• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UNICEF pred izbore: Političari, mislite na decu!

Izvor mondo.rs

"Važno je da ne zaboravimo one koji nemaju priliku da podignu svoj glas i glasaju na izborima - a to su DECA", poručuje UNICEF. Dramatično negativni podaci o deci, njihovom broju, zdravlju, obrazovanju!



UNICEF u Srbiji apeluje na sve političke partije koje 2016. godine učestvuju u izborima da u svoje partijske programe integrišu ključna pitanja u vezi sa ostvarivanjem dečjih prava.

"Važno je da ne zaboravimo one koji nemaju priliku da podignu svoj glas i glasaju na izborima - a to su DECA", poručuje UNICEF.

Ova organizacija je iznela dramatičan podatak da se broj dece u Srbiji kontinuirano smanjuje i da ona trenutno čine samo 17% stanovništva.

"Stvaranje bolje budućnosti za decu Srbije je najznačajnija strateška investicija koja može da se napravi. UNICEF poziva sve političke partije i sve glasače da se postaraju da deca Srbije budu pravi pobednici ovih izbora", poručuje se u saopštenju.

UNICEF je objavio važne statističke podatke na koje bi svi trebalo da obratimo pažnju:

- Srbija ima negativan prirodni priraštaj od -4,9. Svake godine se rađa sve manje dece, tako da je svaki život važan. U Srbiji se stanovništvo smanjuje za 35.000 ljudi na godišnjem nivou. To znači da će u narednih 15 godina nestati 4 grada veličine Kruševca ili 5 gradova poput Čačka ili Jagodine.

- Skoro 20% dece nije primilo sve vakcine, a blizu 30% dece mlađe od 5 godina nema adekvatnu ishranu. To može dovesti do slabljenja imuniteta, veće podložnosti raznim bolestima, smetnji u fizičkom i mentalnom razvoju, kao i do smanjene produktivnosti.

- 50% dece uzrasta od 3-5 godina ne ide u vrtiće (procenat u Evropskoj uniji je manji od 17%), a čak 91% najsiromašnije dece ne pohađa bilo kakav program učenja u predškolskom dobu. Deca koja dobiju podršku tokom prvih godina života postižu bolji uspeh u školi. Kasnije, kada odrastu, lakše se zapošljavaju i bolje zarađuju, boljeg su zdravlja, manje zavise od socijalne pomoći i ređe se upuštaju u kriminal nego ona deca koja nisu imala šansu da uče u ranom detinjstvu.

- Deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom još uvek se bore za pristup obrazovnim i zdravstvenim uslugama i rehabilitaciji.

- 30% petnaestogodišnjih učenika i učenica ne poseduje adekvatne veštine čitanja i pisanja, što znači da nisu sposobni da savladavaju svakodnevne životne i poslovne zadatke koji zahtevaju veštine čitanja koje prevazilaze osnovni nivo.

- 6.000 dece je razdvojeno od roditelja i smešteno u ustanove socijalne zaštite. Ukupan broj dece koja žive u ustanovama i dalje se povećava.

- Skoro 80% dece koja žive u ustanovama su deca sa smetnjama u razvoju.

- Više od 40% dece je izloženo nasilnim metodama disciplinovanja kod kuće koje negativno utiču na njihov razvoj.

- Romska deca, a naročito romske devojčice, zaostaju prema svim socijalno-ekonomskim pokazateljima (samo 64% završi osnovno obrazovanje, 15% romskih devojčica pohađa srednju školu, 19% dece zaostaje u rastu, 57% devojčica stupa u brak pre navršene 18. godine, samo 45% od najsiromašnijih prima dečiji dodatak, itd.).

Podaci o stanju najranjivije dece (dece sa smetnjama u razvoju, romske dece, itd.) su i dalje oskudni, što otežava razvoj ciljanih intervencija i praćenje njihovog efekta.

Da bi se obezbedilo pružanje inkluzivnijih usluga koje će biti podjednako dostupne svoj deci, UNICEF u Srbiji poziva sve političke partije da se obavežu da će za decu učiniti sledeće:

1. Kao jedan od prioriteta postaviti programe ishrane i zdravstvene zaštite za svu decu, kao i podržavati programe za roditelje koji će deci obezbediti stalnu negu sa mnogo ljubavi i podsticaja za učenje u ranim godinama života.

2. Ubrzati obezbeđivanje usluga inkluzivnog, kvalitetnog i relevantnog obrazovanja za svu decu, uključujući za decu iz manjinskih grupa, i obezbediti da sva deca dobiju jednake šanse.

3. Podstaći uključivanje dece sa smetnjama u razvoju u društvo i obrazovni sistem i tako osigurati da svako dete ostvari svoj puni potencijal.

4. Kao jedan od prioriteta postaviti jačanje bioloških porodica i zaštititi decu od siromaštva i njegovih negativnih posledica.

5. Obezbediti izmeštanje dece iz institucija i osigurati da sva deca žive u porodici ili porodičnom okruženju.

6. Kao prioritet postaviti zaštitu sve dece od zloupotreba, zanemarivanja i svih vrsta nasilja (fizičkog, psihičkog, seksualnog).

7. Redovno i blagovremeno obezbeđivati podatke i informacije o deci, posebno onoj koja su najugroženija.

8. Obezbediti da neophodne investicije za decu budu uključene i vidljive u nacionalnom i lokalnim budžetima.

9. Osigurati sprovođenje i praćenje Strategije za Rome.

Srbija poseduje resurse, ljudski kapital i potencijal da unapredi položaj svoje dece. Pozivamo vas da preuzmete čvrstu političku obavezu za najdragoceniji resurs Srbije, poruka je UNICEF-a za sve političare u Srbiji.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

nenad

Misle oni ali na svoju. Obicno i unucice obezbede.

Magus

Kakva parodija...Unicef, jos jedna od globalistickih organizacija je "brine" o deci...

Sanja

Jao kako su brižni. A najvise to pokazuju kod ovog dela o vakcinama. Svi na vakcinisanje što pre! Podredite živote svoje dece njima.

special image