Posle 38 godina prinčevski par iz Velike Britanije posetio je Srbiju. Dvodnevna poseta princa okončana je večeras, svečanim prijemom u Skupštini Srbije. Princ Čarls je na prijemu razgovarao sa brojnim zvanicama, a na kraju je i održao govor u kom je pozvao narode u regionu da ne budu zarobljenici prošlosti, već da se okrenu pomirenju. Princ je dočekan gajdama, prijemu su prisustvovali brojni predstavnici javnog i kulturnog života, svirale su se pesme Bitlsa, ali i "Tamo daleko"...Pročitajte kako je sve izgedalo iz minuta u minut:

..................................................................

undefined Princ Čarls prijem

19. 48 - Posle govora princa intonirane himne Velike Britanije i Srbije.

19. 45 - Princ kaže: "Moj zaključak je sledeći - samo poverenje i ljudi neće patiti. Duboko se nadam da će zemlje Zapadnog Balkana biti promenjene vašom potrebom za mirom. Biće potrebna i hrabrost za to. "Imate divne tradicije verske tolerancije, gostoljubivosti, mladi su otvoreni, lingvistička raznovrsnost ima potencijal da bude vaša snaga. Jedinstvo se najbolje gradi prepoznavanjem raznovrsnosti. Imate mnogo ikoničkih heroja u regionu - majka Tereza je bila Albanka i rekla je "Mi osećamo da je ovo što radimo samo kap u okeanu, ali okean bi bio manji bez te kapi". Potrebna je, dakle, spremnost svih za pomirenje - od političara do svih ostalih. Princ je citirao i Andrića - da ništa nije važnije od mostova, ali da mostovi ne znače ništa ako se preko njih ne prolazi.  Nigde kao na Balkanu ne oseća se težina istorije a zemlje regiona ne treba da je ignorišu, ali ne smeju da postanu njeni zarobljenici, već treba raditi na pomirenju. Velika Britanija je sa vama dok gradite budućnost. Zajedno možemo da napravimo tu budućnost", poručio je on. Ceo govor pročitajte OVDE.

19. 40 - U govoru je princ podsetio i na teške trenutke iz prošlosti, evocirao je uspomene na 90-te, pričao je i o rušenju mosta u Mostaru. Potom je pozdravio izuzetan napredak u odnosima u regionu. Ključan je dijalog, kaže princ.

19.39 - Princ je spomenuo i pobede Novaka Đokovića, ukazujući na značajne ljude iz Srbije.

19.35 - Princ počeo obraćanje okupljenima na srpskom - rekao je sve ovo: "Drage dame i gospodo veliko je zadovoljstvo da sam danas ovde u prilici da vam se kratko obratim". On je potom nastavio govor na engleskom o zajedničkim bitkama Srbije i Velike Britanije kroz istoriju, kao i humanitarnim radnicama iz Britanije koji su pomagali Srbiji u Prvom svetskom ratu.

19. 24 - Čuju se i "Bitlsi" dok se visoki gosti pozdravljaju sa zvanicama na prijemu. Vojvotkinja Kamila i princ Čarls su većinu vremena bili razdvojeni i svako je razgovarao sa različitim zvanicama. Sevaju foto-aparati.

19. 16 - Šef srpske diplomatije Ivica Dačić kaže da je poseta princa Čarlsa veoma značajna za Srbiju. "Britanski premijer nije bio od 1980-tih, ovo je velika čast za našu zemlju i prilika za resetovanje političkih odnosa sa Velikom Britanijom", kaže Dačić za RTS.

 19.12 - I ministar kulture Ivan Tasovac proćaskao s princom, a potom su s njim pričali i poslanici. Čuje se "Tamo daleko" dok traju pozdravljanja.

19.07 - Posle razgovora sa Ivicom Dačićem, princ je razgovarao i sa Majklom Devenportom i princezom Jelisavetom Karađorđević.

19.02 - Princ je nekoliko minuta proveo u razgovoru s predstavnicima medija u Srbiji.

18. 56 - Princ Čarls i vojvotkinja Kamila stigli u srpski parlament. Pozdravljaju se sa gostima na prijemu. Dočekala ih je predsednica parlamenta Maja Gojković.

18. 55. - Pri dolasku britanskog prinčevskog para u Skupštinu svirale su gajde.

Poruka princa Čarlsa celom Balkanu


Među okupljenima su bili ministri Vlade Srbije, predstavnici parlamentarnih stranaka, diplomatskog kora, crkvi, kulturnog i javnog života - Nebojša Bradić, Goran Bregović, Gordan Kičić, Vladeta Janković, Rodoljub Šabić, Toplica Spasojević...

Govor princa Čarlsa bio je jedino javno obraćanje princa od Velsa tokom posete regionu.

Princa od Velsa i vojvotkinju od Kornvola ispred Doma Narodne skupštine dočekala je predsednica Skupštine sa kojom je princ Čarls uoči prijema imao kratak razgovor u salonu princa Pavla.

Predsednica parlamenta princu Čarlsu poklonila je "srpsko ćirilično tkanje", odnosno oslikanu azbuku na specijalnom papiru, uramljenu u okvir u duborezu, dok su za vojvotkinju pripremljene rukavice, rad domaće dizajnerke, budući da se vojvotkinja zalaže za podsticanje ženskog preduzetništva.

U njihov priređena je i izložba portreta i fotografija žena iz Velike Britanije, koje su učestvovale u Prvom svetskom ratu i bile angažovane u Kraljevini Srbiji i na Solunskom frontu.

Među njima, veliki doprinos i neprocenjivu pomoć Srbiji pružile su Flora Sends, Mejbl Kler Stobart, doktorke Elsi Ingliš, Elizabet Ros, Evelina Haverfild i Izabel Emsli Gelovej Haton, ciji su portreti izloženi.

Učešćem na prijemu prinčevski završio je posetu Srbiji.

Oni su u okviru posete regionu već boravili u Hrvatskoj, a do 19. marta će posetiti i Kosovo i Crnu Goru.