Kako se navodi u saopštenju ove dve organizacije, hitno treba da reaguju i regulatorna tela, jer se ovim krše i zakoni i podzakonska akta, ali i profesionalne norme novinarstva.

Kao primer, navodi se piratska stanica Radio Grmeč, koja nema dozvolu za medijski program, a istovremeno učestvuje u kampanji za listu Narodnog pokreta "Dinara-Drina-Dunav", koji se na ovom radiju naziva i Srpski otadžbinski pokret DDD.

"Slušaoci piratskog radija mogu i u neuobičajenim delovima programa čuti propagandne sadržaje ove stranke, a slušaoci, mnogo puta u toku dana, pozdravljaju čelnika pokreta Dragoslava Bokana, nazivajući ga i 'liderom lavljeg srca'", navodi se u saopštenju.

NDNV i NNŠ su podsetili da je ovaj pokret poznat po raznim aferama i da je iznikao iz nekadašnje Romske demokratske stranke, koja je na prošlim lokalnim izborima u Novom Sadu ušla u gradski parlament pod veoma sumnjivim okolnostima.

Zbog tog slučaja i po optužnici da su kupovali glasove, pred novosadskim Osnovnim sudom vodi se i danas proces protiv Bokana i drugih.

Ova dva udruženja obratiće se povodom ovog slučaja Odseku za inspekcijski nadzor u oblasti elektronskih komunikacija u okviru Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, koje je nadležno za piratske medije.

"Plašimo se da reakcija ovog tela može doći sa velikim zakašnjenjem", upozorili su oni.

NDNV i Novosadska novinarska škola pozvale se nadležne da ovaj problem pod hitno reše proaktivnim pristupom i dodale da Radio Grmeč sigurno nije jedini primer zloupotrebe piratskih stanica u predizborne svrhe.