Državni sekretar u Ministarstvu rada Nenad Ivanišević rekao je u Subotici da su deca migranata bez roditeljske pratnje jedna od najranjivijih kategorija u migrantskoj krizi.

Stoga je, po njegovim rečima, Vlada Srbije odlučila da u saradnji sa Vladom Švajcarske pojača institucionalne kapacitete u tri grada koja imaju iskustva u radu sa tom decom Subotici, Beogradu i Nišu, ali i da obuči radnike iz sistema socijalne zaštite.

"Cilj ovog okruglog stola jeste jačanje kompetencija i znanja naših stručnih radnika i razmena iskustva sa Agencijom Ujedinjenih nacija koji imaju višedecenijsko iskustvo u ovim krizama i stvaranje jednog novog okruženja u radu sa ovom decom", rekao je Ivanišević.

On je podsetio na sliku policajca koji je u naručju držao dete migranata, rekavši da je to najbolja slika koju je Srbija poslala u svet, da je reagovala na krizu na najhumaniji način.

Po njegovim rečima, sve institucije sistema su našle odgovor za svu tu decu, radeći u koordinaciji sa Crvenim Krstom i UNHCR-om, podsetivši i na slučaj dečaka iz Avganistana koji je nakon što se izgubio jedno vreme proveo u Subotici, u prihvatilištu Doma Kolevka.

"To je bio regionalni problem, zato što su roditelji već bili prešli u Mađarsku, a dete ostalo u Srbiji, ali smo uspeli da zajedno spojimo tu porodicu i to je način na koji su se rešavali slični slučajevi", naglasio je on.

Direktor Centra za pomoć tražiocima azila Radoš Đurović rekao je da je do sada u 2015. godini kroz Srbiju prošlo 92.000 dece migranata, koja često putuju bez roditelja.