• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za dolazak misije EU potrebna odluka SE

Šef ekipe za planiranje misije Evropske unije na Kosovu Roj Riv izjavio je da je misija EU spremna za dolazak, ali da je za to potrebna odluka Saveta Evrope, jer se radi o političkom pitanju.

Šef ekipe za planiranje misije Evropske unije na Kosovu Roj Riv izjavio je da je misija EU spremna za dolazak, ali da je za to potrebna odluka Saveta Evrope, jer se radi o političkom pitanju.

Riv je to izjavio nakon susreta sa ministrom unutrašnjih poslova u privremenoj Vladi Kosova Zenunom Pajazitijem u Prištini, preneli su elektronski mediji na albanskom.

Govoreći o budućoj misiji na Kosovu, Riv je rekao da je za nju sve pripremljeno i da će ona brojati oko 1.900 međunarodnih predstavnika, kao i 1.000 lokalnih službenika, zaduženih za specijalne delatnosti.

Riv je ukazao na potrebu saradnje i koordinacije ekipe za planiranje misije EU i ministarstva Vlade Kosova u oblastima pravosuđa i policije.

List "Politika" prethodno je objavio da je preliminarni konkurs za popunu radnih mesta u policijsko-pravosudnoj misiji Evropske unije na Kosovu i Metohiji završen prošlog četvrtka.

To se navodi u dokumentu pripremljenom za Savet ministara EU, koji objavljuje "Politika" tvrdeći da je imala uvid u taj dokument.

Konkurs je raspisan za 1376 mesta od oko 1800 koliko bi misija trebalo da ih ima, a pošto po prvom pozivu iz oktobra prošle godine nisu bile popunjene sve pozicije, 11. januara raspisan je drugi "neformalni i indikativni poziv" za nešto više od pet stotina radnika, uglavnom policajaca, piše list.

EU je konkurs za radna mesta na Kosovu i Metohiji otvorila i za građane trećih zemalja - koje nisu članice Unije - i pravo da se prijave dobili su državljani Hrvatske, Norveške, Rusije, Švajcarske, Turske, Ukrajine i Sjedinjenih Americkih Država, pa bi teoretski posao mogli da dobiju i oni građani Srbije koji imaju hrvatsko državljanstvo, piše "Politika".

Prijava za posao policajca, carinika, tužioca ili sudije važi u narednih dvanaest meseci, a formalno zapošljavanje počeće tek kada misija dobije formalnu dozvolu Saveta ministara EU.
"Do tada prijavljeni treba da budu spremni da ka Prištini krenu u svakom trenutku", ističe "Politika".

Iako je navedeno da će postavljanje osoblja misije zavisiti od odluka Saveta ministara i da se ovim dokumentom "ne prejudiciraju ni ishod pregovora o statusu ni politička odluka" o stvaranju misije, jasno je da su pripreme za slanje ljudstva koje bi zamenilo UNMIK pri kraju, što je navelo i Rusiju da se oglasi.

Predstavnik ruskog Ministarstva spoljnih poslova Mihail Kaminjin izrazio je u utorak ozbiljnu zabrinutost Moskve zbog izveštaja o "zakulisnim pripremnim radnjama zapadnih zemalja" za novu misiju. On je naveo da to ide "sve do direktnog pritiska na generalnog sekretara UN i na predsedništvo EU – da se mimo Saveta bezbednosti UN organizuje upućivanje misije EU na Kosovo i jačanje mandata vojne komponente mirovne operacije Snaga za Kosovo".

U scenariju za stvaranje "pravne osnove" za misiju EU glavnu ulogu trebalo bi da odigra upravo generalni sekretar svetske organizacije Ban Ki Mun svojim pozivom Briselu da zameni misiju UN pošto albanski poslanici u prištinskoj skupštini proglase nezavisnost, piše "Politika.

Ban bi – planirano je – trebalo da saopšti da su nastale nove okolnosti na terenu i da UN više ne mogu da garantuju bezbednost, a u deklaraciji o nezavisnosti Albanci bi pozvali EU da preuzme staranje o policiji i pravosuđu u pokrajini, navodi list.

O ovom scenariju raspravljali su pomoćnik državnog sekretara SAD Danijel Frid i politički direktor slovenačkog Ministarstva spoljnih poslova Mitja Drobnič krajem decembra u Vašingtonu, a zapis o njihovom razgovoru u petak su objavili ljubljanski "Dnevnik" i "Politika".

Ruska agencija Itar-Tas navodi da će ministri EU odluku o slanju misije doneti na svom sastanku 18. februara, a prema mišljenju neimenovanih eksperata, na koje se poziva ruska državna agencija, ona je "obavezan uslov za proglašenje nezavisnosti".

"U Briselu će 13. marta biti održan redovni samit EU, koji će, prema ocenama eksperata, biti idealan teren za izradu konsenzusa o Kosovu koje će do tada sa 99 odsto verovatnoće proglasiti nezavisnost", navodi Itar-Tas.

"Politika" podseća da je zvanična Moskva, međutim, u utorak upozorila da je za promenu karaktera, sastava ili operativnog plana akcija međunarodnog civilnog prisustva na Kosovu i Metohiji potrebna nova odluka SB UN, koja je moguća samo uz saglasnost Beograda i Prištine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image