• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zemlja neće biti oduzeta Visokim Dečanima

Izvor Tanjug

Ustavni sud Kosova stopirao je odluku o oduzimanju 25 hektara zemljišta koje se nalazi oko manastira Visoki Dečani do 29. februara 2016. godine, piše danas "Koha ditore".

 Ustavni sud Kosova stopirao odluku o oduzimanju zemljišta Visokim Dečanima Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Manastir Visoki Dečani
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Ustavni sud je naime blokirao raniju odluku Posebne komore Vrhovnog suda Kosova po kojoj oko 25 hektara u vlasništvu manastira pripada društvenim preduzećima Apiko i Ilirija.

Nisu svi za blokadu

Dvoje međunarodnih sudija od ukupno pet članova Specijalnog veća, smatraju da je odluka pogrešna. U izdvojenom mišljenju oni kažu da ovakva presuda krši pravo na pravično suđenje zagarantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, te da ugrožava efikasnost i kredibilitet pravosuđa. Član 1. Zakona o specijalnim zaštićenim zonama kaže da će osigurati zaštitu srpskih pravoslavnih manastira, crkava i ostalih verskih mesta, kao i istorijskih i kulturnih mesta koja imaju poseban značaj za zajednicu kosovskih Srba, kao i za ostale zajednice na Kosovu.

Ustavni sud objašnjava da ako dođe do sprovođenja odluke Posebne komore, manastiru može da bude naneta nenadoknadiva šteta, pre svega zbog činjenice da je manastir pod zaštitom Uneska.

Republika Srbija zemlju je prenela u vlasništvo manastiru Dečani ugovorima o poklonu iz 1997. godine, ali društvena preduzeća Apiko i Ilirija tvrde da je njihova.

Kada je mešovito sudsko veće kojim je predsedavao sudija Euleksa krajem 2012. godine donelo odluku u korist SPC, srpska svetinja je danima bila izložena demonstracijama, najuvredljivijim porukama i otvorenim pretnjama.

Bratstvo je zbog ekstremista, ali i rukovodilaca opštine Dečani, bilo prinuđeno da prvi put od 1999. godine zatvori kapije manastira, a u odbrani su učestvovale i jake snage policije i italijanskog Kfora.

Međutim, sredinom ove godine Posebna komora Vrhovnog suda Kosova poništava svoju odluku donetu u korist manastira Visoki Dečani iz 2012. godine, oglašava se nenadležnom, a stranke u sporu upućuje da proces obnove pred Osnovnim sudom u Peći. Na presudu koju je potpisao predsedavajući sudija Sahit Sulejmani, Srpska pravoslavna crkva, ni Republika Srbija (takođe, stranka u sporu) nisu imale pravo žalbe, tako da je Dečanima jedino ostalo da pravdu traže u okviru prava zagarantovanih ustavom, odnosno pred Ustavnim sudom Kosova.

Iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić podneo je 12. juna ove godine Ustavnom sudu Kosova zahtev za ocenom ustavnosti odluke Posebne komore Vrhovnog suda Kosova.

Predstavnici SPC ističu da je sporno poljoprivredno zemljište od ključnog značaja za samoodrživost manastira i bezbednost.

U dugom procesu doneta je odluka o poravnanju (između manastira i Unmika) gde je dogovoreno da manastir zadrži imovinu unutar specijalne zaštićene zone, a odustaće od potraživanja imovine van te oblasti.

Na ovaj dogovor prvo su se žalile firme, a onda i predstavnici opštine Dečani i kosovske Agencije za privatizaciju.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image