• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SSP - potpis za nezavisnost Kosova

Premijer Srbije izjavio je da bi se, ukoliko misija EU dođe na Kosovo i Metohiju, potpis na Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju pretvorio u "potpis za priznavanje nezavisnog Kosova i Metohije". Slobodan Samardžić izjavio je da SSP "ne bi smeo" da bude potpisan bez posebnog zaključka i odluke Vlade Srbije.

Potpis na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji značio bi potpis priznanja nezavisnosti Kosova, izjavio je u subotu uveče premijer Srbije i lider Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica.

"Sporazum u paketu sa misijom EU se poništava, a poništava ga onaj ko nudi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP)", rekao je Koštunica gostujući na Radio-televiziji Srbije.

Upitan da li očekuje da će ministri spoljnih poslova EU ponuditi Srbiji u ponedeljak da potpiše SSP, Koštunica je odgovorio da ne može da predviđa, ali da Sporazum ne bi trebalo da bude potpisan ako Unija odluči da pošalje svoju misiju na Kosovo.

"Ako misija EU dođe posle sporazuma, Skupština ne bi mogla taj sporazum da ratifikuje, a Vlada bi prethodno morala da ga proglasi nevažećim", istakao je Koštunica.

Premijer je naveo da upućivanje misije EU na Kosovo znači postepeno ostvarivanje plana specijalnog predstavnika UN Martija Ahtisarija o nadgledanoj nezavisnosti pokrajine.

Koštunica je kazao i da ne vidi ništa sporno u predlogu koalicije DSS-NS Demokratskoj stranci uoči drugog kruga izbora o poništavanju SSP, ocenivši da je taj predlog u potpunosti usklađen sa rezolucijom o pokrajini, koju je Skupština Srbije usvojila 26. decembra.

Prema njegovim rečima, predlog aneksa je zapravo sažetak te rezolucije.

"Približavamo se tom prelomnom trenutku kada će biti proglašena nezavisnost Kosova. Vreme curi i smatrali smo da je poslednji čas da se to kaže. Mi smo to saopštili koalicionom partneru", kazao je on.

Koštunica je naglasio da nema dileme da Srbija ide ka Evropi, jer se u zemlji godinama grade institucije po evropskim standardima, ali je, ipak, važnije da EU poštuje teritorijalni integritet zemlje.

Upitan da li bi promena predsednika Republike predstavljala opasnost za stabilnost zemlje, Koštunica je odgovorio odrečno, ukazavši da po Ustavu unutrašnju i spoljnu politiku vodi Vlada, te da su ovlašćenja predsednika mnogo manja od ovlašćenja izvršne vlasti.

Premijer je kazao i da ne misli da predsednički izbori mogu da donesu neku istorijsku promenu.

Govoreći o saradnji sa Tribunalom u Hagu, Koštunica je zamerio EU što umanjuje tu saradnju, iako je Beograd mnogo učinio na tom polju.

Prema njegovim rečima, spor Srbije sa EU nije "sitan", već je "krupan i principijelan".

Osvrnuvši se na rešavanje statusa Kosova, Koštunica je optužio SAD da daje direktive o razbijanju jedne male zemlje kakva je Srbija, a da "u sprovođenju tog upustva treba da učestvuje EU".

On tvrdi da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova i da je u tome podržava Rusija, kao i mnoge druge zemlje koje su na strani prava.

Govoreći o sastanku sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, Koštunica je rekao da su, kako o Kosovu tako i o energetskoj saradnji, predsednik Srbije Boris Tadić i on nastupili jedinstveno.

Koštunica je izrazio zadovoljstvo potpisivanjem sporazuma sa Rusijom, rekavši da je on strateški značajan, jer će učiniti Srbiju bezbednijom i energetski stabilnom u narednim decenijama.

Prema njegovim tvrdnjama, reč je o veoma povoljnom aranžamanu koji će obezbediti i otvaranje novih radnih mesta u Srbiji.

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić izjavio je da SSP "ne bi smeo" da bude potpisan bez posebnog zaključka i odluke Vlade Srbije.

Samardžić je objasnio da su se u međuvremenu, od parafiranja sporazuma 7. novembra prošle godine, do danas, dogodile "presudne stvari".

"EU je 14. decembra donela zaključke u kojima je nagovestila da će podržati nezavisnost Kosova i da će učestvovati u primeni rešenja plana Martija Ahtisarija za nezavisnost Kosova", naveo je Samardžić i dodao da "taj obrt presudno utiče na potrebu zauzimanja dodatnog stava Vlade Srbije".

Ministar za Kosovo i Metohiju je podsetio da je Skupština Srbije Rezolucijom obavezala vladu da tim povodom raspravi sa EU pitanje sporazuma, ukoliko EU dovede svoju misiju u pokrajinu.

"To je dovoljan razlog da Vlada Srbije preispita celu stvar i da, pre nego što prione potpisivanju takvog sporazuma, donese poseban zaključak.

Ukratko, bez prethodnog zaključka vlade ne bi smeo da bude potpisivan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Srbije sa EU", naglasio je ministar Samardžić.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image