Potražite svoje pretke u mauzoleju.
Mondo/ Dragana Todorović Potražite svoje pretke u mauzoleju.

U poruci francuski ministar kaže da je njegova zemlja srećna što je mogla da ima odlučujuću ulogu u tome da srpska vojska nađe uporište na Krfu pre nego što krene u borbu na Solunski front pod vrhovnom komandom generala Saraja.

Le Drijan je u poruci, koju je na Krfu pročitala ambasadorka Francuske u Srbiji, Kristin Moro, naveo da iako nije mogao da prisustvuje obeležavanju ovog datuma, želi, ovog 18. aprila, da se pokloni uspomeni i hrabrosti srpskih vojnika koji su, tokom celog Prvog svetskog rata, i pored izuzetnih iskušenja koja su koštala života mnoge od njih, kao i mnoge civile, istrajali kako bi Srbija u potpunosti, odano i časno ispunila svoje obaveze prema Saveznicima.

"Danas obeležavate Stogodišnjicu dolaska na ostrvo Krf, početkom 1916, nakon teškog puta od nekoliko stotina kilometara, fizički i psihički iscrpljenih srpskih vojnika. Nakon što je izvršila neophodne pripreme za prihvat srpskih vojnika na Krfu, Francuska je takođe, kroz misiju generala Piarona de Mondezira, brinula o medicinskoj nezi i snabdevanju srpskog kontingenta, kao što je dostavila i opremu i naoružanje koji su bili potrebni da srpska vojska ponovo stane na noge", naveo je Le Drijan u poruci.

On podseća da 18. april označava početak raspoređivanja srpskih trupa prema Solunu, gde su aktivno učestvovale u ofanzivama istočne vojske sve do ponovnog zauzimanja zemlje 1918.

U tim dejstvima, podsetio je, stvoreno je izuzetno čvrsto bratstvo po oružju koje je ujedinilo naše vojnike i više od toga, ujedinilo je za vreme Velikog rata naša dva naroda.

"Spomenik zahvalnosti Francuskoj, podignut 1930. u Kalemegdanskom parku u Beogradu, kao simbol tog francusko-srpskog prijateljstva učvršćenog uspomenom na zajednička iskušenja tokom Velikog rata, ovekovečuje to sećanje. Upravo zbog toga se Francuska obavezala da učestvuje u njegovoj obnovi", istakao je Drijan.