Radikali su na konsultacijama kod Nikolića bili, javljaju agencije, oko 30 sekundi. SRS, kako su rekli, nema nameru da uđe u Vladu Aleksandra Vučića, a Nikolića je pozvala da podnese ostavku.
Potpredsednik SRS Nemanja Šarović rekao je novinarima da su Nikolića čekali pet minuta i da je on nakon što su izneli kritike na njegov račun posle svega 30-ak sekundi napustio konsultacije."Rekli smo mu da treba da podnese ostavku jer je najveća sramota za Srbiju da je na njenom čelu čovek upleten u kriminalne afere, koji ima lažnu fakultetsku diplomu, čija žena ima fondaciju u zgradi predsedništva i koji je na kriminalan način stekao brojne nekretnine, ali Nikolić nije imao strpljenja da čuje šta sve imamo da mu kažemo", rekao je Šarović.
Upitan zašto nije došao predsednik SRS Vojislav Šešelj, Šarović je rekao da takav sastanak treba da bude održan na drugom mestu i u drugo vreme i u prisustvu medija. Kako je naveo razgovor Šešelja i Nikolića iza zatvorenih vrata ne bi imao smisla.
Na konsultacije posle radikala potom je došla delegacija liste okupljene oko Demokratske stranke, koju čine Bojan Pajtić, Veroljub Stevanović i Dušan Petrović. Ta lista osvojila je 16 mandata u Skupštini Srbije.
Lider Demokratske stranke Bojan Pajtić izjavio je novinarima posle konsultacija da je predsedniku Nikoliću preneo eksplicitan stav demokrata da im "ne pada na pamet da budu u vladi sa SNS".
Pajtić je izjavio da je Nikoliću rekao, između ostalog, da je on omogućio Aleksandru Vučiću da bude na vlasti i da time snosi deo odgovornosti za krađu na prethodnim izborima, događaje u Savamali i smene na RTV, zbog čega, dodao je, smatra da je važno da iskaže svoj stav o "stvarima koje urušavaju pravni sistem države".
Posle DS-a u Predsedništvo je došao i lider pokreta Dosta je bilo Saša Radulović,koji je rekao a je predsedniku Tomislavu Nikoliću preneo da ta stranka smatra da ne postoji vladavina prava u Srbiji, te da je ekonomska situacija veoma loša, a stanje u medijima zabrinjavajuće.
Radulović je novinarima posle konsultacija o vladi sa predsednikom Tomislavom Nikolićem rekao da mu je šef države preneo da ga je mandatar uverio da ima većinu da formira vladu.
Zanimljivo je bilo obraćanje novinarima Čedomira Jovanovića, lidera LDP i predstavnika liste SDS-LDP-LSV "Savez za bolju Srbiju" koji je posle konsultacija izjavio da će, ako dobije poziv Aleksandra Vučića za učešće u vladi, o tome razgovarati sa njim.
Funkcioner SDS Marko Đurišić rekao je da SDS neće u vladu sa Aleksandrom Vučićem, ali da će biti konstruktivna opozicija, dodajući da ih je predsednik obavestio da će danas poveriti mandat Aleksandru Vučiću.
Ni LSV sasvim sigurno neće biti deo vladajuće većine na republičkom nivou, potvrdio je funkcioner te stranke Đorđe Stojšić, dodajući da, kako sada stvari stoje, to neće da se desi ni na pokrajinskom nivou.
Predstavnici koalicije DS S-Dveri preneli su na konsultacijama predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću dva zahteva, da se stane na put izbornoj krađi i neragularnostima, kao i da mandat ponudi nekom ko je manje evrofanatik od Aleksandra Vučića, izjavio je lider Dveri Boško Obradović.
Kako je dodao, ta koalicija će u parlamentu tražiti formiranje anketnog odbora koji bi utvrdio istinu o izbornom procesu, ali i promenu izbornog zakonodavstva, kako se izborne krađe ne bi ponavljale.
Prvi razgovor obavljen je sa SPS. U Generalni sekretarijat predsednika Republike na Andrićevom vencu u 10 sati stigli su lider SPS Ivica Dačić i predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković.
Predsednik SPS Ivica Dačić posle razgovora je izjavio da je stav te stranke da je i dalje u najboljem interesu Sribje da se saradnja sa SNS nastavi.
"Svako bi mogao da navede po neki razlog i protiv te ideje, ali je jedan jedini najvažniji, a to je budućnost Srbije", rekao je Dačić novinarima nakon konsultacija o vladi sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.
On je rekao da novinarima ne može da iznese ništa novo jer se dobro zna da je izborna lista oko SNS osvojila parlamentarnu većinu na izborima.
"Mi smo veoma zadovoljni što su naše dve izborne liste, SNS i SPS, kao predstavnici vladine politike, osvojile toliko mandata, što je potvrda da je politika koju smo vodili bila ispravna", rekao je Dačić.
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor izjavio je da je Tomislava Nikolića danas obavestio da SVM želi nastavak saradnje sa SNS i da za to postoji načelna saglasnost sa Vučićem.
Pastor je naveo da Nikoliću nije rekao nikakvu epohalnu novost, već mu je preneo odluku SVM o saradnji sa SNS, donetu prilikom raspisivanja izbora. Za to su se stekli uslovi, ocenio je Pastor i dodao da je dva puta vodio telefonske razgovore sa Vučićem, kao i da je u kontaktu sa ostalim predstavnicima SNS u Vojvodini i na lokalnom nivou.
Lider Bošnjačke demokratske zajednice Muamer Zukorlić izjavio je danas da je ta stranka spremna da bude deo izvršne vlasti i da je inicijalne razgovore o tome sa liderom SNS Aleksandrom Vučićem imao još pre nekoliko dana.
"Imali smo inicijalne razgovore pre nekoliko dana i oni su se kretali u smeru utvrđivanja prinicipa saradnje i nekih okvira participacije u vlasti. Postoji principijelna spremnost da budemo deo većine, ostaje još da se precizno utvrde odgovornosti i tek tad možemo govoriti da li smo deo parlamentarne većine", rekao je Zukorlić novinarima posle razgovora sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.
Dodao je da je predsedniku izložio prvu varijantu po kojoj BDZ može biti deo većine, sa jasnom ambicijom otvaranja nove stranice u pogledu zastupanja Bošnjaka u parlamentu, zdravih, a ne poltronskih odnosa, nastojanja da se stvari interesi Bošnjaka rešavaju.
"Spremni smo sudelovati u izvršnoj vlasti, ali ne kao do sad kad su bošnjačke stranke dobijale po jedno ministarstvo i na tome se završavalo, već gde bi se omogućilo mladim i stručnim kadrovima da zauzmu mesta u ministarstvima i drugim organima kako bi se vratilo poverenje i odnos kakav bi trebalo da bude između Bošnjaka i Srba i države i Bošnjaka", rekao je Zukorlić.
On je naveo da je njihova namera da Bošnjaci dobiju prava i budu u ambijentu doma i domovine.
Upitan da li će moći da učesvuje u vladi u kojoj bi bio i Sulejman Ugljanin, on je rekao da nema nikakva ograničenja i uslove te vrste, da ga ne zanima ko će još biti u vladi, već da ga zanima sporazum sa većinskom strankom u parlamentu gde će insistirati na političkim principima i odgovornosti u toj vlasti.
Na pitanje da li je predsedniku predočio i plan B, po kojem ne bi bio u vlasti, on je odgovorio da jeste i da će, ako bude nateran da bude u opoziciji, znati da se ponaša kao opozicionar, ali da preferira učešće u vlasti.
Predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka Sulejman Ugljanin izjavio je danas da je sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem imao "prijatan i dobar razgovor" i najavio da će ta stranka zastupati bošnjačke interese u parlamentu.
"Nećemo biti ni pozicija ni opozicija. Podržaćemo ono što je dobro za Bošnjake a ono što nije kritikovaćemo", rekao je Ugljanin novinarima nakon konsultacija sa Nikolićem o dodeli mandata za sastav nove Vlade.
On je kazao da je obavestio predsednika da nije pozvan da učestvuje u Vladi koju bi predvodio Aleksandar Vučić, ali da takav poziv ne bi ni mogao da prihvati jer ni Vučić ni Dačić prošli put "nisu ispunili koalicioni sporazum".
Lider Partije za demokratsko delovanje Riza Halimi izjavio je danas, nakon konsultacija sa predsednikom Tomislavom Nikolićem, da je osnovno pitanje kako da Albanci budu deo parlamentarne većine, što do sad nije bio slučaj.
Halimi je novinarima rekao da do sad nije bilo interesovanja stranaka koje su formirale parlamentarnuvećinu za učešće Albanaca u njoj.
"Naš osnovni zahtev je bio da se stav prema jugu Srbije, gde živi većinsko albansko stanovništvo, promeni, te da se preko vlade i drugih izvršnih organa promeni pristup rešavanju problema", rekao je Halimi.
Govoreći o Koordinacionom telu za Preševo, Bujanovac i Medveđu, on je rekao da to telo deluje u krajevima sa većinskim albanskim stanovništvom, a da se glavni poslovi vode iz Beograda.
Predsednik Srbije u četvrtak je održao konsultacije s premijerom i liderom Srpske napredne stranke Aleksandrom Vučićem, koji ga je obavestio a ima većinu za formiranje Vlade Srbije. SNS je na vanrednim izborima osvojila 131 mandat od 250 u Skupštini Srbije.
Prema Ustavu, predsednik Srbije pošto sasluša mišljenje predstavnika izabranih izbornih lista, predlaže Skupštini Srbije kandidata za predsednika vlade.
Kandidat za predsednika vlade skupštini iznosi program i predlaže sastav vlade. Parlament istovremeno glasa o programu vlade i izboru njenog predsednika i članova. Vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja poslanika.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti