• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rojters: Više scenarija za Kosovo

Formiranje nove privremene vlade u Prištini poslužilo je britanskoj agenciji Rojters da ponovo spekuliše o mogućim scenarijima za razvoj situacije na Kosovu.

Formiranje nove privremene vlade u Prištini poslužilo je britanskoj agenciji Rojters da ponovo spekuliše o mogućim scenarijima za razvoj situacije na Kosovu.

Neki od njih uključuju samoproglašenje nezavisnosti, dolazak misije EU i protivmere Srbije, podelu pokrajine praćenu nemirima u Makedoniji i Preševskoj dolini, a agencija ne isključuje ni nasilje u samoj pokrajini.

Napominjući da Zapad podržava nezavisnost Kosova, a da se Rusija tome protivi, Rojters je podsetio da su albanski političari u Prištini saopštili da će odrediti datum za jednostrano proglašenje nezavisnosti posle konsultacija sa Briselom i Vašingtonom.

"Tajming će verovatno zavisiti od koordinacije diplomata u zameni misije UN misijom EU", a do toga će, smatra Rojters, gotovo izvesno doći tek posle prvog i drugog kruga predsedničkih izbora u Srbiji, 20. januara i 3. februara, "kako bi se izbegao dolazak tvrdih nacionalista na vlast".

Zapad, dodao je Rojters, takodje razmišlja da Srbiji "zasladi gorku pilulu" time što će joj ponuditi potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju do kraja januara.

S druge strane, Rojters dalje ukazuje, Srbija i Rusija insistiraju na daljim pregovorima i na tome da bilo kakvo konačno rešenje treba da usvoji Savet bezbednosti UN, dok su SAD i većina članica EU ubedjene da nema prostora za kompromis izmedju Beograda i Prištine.

"Ukoliko EU početkom 2008. preuzme na sebe oblasti pravosudja i sudstva u pokrajini, kao što je predvidjeno planom UN (specijalnog izaslanika Martija Ahtisarija) koji je Rusija blokirala, Srbija bi mogla primeniti kontramere, uključujući trgovinsku blokadu ili zatvaranje granica", navodi britanska agencija.

Što se tiče situacije na terenu, britanska agencija ukazuje da 70 odsto kosovskih Srba, prema jednom istraživanju, strahuje od eskaliranja nasilja ukoliko kosovski Albanci proglase nezavisnost, i razmišlja da u tom slučaju napusti pokrajinu.

"Oko 46 odsto kosovskih Srba je reklo da bi napustilo nezavisno Kosovo po 'svaku cenu', dok je 23 odsto njih reklo da bi otišli pošto obezbede 'minimum' životnih uslova na nekom drugom mestu", naveo je Rojters, ne precizirajući o kojem se istraživanju radi.

Agencija kao mogućnosti iznosi i podelu Kosova, što potkrepljuje činjenicom da srpska vlada već godinama uspostavlja paralelne institucije na severu Kosova.

"De fakto, podela je gotovo neizbežna", ocenjuje Rojters, napominjući da Beograd već godinama plaća račune, obrazovanje i javnu administraciju, ohrabrujući Srbe da na Beograd gledaju kao na svoju prestonicu.

Podela Kosova bi, prema oceni britanske agencije, mogla dovesti do daljih podela u regionu. Srbija je, kako se tvrdi, nagovestila mogućnost da bi i Srbi u Bosni i Hercegovini mogli da se odcepe, a situaciju pomno prati albanska manjina u Makedoniji i Preševskoj dolini, čiji tvrdokorni lideri već govore o zameni teritorija u slučaju podele Kosova.

Na kraju, Rojters ne isključuje ni mogućnost nasilja u pokrajini u kojoj još postoji velika količina oružja.

"Premda su mnogi pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) predali oružje po završetku rata 1998-99. godine, veruje se da se u pokrajini još nalazi na desetine hiljada oružja, velikim delom u rukama kriminalnih bandi", naveo je Rojters.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image