• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hag: Bez odluke o izuzeću Šešeljevog sudije

Na sudjenju Vojislavu Šešelju u Hagu ni u sredu nije saslušan drugi svedok optužbe zato što predsednik Tribunala Fausto Pokar još nije doneo odluku o zahtevu Tužilaštva za izuzeće sudije Frederika Harhofa (Harhoff), zbog uzimanja izjave od svedoka Isaka Gašija

Na sudjenju Vojislavu Šešelju pred Haškim tribunalom ni u sredu nije saslušan drugi svedok optužbe zato što predsednik Tribunala Fausto Pokar još nije doneo odluku o zahtevu Tužilaštva za izuzeće sudije Frederika Harhofa (Harhoff).

Tužiteljka Kristin Dal (Cristine Dahl) zatražila je juče izuzeće sudije Harhofa iz Danske zato što je 1993, kao aktivista Helsinškog odbora za zaštitu ljudskih prava učestvovao u uzimanju izjave od Isaka Gašija, koji je planiran da bude svedok optužbe o zločinima počinjenim nad nesrpskim stanovništvom u Brčkom 1992. godine.

Šešelj, optužen za zločine nad nesrpskim civilima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93, ocenio je u utorak da Tužilaštvo time opstruiše proces.

Predsedavajući sudija Žan-Klod Antoneti (Jean-Claude Antonetti) danas je rekao da je o zahtevu tužioca obavestio predsednika Tribunala Fausta Pokara, ali da on o tome još nije doneo odluku.

Sudjenje, stoga, ne može biti nastavljeno saslušavanjem drugog svedoka optužbe. Sudija Antoneti kazao je da se nada da će to biti moguće u četvrtak popodne, za kada je zakazao nastavak postupka.

Istovremeno, sudsko veće odbilo je Šešeljev zahtev, predat u utorak, da ne bude saslušan ni svedok Gaši, ni drugi svedoci o zločinima počinjenim u Brčkom, Bijeljini, Bosanskom Šamcu i zapadnoj Slavoniji.

Šešelj je u svom zahtevu to tražio budući da su zbivanja u navedenim mestima izuzeta iz optužnice po ranijem nalogu sudija, radi sažimanja i skraćivanja procesa.

Predsedavajući sudija Antoneti je obrazložio da tužioci imaju pravo da svedoke iz tih mesta saslušavaju dokazujući "obrazac ponašanja" vojnih snaga koje su, po optužnici, bile pod Šešeljevom kontrolom.

Optuženi Šešelj uzvratio je sudiji rečima da će se žaliti na tu odluku.

"Na spisku optužbe ima najmanje 20 svedoka, navodnih žrtava iz ta četiri mesta koji govore šta se njima desilo, bez direktne veze sa mnom, jer kažu samo da su čuli za šešeljevce i moj dolazak i to je sve", precizirao je u svom obraćanju Šešelj.

Optuženi Šešelj uzvratio je sudiji rečima da će se žaliti na tu odluku.

"Na spisku optužbe ima najmanje 20 svedoka, navodnih žrtava iz ta četiri mesta koji govore šta se njima desilo, bez direktne veze sa mnom, jer kažu samo da su čuli za šešeljevce i moj dolazak i to je sve", precizirao je u svom obraćanju Šešelj.

Kao primer, Šešelj je naveo da najavljeni svedok optužbe Isak Gaši njega u svojoj izjavi "nigde ne pominje, već samo priča o tome šta mu se dogodilo".

Tužiteljka Dal je, medjutim, uzvratila da Gaši pominje "radikale" u svojoj izjavi.

Šešelj je tvrdio i da u Bijeljini, Brčkom, Bosanskom Šamcu i zapadnoj Slavoniji "nije bilo nikakvih zločina" i da neće prihvatiti da su se desili, sve dok optužba to i ne dokaže.

"Ako nije bilo zločina, o kakvom onda obrascu ponašanja govorimo...Nemate dokaza da su se zločini desili, već to unapred podrazumevate", kazao je Šešelj, dodajući da optužba nastoji da uspostavi njegovu odgovoronost za te pretpostavljene zločine.

Šešelj je tvrdio i da optužba nije smanjila broj svedoka pošto su iz optužnice izbačeni navodi o zločinima na navedene četiri lokacije i upitao je predsedavajućeg sudiju šta je onda svrha skraćivanja optužnice.

Predsedavajući sudija Antoneti rekao je na to da će sudsko veće odlučivati tokom procesa o tome koji će svedoci biti saslušani.

Lider Srpske radikalne stranke optužen je za progon, ubistva, mučenje, deportacije, prisilno premeštanje, okrutan tretman, pljačku i bezobzirno uništavanje naselja u Hrvatskoj i BiH, kao i za proterivanja Hrvata iz vojvodjanskog sela Hrtkovci, 1991-93. godine.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image