• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istraživanje: Srbi bi da ostanu na Kosovu

Većina Srba na Kosovu ne bi napustila pokrajinu u slučaju proglašenja nezavisnosti, pokazalo je istraživanje agencije "MedianaAdria", koje je predstavljeno u četvrtak u Beogradu.

Većina Srba na Kosovu ne bi napustila pokrajinu u slučaju proglašenja nezavisnosti, pokazalo je istraživanje agencije "MedianaAdria", koje je predstavljeno u četvrtak u Beogradu.

Ostanak Kosova u sastavu Srbije u obliku suštinske autonomije za 82,4 odsto kosovskih Srba najpravedniji bi bio ishod pregovora o budućem statusu.

Istraživanje je uradjeno na zahtev Ministarstva za Kosovo i Metohiju, a u njemu je učestvovalo 926 ispitanika iz pokrajine. Radjeno je u tri okruga - Kosovskomitrovačkom, Kosovskom, uz isticanje Gračanice kao centra Srba južno od Kosovske Mitrovice, i Kosovskopomoravskom.

U anketi uradjenoj u decembru prošle godine, 60,8 odsto Srba je reklo da ne bi napustilo Kosovo u slučaju proglašenja nezavisnosti, a "varijantu iseljavanja" iz pokrajine u takvom scenariju najavilo je 30,5 odsto.

Status Kosova je za 46 odsto Srba problem koji je potrebno prvo rešiti, dok je 17,5 odsto ispitanika navelo da su njihov najveći problem kvalitet života, nezaposlenost i nedostatak ekonomske perspektive.

Lična i imovinska sigurnost Srba na Kosovu su na trećem mestu prioritetnih problema - 13,5 odsto, a bolje veze sa Srbijom na četvrtom - 12,6 odsto.

Za ogromnu većinu kosovskih Srba - 80,3 odsto, u potpunosti je neprihvatljiva ideja proglašenja nezavisnosti Kosova, a 1,4 odsto njih bi u potpunosti podržalo ideju nezavisnosti pokrajine.

Ostanak Kosova u sastavu Srbije najverovatnijim ishodom smatra 49,3 odsto kosovskih Srba, dok 10,5 odsto njih smatra podelu najpravednijim ishodom, a 16,9 odsto najverovatnijim ishodom.

Kada su očekivanja od pregovora o statusu Kosova u pitanju 36,5 odsto Srba misli da će ishod biti povoljan, 29,6 odsto je odgovorilo da ne zna kakav će ishod biti, dok 24,3 odsto smatra da će ishod pregovora biti nepovoljan.

Srbi u pokrajini u 82,3 odsto slučajeva ističu da su interesi medjunarodnih faktora i zapada, pre svih SAD i EU, uzroci krize i sukoba na prostoru Kosova i Metohije.

Za 41,6 odsto ispitanih uzroci krize i sukoba su loši socijalni i ekonomski uslovi života, dok 36,1 odsto smatra da su uzroci u istorijskom nasledju.

SAD, EU i Rusija su za većinu Srba na Kosovu ključni politički faktori u rešavanju kosovske krize - SAD i EU su to za 67,1 odsto, dok je Rusija za 57,8 odsto ispitanika.

Srbi su gotovo podeljeni u mišljenju da li je Srbija ključan politički faktor u rešavanju kosovske krize - 45,3 odsto smatra da Srbija to jeste, dok 42,1 odsto misli da nije. Albanci za 58,2 odsto kosovskih Srba nisu ključan faktor u rešavanju krize.

Uloga SAD za 83,3 odsto Srba je u pregovorima o statusu Kosova negativna, dok 72,5 odsto njih ocenjuje pozitivno ulogu Rusije.

Kvalitetom života na Kosovu nezadovoljno je 62,6 odsto Srba, blizu 20 odsto njih je zadovoljno.

Za 38,6 odsto Srba ostanak Kosova u sastavu Srbije je najvažniji preduslov za povratak i ostanak njihovih sunarodnika u pokrajini.

Učinkom UNMIK-a je nezadovoljno skoro 54 odsto Srba, dok je nešto niži, ali ipak nadpolovičan procenat nezadovoljnih učinkom Kfora.

U slučaju zamene UNMIK-a evropskom civilnom i vojno-bezbednosnom misijom, 36 odsto Srba ne očekuje promenu stanja na Kosovu.

Značajne i vidljive promene nabolje očekuje 23 odsto, dok 22 odsto njih očekuje da stanje bude gore nego do sada.

Kosovski Srbi najčešće - 81,4 odsto, prate program Radiotelevizije Srbije. Javnom servisu Srbije najviše veruje 58,5 odsto kosovskih Srba. "Večernje novosti" su list koji kosovski Srbi - 53,1 odsto najčešće čita, a 23,1 odsto njih tom listu najviše veruje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image