• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Savet ministara EU u ponedeljak o Srbiji

Savet ministara Evropske unije raspravljaće u ponedeljak u Briselu o Srbiji, na sastanku Saveta i tokom sastanka "trojke EU"-Srbija, na koji je pozvan šef srpske diplomatije Vuk Jeremić. Šanse za potpisivanje sporazuma sa EU nisu iscrpljene, ali su umanjene zbog protivljenja Holandije i Belgije i nedostatka vremena da se "tehnički" pripremi procedura potpisivanja.

Šanse za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije Evropskoj uniji nisu iscrpljene, ali su dosta umanjene, kako zbog protivljenja Holandije i Belgije, tako i zbog nedostatka vremena da se "tehnički" pripremi procedura potpisivanja.

Na potpisivanje će uticati i uslov Narodnjačke koalicije DSS-NS Borisu Tadiću i Demokratskoj stranci da zauzme "potpuno jasan stav" o najavljenoj Misiji EU na Kosovu i da se taj stav izrazi i u koalicionom sporazumu koji se odnosi na evropske integracije.

Savet ministara Evropske unije raspravljaće u ponedeljak u Briselu o Srbiji, na sastanku Saveta i tokom sastanka "trojke EU"-Srbija, na koji je pozvan šef srpske diplomatije Vuk Jeremić, preneli su Tanjugu evropski zvaničnici.

To, međutim, ne znači da tokom samog sastanku Saveta ministara neće biti postignut dogovor među "dvadesetedmoricom" oko naknadnog potpisivanja.

Ukoliko taj dogovor, pak, izostane, EU će usvojiti zaključke u kojima će poslati "pozitivnu poruku" koja će biti u skladu sa zaključcima sa decembarskog sastanka.

Takođe, biće upućena poruka o važnosti početka dijaloga o viznoj liberalizaciji između Srbije i Evropske komisije, koji počinje 30. januara, u Beogradu.

O Srbiji i situaciji na Kosovu i Metohije raspravljaće se tokom radnog ručka, kao i na sastanku trojke EU-Srbija, kojem bi trebalo da prisustvuje ministar Jeremić.

Mogućnost da EU donese odluku o slanju misije na Kosovo u oblasti policije i pravosuđa su izuzetno male, tvrde Tanjugovi izvori, iako se privodi kraju procedura usvojanja pripremnih dokumenata. Ključni problem ostaje neslaganje oko pravne osnove za slanje misije.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren istakao je da je sporazum tehnički spreman.

Taj sporazum otvara vrata kandidaturi Srbije za članstvo u EU i biće potpisan čim budu ispunjeni "preostali uslovi", naglasio je Ren posle sastanka s makedonskim premijerom Nikolom Gruevskim.

Upitan šta EU može učiniti da se ojačaju proevropske snage u Srbiji, imajući u vidu da se unutar Unije Holandija protivi potpisivanju sporazuma sa Srbijom sve dok optuženi Ratko Mladić ne bude izručen Haškom sudu, Ren je rekao: "Čim potpišemo sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, proćićemo kroz vrata za status kandidata za članstvo u EU i Srbija može ići napred".

"I to, smatram, vrlo brzo, s obzirom na suštinski institucionalni kapacitet koji ta zemlja ima za napredovanje u evropskoj integraciji", dodao je evropski komesar za proširenje.

Nadu za brzim potpisivanjem Sporazuma gaji i Visoki predstavnik EU Havijer Solana, koji je izjavio u Briselu da se i dalje nada da bi sporazum o pridruživanju Evropska unija - Srbija mogao biti potpisan u ponedeljak na zasedanju šefova diplomatija unije.

Solana je time odgovorio na pitanje novinara može li se očekivati da ministri EU u ponedeljak ipak odluče da se potpiše sporazum o pridruživanju sa Srbijom, "uz posebnu odredbu o nužnosti pune saradnje s Haškim sudom".

Evropski pokret i grupa od 17 nevladinih organizacija u otvorenom pismu predstavnicima državnog vrha izrazili su nezadovoljstvo zbog, kako su ocenili, promene spoljnopolitičkog kursa države i formiranja antizapadnog raspoloženja.

"Želimo da izrazimo strahovanja zbog sve naglašenijeg distanciranja Srbije od integracionih tokova u našem okruženju. Uočavamo da se u odnosima sa susedima javljaju brojni incidenti koji su suprotni dobrosusedskoj saradnji", navodi se u pismu.

Pismo je upućeno predsedniku Srbije Borisu Tadiću, premijeru Vojislavu Koštunici, predsedniku skupštine Oliveru Duliću i svim parlamentarnim strankama.

U pismu se izražava zabrinutost zbog, kako se navodi, nepotrebnog zaoštravanja odnosa između Srbije i EU jer se time dovodi u pitanje ostvarivanje jednog od ključnih prioriteta državne politike koji je utvrđen u programu sadašnje vlade i u nekim odredbama Ustava.

Nevladine organizacije izrazile su zabrinutost i zbog pogoršanja poslovne klime u zemlji i ocenile da je to posledica sve nejasnijeg pravca kojim ide Srbija i upozorile da "bez ozbiljne podrške, saradnje i dalje evropske integracije, Srbiji vrlo brzo prete finansijska kriza i ozbiljne teškoće u otplati spoljnog duga".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image