Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić počeo trodnevni boravak u Davosu gde se održava Svetski ekonomski forum učešćem na Otvorenom forumu "Od migracija do integracija".

Obraćajući se prisutnima, premijer Vučić istakao je da je Srbija samo zemlja na emigrantskoj ruti ka Evropi, da su njihove konačne destinacije Nemačka, Austrija, skandinavske zemlje...

"Narod u Srbiji pokazao je veliku solidarnost, kod nas nije bilo problema, suzavca...Srbija je navikla na izbegličke kolone, poslednjih 100 godina prolaze ili dolaze u Srbiju. Ja sam dete izbeglice iz Bosne, danas sam premijer.", istakao je Vučić i naglasio da se danas u Evropi donose nove odluke, da Austrija, Nemačka, Makedonija zatvaraju granice polako.

"Dobili smo nove stavove Austrije, nove poruke centralne Evrope. Večeras prvi put je Makedonija zatvorila granice za migrante. Videćemo šta će se dešavati sutra na makedonsko-grčkoj granici. Poslali smo policajce, ali ne mislim da je to dobro rešenje. Ne mislim da je politika izolacije dobra, iz moje perspektive, mislim da emigrantska politika Evropske unije zahteva promene i da treba da imamo odlučniju politiku po tom pitanju", kazao je Vučić i dodao da će Srbija uraditi sve što EU zahteva od nje.

On je kazao da Evropa vrlo brzo mora da uradi nešto u Siriji.

"Zaštita evropskih granica neće funkcionisati. Vi ne možete da zaštitite grčku granicu, ništa ne možete da uradite u Grčkoj, svi to znamo i niko ne zna šta ćemo uraditi po tom pitanju", kazao je Vučić.

On je dodao da su se neke zemlje, članice EU ponašale kao članice samo dok je trebalo da dobiju novac iz evropskih fondova, a kada je došao trenutak da svi zajedno nađu evropsko rešenje, nisu se bas pokazali.

Na forumu, pored srpskog premijera, učestvuju i švedski premijer Stefan Loven, potpredsednik nemačke vlade Zigmar Gabrijel...

Švedski premijer Loven istakao je da se Evropa nalazi u veoma ozbiljnoj situaciji i da nije bila u stanju da nađe rešenje za migrantsku krizu.

"Mi pre svega moramo da se pobrinemo da oni više ne beže iz svojih zemalja, a ako već dođu do Evrope, onda svih 28 zemalja mora zajedno da radi kako bi im pomogli. To se na žalost nije desilo i to je opasno. Treba nam novi sistem", zaključio je Loeven.

DAVOS - VELIKA PRILIKA ZA SRBIJU

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će se tokom svetskog ekonomskog foruma u Davosu sresti sa gotovo 40 predsednika vlada i šefova država, te da očekuje da čuje šta je evropsko rešenje za emigrantsku krizu. 

"Verujem da će EU pronaći zajednički imenitelj. Mi ćemo poručiti - ako treba da pomognemo Makedoniji još više, pomoći ćemo. Tamo već imamo 20 policajaca, a ako treba da damo još 100 ili 150, daćemo", rekao je Vučić iz Davosa.

On je naveo da očekuje da čuje od Evrope da li želi da prima ekonomske migrante iz Maroka, Alžira i drugih zemalja.

"Kažite nam i mi ćemo to da uradimo. Samo nam kažite da je to evropska politika. Samo nemojte da svi očekuju da se nešto desi, da niko ne sme nikome u lice ništa da kaže i da za sve bude kriva Angela Merkel", naveo je Vučić.

On je istakao da se pokazalo da Srbija može da bude pouzdan partner i po pitanju migrantske krize koja postaje opsesivna tema za cijelu Evropu.

"Mi čekamo da nam Evropa kaže šta je njeno rešenje. Mi ćemo na solidaran, korektan i ljudski način da tretiramo izbeglice", kaže Vučić.

On je rekao da je Merkelova radila najbolje što je mogla, te, da nije bilo nje, bilo bi pitanje da li bi na Balkanu bili sačuvani mir i stabilnost i šta bi se dešavalo sa emigrantskom krizom.

Vučić, koji će učestvovati na jednom od panela u Davosu, zajedno sa švedskim premijerom i nemačkim vicekancelarom, istakao je da je njegovo prisustvo na ovom forumu velika čast za Srbiju.

"Mislim da sam jedini sa zapadnog Balkana u Davosu, a mnogi su pokušavali da dobiju pozivnice od lidera. Ja nisam molio, a pozvan sam. To je velika stvar za Srbiju. I u istočnoj Evropi smo jedna od retkih zemalja koja je pozvana", rekao je Vučić.

On je dodao da će imati bezbroj susreta sa kompletnom svetskom ekonomskom elitom, od predstavnika kompanija Mekinzi, Majkrosoft i Goldensaks, do veoma značajnog sastanka sa šefom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), Sumom Čakrabartijem, kao i političke bilaterale.

"Verujem da ću se sresti sa bar 40 predsednika vlada i šefova država i da ćemo naučiti neke stvari. Imamo o čemu da govorimo kada je reč o Srbiji", rekao je Vučić, dodavši da očekuje da u naredne četiri do pet godina Srbija bude bez ijedne godine recesije i da beleži godine dinamičnog rasta.