• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Prelazni sporazum umesto SSP

EU je umesto potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ponudila Srbiji politički sporazum o jačanju sveukupne saradnje u trgovini, ekonomiji, obrazovanju i potpunom ukidanju viza za srpske gradjane, koji bi trebalo da bude potpisan 7. februara u Briselu.

Evropska unija je umesto potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) ponudila Srbiji politički sporazum o jačanju sveukupne saradnje u trgovini, ekonomiji, obrazovanju i potpunom ukidanju viza za srpske gradjane i taj sporazum bi trebalo da bude potpisan 7. februara u Briselu.

Biće formirana i radna grupa koja će pomoći da se sprovede taj sporazum, saopštio je predsedavajući Saveta ministara EU, šef slovenačke diplomatije Dimitrij Rupel posle sastanka u Briselu.

Ponuda EU Srbiji da sklopi poseban sporazum o političkoj i privrednoj saradnji "otvara vrata Evropske unije Srbiji" i "pokazuje volju Unije da Srbija bude njen budući član", istakao je na završetku ministarskog zasedanja Dimitrij Rupel.

Rupel je podvukao da bi taj sporazum trebalo "pre svega da bude koristan za srpsko stanovništvo, koje je već predugo na neki način izolovano od evropskih procesa".

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana izjavio je da je to veoma snažna poruka da su Srbija i srpski narod važan deo Evrope, i da je Srbija važan deo za EU i ključna zemlja na Zapadnom Balkanu. "Mi Srbiji i srpskom narodu nudimo jasnu perspektivu uključivanja u redove EU', istakao je Solana.

Odgovarajući na pitanje novinara da li će EU potpisati sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom i ako na predsedničkim izborima u nedelju pobedi kandidat radikala Tomislav Nikolić, Solana je odgovorio da je u Beogradu na vlasti demokratska vlada i da će, dok tako bude, EU s njom saradjivati i dalje.

Evropski komesar Oli Ren naglasio je da je ponuda političkog sporazuma o jačanju sveukupne saradnje sa Srbijom "veoma jak signal Srbiji i njenom narodu da je njihova evropska budućnost veoma stvarna i dostižna". "Ja znam da je 70 odsto ljudi u Srbiji za članstvo u Evropskoj uniji i to i jeste odgovor na takav poziv", kazao je Ren.

Ren je ocenio da je "veliki zalog u igri u Srbiji ovih dana" i da se "srpski narod opredeljuje izmedju nacionalističke prošlosti i evropske budućnosti". "Danas smo mi uputili snažan signala za opipljivu, konkretnu evropsku perspektivu za srpski narod i imam puno poverenje da će srpski narod izabrati i opredeliti se za svoju evropsku budućnost", naglasio je Ren.

Portugalski ministar inostranih poslova Luiš Amado izjavio je da je ponudjeni sporazum snažna poruka srpskom narodu uoči drugog kruga predsedničkih izbora na kojima su podeljeni stavovi izmedju onih koji su protiv uključivanje Srbije u Evropu i onih koji s pravom ubedjeni da je Srbija sastavni deo evropske porodice naroda.

Holandija ne odustaje od "haškog uslova", Jeremić ističe izbore

Na pitanje novinara da li će uslov za buduće potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije i EU biti puna saradnja Beograda s Haškim sudom, uz hapšenje optuženog Ratka Mladića, Ren je rekao da je danas šefove diplomatija EU izvestio o stepenu te saradnje.

On je podsetio da je, od kada je demokratska vlada uspostavljena u Beogradu, 20 od 24 optuženih uhapšeno ili prebačeno u nadležnost tribunala u Hagu, a da je demokratska vlast Hagu izručila i bivšeg predsednika Slobodana Miloševića, što je imalo velike posledice u srpskom političkom životu. Ren je dodao da je od formiranja nove demokratske vlade u junu prošle godine, ojačana i poboljšana saradnja s Haškim sudom.

Austrijska ministarka inostranih poslova Ursula Plasnik izjavila je da još nema pomaka kada je reč o potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom. I dalje postoje različiti stavovi o vremenu od kada mora postojati puna saradnja s Haškim tribunalom. Iz ugla Austrije potpisivanje Sporazuma je sada svrsishodno, navela je Plasnikova u saopštenju izdatom u Beču.

EU u narednih nekoliko dana neće potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, izjavio je ranije šef nemačke diplomatije Frank Valter Štajnmajer. "U narednih nekoliko dana sigurno neće biti potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je Štajnmajer novinarima u Briselu.

Holandija nije ni za pedalj odstupila od svog čvrstog stava o Srbiji. Holandski ministar za Evropu Frans Timermans je izjavio da ta zemlja neće potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Srbije sa Evropskom unijom sve dok Beograd ne uspostavi punu saradnju s Haškim tribunalom. "Nećemo potpisati SSP bez pune saradnje s Haškim tribunalom", izjavio je Timermans pred početak sastanka Saveta ministara EU.

Na marginama Saveta ministara bio je sastanak "trojke" EU sa šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem, koji je izjavio je da se nada da će gradjani Srbije 3. februara izabrati evropski put - koji će omogućiti da 7. februara bude potpisan privremeni politički sporazum koji je Evropska unija ponudila vlastima u Beogradu.

"Ovaj sporazum je praktično poziv Srbiji da udje u evropsku porodicu naroda. Činjenica da je potpisivanje zakazano za 7. februar ima mnogo smisla, jer ne možete da prodjete kroz evropska vrata ukoliko ne želite da prodjete kroz ta vrata", izjavio je ministar Jeremić na zajedničkoj konferenciji za novinare trojke EU i Srbije.

"Narod Srbije će imati mogućnost da demokratski odluči da prodje kroz vrata koja je EU danas otvorila… Veoma se nadam i ubedjen sam da će narod Srbije odlučiti da izabere evropski put i da ćemo 3. februara, posle referenduma o Evropi, mi biti u poziciji da ponovo dodjemo u Brisel 7. februara i potpišemo ovaj veoma važan sporazum, sporazum koji je ponudilo 27 država", istakao je Jeremić i dodao: "Sada kada je 27 potpisa spremno, potreban je još samo jedan - potpis Srbije - i nadam se da će nam gradjani Srbije dati taj mandat 3. februara".

Srbija ne sme da zaustavi proces sticanja kandidature za članstvo u EU, izjavio je predsednik Srbije i predsednički kandidat DS Boris Tadić. Gostujući na Televiziji Foks, Tadić je rekao da se kandidatura mora steći do kraja 2008. godine, a da će SSP Srbije EU biti potpisan pre ili kasnije.

Upitan da li podeljenost u vladajućoj koaliciji o procesu integracija doprinosi odlaganju potpisivanja sporazuma, Tadić je odgovorio odrečno. On je istakao da je uveren da će sporazum biti pripremljen za potpisivanje "vrlo brzo" i da je moguće njegovo potpisivanje na drugom sastanku Saveta ministara u februaru.

Tadić je ukazao da SSP nema nikakve veze sa slanjem Misije EU na Kosovo, niti neko iz Brisela uslovljava Srbiju da se odrekne Kosova zbog evropskih integracija.

DSS: Bolje da su odlučili da ne šalju misiju

Portparol Demokratske stranke Srbije (DSS) Andreja Mladenović izjavio je da bi bilo najbolje da je EU donela odluku da odustaje od slanja svoje misije na Kosovo i Metohiju.

"Bilo bi nabolje da je EU danas donela odluku da potpiše sporazum sa Srbijom i da je isto tako donela odluku da odustaje od protivpravnog slanja Misije za pravljenje lažne države na teritoriji Srbije", kazao je portparol DSS agenciji Beta reagujući na ponudu Brisela da Srbija sa EU potpiše politički sporazum.

"Tek kad vidimo tekst sporazuma koji će EU ponuditi Srbiji, moći ćemo da damo i ocenu o tom sporazumu. U svakom slučaju dobro je da danas EU nije donela odluku o slanju svoje misije i bilo bi od najveće vaznosti da EU odustane od te svoje namere", dodao je Mladenović.

Generalni sekretar Srpske radikalne stranke Aleksandar Vučić ocenio je da je nepotpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU pokazalo da je vladajući režim "nesposoban da uradi bilo šta za Srbiju".

Vučić je Tanjugu rekao da su radikali to i očekivali i da se nada da će onaj koji bude ozbiljno razgovarao sa EU, a to je kandidat radikala za predsednika Srbije Tomislav Nikolić, uspeti da isposluje mnogo bolje stvari za Srbiju.

On je dodao da nije baš najjasnije šta će to Srbija potpisati u budućnosti i naveo da je SRS zadovoljna pre svega izjavom visokog predstavnika EU za spoljnu politiku Havijera Solane da ni na koji način ne želi da utiče na tok izbora u Srbiji.

Vučić je ocenio da ta izjava pokazuje da je EU spremna za novog predsednika Srbije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image