• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Strani mediji: Izbori test za cilj premijera

Izvor MONDO/Agencije

Na prevremenim parlamentarnim izborima u Srbiji favorit je "proevropski premijer desnog centra Aleksandar Vučić", ali će ovi izbori, kako se očekuje, označiti i povratak ekstremne desnice u parlament, piše agencija Frans pres.

 Strani mediji o izborima u  Srbiji Izvor: MONDO/Predrag Vujić

Izvor: MONDO/Predrag Vujić


S druge strane, agencija AP navodi da su ovi izbori viđeni kao test za najavljeni cilj premijera Aleksandra Vučića da povede Srbiju u članstvo EU.

I Bi-Bi-Si (BBC) o izborima piše pod naslovom "Srpski izbori viđeni kao glasanje o članstvu u EU" i navodi da se glasanje na današnjim izborima vidi kao "de fakto referendum o tome da li zemlja treba da teži članstvu u Uniji.

BBC dodaje da je premijer Vučić sazvao izbore dve godine ranije da bi dobio jasan mandat da nastavi reforme potrebne za prijem Srbije u Uniju.

Agencija Frans pres podseća da je Vučić pozvao birače da okrenu leđa "crnim godinama" i glasaju za evropsku budućnost.

Frans pres navodi da je Vučić, četiri godina vodeća figura u Srbiji i dve godine premijer, sazvao prevremene parlamentarne izbore da učvrsti kontrolu nad vlašću i da bez pritisaka nastavi pregovore o pripajanju Srbije Uniji. Ukazuje se i da ankete Vućićevoj Srpskoj naprednoj stranci daju oko 50 odsto glasova, ali uz verovatan povratak ekstremnih desničara u parlament.


"Jedno od velikih pitanja ovih izbora je rezultat dve liste ekstremne desnice, koje zajedno, prema anketama, mogu da dobiju između 10 i 15 odsto glasova", navodi Frans pres i dodaje da su pogledi uprti u ekstremno desničarsku Srpsku radikalnu stranku Vojislava Šešelja koja se zalaže za savez s Rusijom i koja će se, prema predviđanjima, vratiti u parlament. Šešelj koji je sveže oslobođen u Tribunalu u Hagu, lice srpskog ultranacionalizma za vreme ratova na Balkanu tokom 1990-ih, vodio je upečatljivu kampanju, navodi Frans pres.

Pobeda mu je van domašaja ali bi krhka privreda, visoka nezaposlenost, nizak životni standard i zabrinutost zbog privatizacija koje nameće Zapad, mogli da okrnje popularnost Vučića i Šešelju privuku nezadovoljnike, navodi Frans pres. Sešelj je predvideo polarizaciju između onih koji su za EU, i onih koje su za integraciju s Rusijom, i rekao da su, sa izuzetkom Radikala, sve značajne partije za EU, piše Frans pres.

Vučić ; koji je svestan "proruske žice" u velikom delu srpskog izbornog tela pazi da se drži stava i Evropa i Rusija, piše Frans pres i podseća na Vučićev program da se ide ka Evropi, ali da se ne dovedu u pitanje veze s Rusijom.

Ostatak opozicije, proevropske, ali rascepkane, ne izgleda da može da poremeti Vučića na ovim izborima, trećim od 2012. godine, navodi agencija Frans pres. Agencija dodaje da bi Vučič jednu od ovih partija mogao da izabere u vladajuću koaliciju, u kojoj je do sada bila Socijalistička partija Ivice Dačića. Vučić je isključio povezivanje sa Šešeljem, koji je, pre njegovog kretanja ka centru, bio njegov politički mentor, podseća Frans pres. Agencija AP navodi da je Vučić, koji se transformisao od ekstremnog nacionaliste u proevropkog reformatora,  sazvao izbore dve godine ranije, da bi, kako je rekao, dobio novi mandat da nastavi sa reformama koje traži EU.

Glasanje u nedelju odigrava se u trenutku kada raste popularnost ekstremnodesničarskih grupa koje žele da Srbija odustane od nastojanja da uđe u Uniju i da se okrene Rusiji, piše AP.

Očekuje se da će Vučićeva Srpska napredna stranka osvojiti najviše glasova, ali takođe da će se ovim izborima vratiti ekstremno desničarska Srpska radikalna stranka posle oslobađajuće presude njenog lidera Vojislav Šešelja u Haškom tribunalu.

Kako navodi AP, na izborima se ne očekuju neka velika iznenađenja mada bi oni mogli da skrenu Srbiju više ka desnici.

"Svako oživljavanje nacionalizma na Balkanu smatra se opasnijim nego u ostatatku istočne Evrope, zbog ratova 1990-ih u kojima je izgubilo život više od 100.000 ljudi. Zapadne zemlje su takođe nastojale da pacifikuju balkanske države time što ih drže na putu ka članstvu u EU. To bi moglo da propadne ako Srbija odustane od evropske integracije i umesto toga se okrene ka Rusiji", navode analitičari.

BBC takođe navodi da ankete ukazuju na pobedu Vučičeve SNS, ali da će nezadovoljstvo njegovim proevropskim stavom izgleda vratiti ultranacionaliste u parlament, i dodaje da su oni protiv članstva u EU i za bliskije veze s Rusijom.

Na čelu tog krila je lider SRS Vojislav Šešelj čija je popularnost podstaknuta njegovom nedavnom oslobađajućom presudom za zločine protiv čovečnosti u UN tribunalu u Hagu, navodi BBC.

Ultranacionalisti bi mogli da komplikuju pregovore Srbije o prijemu u EU time što će se protiviti ustupcima kakav bi bilo odustajanje Srbije od suvereniteta nad Kosovom, navodi BBC.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image