20.30 - Na večeri kod Vučića: Princ Čarls i njegova supruga vojvotkinja od Kornvola večeras su gosti na večeri koju u njihovu čast priređuje premijer Aleksandar Vučić. Večeri u Domu garde prisustvuju ministri u vladi Srbije, zvanice iz javnog, političkog i kulturnog života i predstavnici diplomatskog kora.
Vučić će, kako je ranije najavljeno, princu od Velsa pokloniti ikonu Belog anđela, a reč je o replici čuvene freske iz manastira Mileševa, koja je na listi svetske baštine UNESCO i nosi Prvu kategoriju zaštite.
Ova ikona rađena je u ikonopisačkom ateljeu ženskog manastira Sv. Vaskrsenja Hristovog u Kaću, u Eparhiji bačkoj i tradicionalno je obložena 24-karatnim zlatnim listićima i finalno ukrašena srebrnim filigranom prizrenske škole, preneli su beogradski mediji.
17. 10 - Princ Čarls stigao je u Beli dvor na prijem kod prinčevskog para Karađorđević. Princ Aleksandar kaže da će prvo sa britanskim prestolonaslednikom popiti "čaj u pet".
16.40 - Princ od Velsa Čarls, zajedno sa ministrom prosvete Srđanom Verbićem, posetio je danas biznis-dizajn inkubator „Novu Iskru“ u Beogradu. Princ je ministru uručio prvi primerak „Vodiča za saradnju sa poslodavcima“, koji je izradio Britanski savet, uz podršku Britanske ambasade.
16.20 - Okončana poseta princa Čarlsa Hramu Svetog Save. U čast princa od Velsa u Hramu je nastupio i crkveni hor, koji je izvodio dela srpske srednovekovne muzike.
Princ se, kada je izašao iz hrama pozdravio sa okupljenim građanima. Čuli su se povici dobrodošlice i aplauzi. Dok je princ Čarls izlazio iz Hrama oglasila su se zvona. Princ je od vladike Arsenija dobio ikonu Svetog Save.
15.05 - Princ Čarls i vojvotkinja od Kronvola obišli su Hram Svetog Save. Dočekani su, opet, uz hleb i so. Prinčevski par dočekao je Vladika Arsenije. Evo odgovora zašto su posetili hram - Britanski misionar i dobrotovor Fransis Makenzi živeo je u srpskoj prestonici od 1876. pa sve do smrti 1895, a značajan je i kao darodavac dela parcele na kojoj je podignut Hram svetog Save. Takođe, on je jedan od malobrojnih stranaca čije se ime nalazi na listi velikih dobrotovora Hrama.
14.52 - Vojvotkinja Kamila posetila je danas Dom u Zvečanskoj gde se susrela sa predstavnicima UNICEF-a i Fondacije Novak Đoković.
14.41 - Princ od Velsa sastao se sa srpskim patrijarhom Irinejom. Sastanak je, javlja RTS, trajao neuobičajeno dugo, van svakog protokola...
13. 40 - Posle šetnje Kalemegdanom princ Čarls sa suprugom u Konaku kneginje Ljubice učestvovao je u međureligijskom dijalogu predstavnika hrišćanskih, islamske i jevrejske zajednice u Srbiji. Tim povodom upriličen je i nastup hora "Braća Baruh":
13.15 - Princ Čarls obišao je Kalemegdan. Njemu i vojvotkinji Kamili o istoriji Beograda govorila je profesorka Filozofskog fakulteta Dubravka Stojanović. Oni su pogledali i izložbu na Savskom šetalištu - "Srbija u Velikom ratu".
12.45 - Prestolonaslednik Velike Britanije i predsednik Srbije položili vence kod Spomen kosturnice branilaca Beograda i na Vojnom groblju Komonvelta. Prilikom polaganja venaca intonirane su himne dve države, a ceremoniji su i prisustvovale i supruge princa od Velsa i predsednika Srbije.
12. 01 - Tačno u podne prinčevski par stigao u Predsedništvo Srbije. Dočekali su ih predsednik Nikolić i njegova supruga Dragica.
11.33 - Princ i vojvotkinja od Kornvola na beogradski aerodrom sleteli su u 11.33 sati, a dočekao ih je premijer Vučić.
...............................................
Posle 38 godina ponovo u Srbiji! Britanski prinčevski par stigao je u Beograd. Na svečanom dočeku na aerodromu bili su premijer Vučić, predsednica Narodne skupštine Maja Gojković i britanski ambasador u Srbiji Denis Kif.
Princ Čarls i vojvotkinja od Kornvola dočekani sa pogačom i solju, a na crvenom tepihu bila su i deca u tradicionalnoj srpskoj nošnji. Princ Čarls i vojvotkinja Kamila poslužili su se pogačom, a nakon rukovanja, proveli su nekoliko trenutaka u razgovoru sa premijerom Vučićem i predsednicom Parlamenta Gojković.
Vojvotkinja Kamila obučena je u elegantni sivo-crni kostim, a od dece u narodnoj nošnji je na aerodromu dobila buket cveća.
Iako je na aerodromu bio veliki broj medijskih ekipa, direktan prenos zbog protokola nije bio dozvoljen. Predstavnici britanske ambasade kažu da je uvek takav protokol pri putovanjima prinčevskog para.
Zanimljivost koja se mogla čuti na aerodromu je da je snimatelj, koji je bio sa prinčevskim parom tokom poslednje posete Beogradu, daleke 1978. godine i danas s njima u Beogradu.
Prinčevski par u podne se sastao sa Tomislavom i Dragicom Nikolić u Predsedništvu Srbije. Predsednik i njegova supruga dočekali su ih ispred Predsedništva. I naša prva dama bila je u elegantnom izdanju, a boja odeće za koju se odlučila za doček visokih gostiju je bež-roze. O tome šta je predsednik Srbije poklonio visokim zvanicama pročitajte OVDE.
Kako je saopšteno posle sastanka, predsednik Srbije razgovarao je sa princom Čarlsom o dugogodišnjem savezništvu dve zemlje, iskovanom u dva svetska rata, trenutnoj situaciji u Evropi i odnosima između bivših jugoslovenskih republika, saopšteno je iz kabineta predsednika Srbije.
Razgovor je protekao "u srdačnoj i prijateljskoj atmosferi", a princ Čarls, kako se navodi, interesovao se za posetu predsednika Nikolića Moskvi i za stalnu postavku izložbe "Osvit renesanse" u holu zgrade na Andrićevom vencu.
Nikolić i princ Čarls su posle sureta na Andrićevom vencu kod Spomen kosturnice branilaca Beograda i na Vojnom groblju Komonvelta odali poštu zajedničkim borbama, iskušenjima i žrtvama vojnika, ali i građanki i građana Srbije i Velike Britanije tokom Prvog svetskog rata.
Potom su otišli na Kalemegdan gde se prinčevski par upoznao sa istorijom glavnog grada.
Princ od Velsa, zagovornik dijaloga među najvećim svetskim religijama, učestvovovao je potom u Beogradu u međureligijskom dijalogu predstavnika hrišćanskih, islamske i jevrejske zajednice.
Sastanku, su pored patrijarha, prisustvovali muftija Muhamed Jusufspahić, rabin Isak Asijel, Ivica Damjanović - predstavnik beogradskog nadbiskupa i velečasni Robert Foks u ime anglikanske crkve.
On se potom odvojeno sastao i sa patrijarhom Irinejom. Za to vreme, vojvotkinja Kamila, bila je u humanoj misiji:
Čarls je posetio i Hram Svetog Save, čija istorija takođe povezuje narode Velike Britanije i Srbije. On je potom otišao na prijem kod Karađorđevića.
Tokom dvodneve posete, princ Čarls i vojvotkinja Kamila imaće niz susreta, a jedino javno obraćanje princa Čarlsa biće drugog dana posete na prijemu u Skupštini Srbije.
"Poseta je posvećena miru i pomirenju, mladima i izgradnji budućnosti Srbije i bilateralnih odnosa", rekao je britanski ambasador u Srbiji Denis Kif na brifingu za novinare uoči posete.
On je ocenio da poseta dolazi u dobrom trenutku s obzirom na aktuelni trenutak približavanja Srbije EU i činjenicu da se bilateralni odnosi dobro razvijaju bez obzira na neslaganja o nekim pitanjima.
"Srbija i ceo region se nalaze u važnom trenutku u kome milioni građana očekuju pre svega poruke pomirenja, razumevanja i pred kojima je naporan zajednički rad na prosperitetnoj i mirnijoj budućnosti", dodao je Kif.
Kif kaže da je od trenutka objavljivanja informacije da će Čarls i Kamila posetiti Srbiju, interesovanje javnosti ogromno i objašnjava da posete članova kraljevske porodice nikada nisu "samo" stvar protokola.
Ako se pažljivije pogleda program može se primetiti da u ovoj poseti ima važnih vrednosnih poruka i puno simbolike, rekao je on.
Kif je naveo da je to najznačajnija poseta iz Ujedinjenog Kraljevstva još od 1978. godine i da je uvod u godinu u kojoj se obeležava 180 godina zvaničnih diplomatskih odnosa Srbije i Velike Britanije, koji su u turbulentnoj istoriji imali svoje uspone i padove, ali čija raznovrnost i bogatstvo, odnosno dubina nikada nije dolazila u pitanje.
Poseta će, kako je dodao, tematski i simbolički povezati i brojna druga interesovanja princa Čarlsa i vojvotkinje Kamile i staviti ih u kotekst britansko-srpskih odnosa.
U četvrtak će posetiti Galeriju Matice srpske u kojoj će Britanski savet (British Council) kroz projekat "Moving Museums" predstaviti rad umetničkih radnika iz Velike Britanije koji zajedno sa kolegama iz regiona Zapadnog Balkana rade na privlačenju nove, mlade publike u muzeje i galerije.
Princ će zatim posetiti Manastir Kovilj, u kome je monaška zajednica uključena u organsku proizvodnju razlicitih proizvoda (poput meda i rakije), ali i program rehabilitacije "Zemlja živih".
Druge večeri svog boravka u Beogradu, princ Čarls i njegova supruga Kamila će biti počasni gosti na prijemu u skupštini, gde će zvanice biti ljudi iz kulturnog, javnog, sportskog života.
Princ od Velsa i vojvotkinja od Kornvola su u okviru posete regionu već boravili u Hrvatskoj a do 19. marta će posetiti i Kosovo i Crnu Goru.
Princ od Velsa je poslednji put boravio u Beogradu 1978. godine, a na Kosovu je bio 1999. godine.
Poslednji put je sa vojvotkinjom od Kornvola bio u regionu 2007. godine kada su posetili Bosnu i Hercegovinu.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!