricijus, Mozambik, Meksiko, Mjanmar, Namibija, Nikaragva, Uganda, Palestina, Paragvaj, Filipini, Sirija, Moldavija, Demokratska Republika Kongo, Narodna Demokratska Republika Laos, Narodna Demokratska Republika Koreja, Srbija, Slovačka, Južni Sudan, Šri Lanka, Surinam, Urugvaj, Venecuela i Zimbabve.

- Države koje su bile uzdržane na glasanju -

Alžir, Bangladeš, Barbuda, Butan, Bosna i Hercegovina, Burundi, Kamerun, Komori, Egipat, Grčka, Gvineja-Bisao, Jamajka, Japan, Kenija, Mali, Nepal, Nigerija, Peru, Poljska, Centralnoafrička Republika, Republika Koreja, Rumunija, Sent Vinsent i Grenadini, Sejšeli, Singapur, Trinidad i Tobago, Tunis, Vijetnam i Zambija.


- Države koje su glasale za prijem Kosova u UNESCO -

Avganistan, Albanija, Nemačka, Andora, Saudijska Arabija, Australija, Austrija, Bahami, Bahrein, Belgija, Belize, Benin, Bruneji, Bugarska, Burkina Faso, Kanada, Kostarika, Obala Slonovače, Hrvatska, Danska, Džibuti, El Salvador, Ujedinjeni Arapski Emirati, Estonija, Makedonija, Fidži, Finska, Francuska, Gabon, Gambija, Gana, Grenada, Gvineja, Gvajana, Haiti, Honduras, Mađarska, Kukova Ostrva, Solomonska Ostrva, Irska, Island, Italija, Jordan, Kuvajt, Lesoto, Letonija, Liberija, Libija, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Malavi, Malta, Monako, Crna Gora, Nauru, Niger, Norveška, Novi Zeland, Oman, Pakistan, Palau, Panama, Papua Nova Gvineja, Holandija, Portugal, Katar, Dominikanska Republika, Češka, Tanzanija, Velika Britanija, Ruanda, Sent Lucija, Sent Kits i Nevis, San Marino, Samoa, Senegal, Sijera Leone, Slovenija, Somalija, Sudan, Švedska, Švajcarska, Čad, Tajland, Istočni Timor, Togo, Tonga, Turska, Tuvalu, Vanuatu i Jemen.

- Države koje nisu prisustvovale glasanju -

Azerbejdžan, Zelenortska Republika, Kambodža, Maršalska ostrva, Iran, Irak, Madagaskar, Maldivi, Mauritanija, Mongolija, Uzbekistan, Svazilend, Tadžikistan, Turkmenistan i Ukrajina.

Komentari 161

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Osvestite se

Hajde, ne budite glupi i probudite se! Većina država koja je glasala na našoj strani je glasala iz svojih ličnih razloga. Neke države imaju sličnu situaciju sa nekim svojim pokrajnama pa su stali na našu stranu, jer očekuju sutra isto to od nas. Neke su glasale jednostavno jer su protiv Amerike i UNESK-a. Nemojte sebi stvarati iluzije, da su vam te države prijatelji ili neprijatelji. Svako gleda sebe u ovoj priči i to je ta tzv. Elita. Narod se tu ne pita. Sve u svemu jedno je bitno, Kosovo nije izgubljeno i nikad neće biti!

Ja

Ovim se pokazalo koliko zapad voli srbe i srbiju, da su protiv srba NATO i EU, a naši pojedinci uvijek trče za njima. E sad se pokazalo ko su srpski prijatelji njih treba cijeniti,uvažavati i sa njima sarađivati u svakom pogledu a crna gora i makedonija prekrižena nula.

komshija

osven shpanije, dali ima neko drugih normalnih I zdravih drzava da su glasali za srbiju? to pokazuje koliko ste banana od drzave

special image