• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bajatović bi da zameni Pajtića, ili ostaje gde je

Izvor MONDO/Agencije

Bajatović će konkurisati za direktora Srbijagasa, ali radije bi bio premijer Vojvodine. Srbijagas bolje posluje i vraća više od milijardu evra kredita. Varnice na konferenciji sa ekipom Insajdera.

Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović je danas izjavio da će konkurisati da ponovo bude na čelu tog javnog preduzeća, ali da mu je cilj kandidatura Socijalističke partije Srbije, čiji je funkcioner, za premijera Vojvodine.

"Moje lične želje vezane su za privredu, ali baviti se premijerskim poslovima znači primarno se baviti i privredom, ali iz nekog drugog ugla nego što je to slučaj u Srbijagasu", rekao je Bajatović novinarima u Beogradu gde je predstavio rezultate poslovanja Srbijagasa.

Dodao je da će konkurisati za izbor na mesto direktora Srbijagasa jer smatra da ispunjava sve potrebne uslove i "više od toga".

Bajatović je od deset godina koliko posluje Srbijagas osmu godinu na mestu generalnog direktora.

Zadužili se umesto privrede

"Poslovanje Srbijagasa se godinama unazad prelama kroz nekoliko najvećih kupaca koji čine preko 60 odsto. Srbijagas ovakvom politikom čuva radna mesta i održava nivo BDP-a. Dug prema bankama je posledica neplaćanja obaveza od strane kupca. Srbijagas se zadužio umesto privrede", naglasio je Bajatović. On je naveo da su najveći kupci i najveći dužnici Srbijagasu: HIP Petrohemija koja duguje 23,7 milijardi dinara, Azotara sa dugom 14,9 milijardi, Železara Smederevo 4,7 milijardi i Galenika koja duguje 2,8 milijardi dinara.

Srbijagas je u 2015. pozitivno poslovalo i ostvario poslovnu dobit 13,7 milijardi dinara, odnosno 113 miliona evra. To je 481 odsto bolje nego 2014. godine.

Prema rečima Bajatovića, rast dobiti u 2015. u odnosu na prethodnu godinu postignut je povećanim obimom prodaje gasa i usklađivanjem cena transporta i distribucije sa prosekom cena u regionu.

On je naveo i da Srbijagas od kada je stupila na snagu preporuka Vlade Srbije o broju zaposlenih, stalno smanjuje njihov broj, precizirajući da je od 6. decembra 2013, ta kompanija ima osam odsto manje radnika i da su po tom osnovu manji i troškovi plata, a ušteda je samo u 2015. u odnosu na 2014. bila preko 40 miliona dinara.

Srbijagas od kupaca potražuje 107 milijardi dinara i taj dug je veći od duga tog preduzeća bankama koji je nastao usled neplaćanja kupaca i zajedno sa kamatama iznosi 85 milijardi dinara.

Podsetio je i da je Srbijagas od 2008. do 2015. potraživanja za isporučeni gas konvertovao u učešća u kapitalu u ukupnom iznosu od 300 miliona evra naglasivši da je ta konverzija u kapital trajno izgubljeni novac koji je kompanija morala da nadoknadi kroz pozajmice od banaka.

Bajatović je kazao i da će u periodu 2013-2021. ukupno biti otplaćeno 995 miliona evra glavnice uzetih kredita i 159 miliona evra kamata, kao i da u period ove i naredne godine dospeva za naplatu najveći iznos kredita, 475 miliona evra ili 41 odsto ukupnog iznosa, dok su posle 2018. ukupna dospeća 220 miliona evra ili 19 odsto.

VIŠE OD MILIJARDU EVRA DUGA

Srbijagas će u 2016. i 2017. platiti 475 miliona evra kredita, izjavio je Bajatović  i napomenuo da Srbijagas do 2021. mora da otplati 995 miliona evra glavnice i 159 miliona evra kamata.

Bajatović je na konferenciji za novinare ukazao da su potraživanja Srbijagasa veća nego što su dugovi tog preduzeća bankama i da su najveći dužnici, preduzeća poput Petrohemije, Železare Smederevo i Azotare.

Prema podacima Srbijagasa, tom preduzeću će tokom ove i u naredne dve godine biti potrebna pomoć Ministarstva finansija Srbije za otplatu kredita, a očekuje se da Srbijagas od 2019. samostalno otplaćuje obaveze.

Bajatović je napomenuo da je uprkos problemima Srbijagas u 2015. pozitivno poslovao zahvaljujući boljoj naplati gasa i realnijoj ceni.

Ostvarena je dobit od 25 miliona evra, istakao je Bajatović i naveo da su dugovi nastali u periodu kada je vođena socijalna politika i da je to dovelo do dugova Srbijagasa.

Prema podacima Srbijagasa, kumulirani gubitak za 2012, 2013. i 2014. godinu iznosi 1,06 milijardi evra.

OKRŠAJ SA "AUTSAJDEROM"

Današnju konferenciju obeležila je i žustra polemika Bajatovića i novinarke Insajdera, mahom o tome kako je trošen novac poreskih obveznika Srbije.

Vučić: Ko je kupio audi? Proverićemo!

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će preispitati kako je potrošen novac od neuspelog projekta Južni tok, kako i navode o tome da li je tim novcem kupljen automobil marke "audi A8" u istoimenom srpsko-ruskom preduzeću vredan više od 100.000 evra, i kome je pripao.

 Bajatović je rekao da novinari nekad moraju nešto da nauče pre nego što pitaju, aludirajući na navode "autsajdera", kako je nazvao Insajder, da Srbiji nije potreban Južni tok.

Bajatović kaže da je agencija "Autsajder" postavila pitanje o trošenju novca građana, a i njega takođe interesuje koliko košta obezbeđenje za Brankicu Stanković, koje takođe plaćaju građani Srbije i zašto joj je dato.

"I ja sam isto ugrožen. Hiljadu dilova sam nečijih srušio, i možda sam im prekinuo gas, pa nisam... Ja samo pitam koliko to košta, nisam rekao da ne treba. Ja isto kao i vi pitam za podatke. Imate privatnu produkciju Autsajder i privatnu firmu Južni tok", uzvratio je Bajatović. Novinarka je zatim rekla da zbog neprimerenog ponašanja direktora Srbijagasa ekipa Insajdera napušta konferenciju, što su i učinili.

Udruženje novinara Srbije (UNS) ocenilo je danas neprimerenom reakciju direktora "Srbijagasa" na pitanje novinarke "Insajdera" o gradnji Južnog toka.

"Dužnost novinara je da postavljaju pitanja od javnog značaja, a nosioci javnih funkcija su dužni da na ta pitanja odgovore... Dužnost policije je da obezbedi sigurnost svim građanima, a posebno novinarima koji rade posao od javnog značaja i suočavaju se sa bezbednosnim pretnjama onih na čije nezakonite poslove ukazuju", navodi se u saopštenju UNS-a.

UNS je, takođe, naveo da je Bajatović redakciju "Insajder.net" sve vreme oslovljavao sa "agencija Autsajder".

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pravda

Dilema: Ko je Kurta, a ko Murta?

special image