Ceo dan traje polemika dve stranke o ovom predlogu.

U najnovijem saopštenju SNS objavljuje da je šokirana zbog najnovije i, kako navode, sramne izjave Bojana Pajtića i njegove osude predloga da se u Beogradu podigne spomenik Zoranu Đinđiću.

"Pitamo Bojana Pajtića i Demokratsku stranku šta ih je sprečavalo i zbog čega se nisu setili, tokom svih ovih godina, da podignu spomenik Zoranu Đinđiću?  Istina je da lažnim demokratama Đinđić nije padao na pamet dok su sedeli u udobnim foteljama i držali vlast na svim nivoima, jer su bili prezauzeti svojim kombinacijama, nameštanjima tendera i poslova, pljačkanjem državnih fondova i otimanjem narodnih para na svakom koraku", navodi se u saopštenju SNS-a.

Naprednjaci konstatuju da "lažnim demokratama" niko nije kriv, a ponajmanje su im krivi Srpska napredna stranka i Aleksandar Vučić, što im je jedino stalo do svojih džepova i novčanika, luksuznih vila i skupocenih kola, i što nimalo ne poštuju ni građane Srbije, ni ljude koji su ih najviše zadužili.

Inače, SNS pozdravlja odluku da se podigne spomenik Zoranu Đinđiću, kao znak poštovanja prema njegovom delu, i uvek će se zalagati da se oda pošta onima koji su to zasužili, bez obzira kojoj stranci pripadali, jer Srbija konačno, posle godina pljačkanja i razaranja institucija, postaje država u kojoj se zna red, koja je zdrava, normalna i uređena.

I član Glavnog odbora SNS Goran Vesić zapanjen je činjenicom da funkcioner DS Balša Božović smatra "sramotom" inicijativu premijera Aleksandra Vučića da se u Beogradu 2018. godine, na 15. godišnjicu ubistva, Zoranu Đinđiću podigne spomenik.

Vesić podseća da je DS imala osam godina da podigne spomenik svom lideru i premijeru, ali to nikada nije učinila, a danas, umesto da podrži inicijativu, u stanju je samo da "strančari" i "političari".

Božović je na svom Twitter nalogu povodom Vučićeve inicijative napisao "sram ga bilo".

Vesić ističe da Vučićev predlog predstavlja civilizacijski iskorak u odnosu na praksu u novijoj srpskoj istoriji.

"To je znak poštovanja prema njegovom delu i činjenici da je ubijen kao premijer Srbije", rekao je Vesić za Tanjug i dodao da je "zapanjen činjenicom da Balša Božović i Pajtićeva Demokratska stranka osuđuju ovaj predlog".

"Umesto da javno podrže ideju premijera da Zoran Djinđić dobije spomenik u Beogradu, oni strančare samo zato što oni nisu bili u stanju da mu podignu spomenik dok su bili na vlasti", ističe Vesić.

Prema odluci Skupštine grada Beograda neophodno je da protekne tri godine od smrti bilo koje ličnosti da bi ona mogla da dobije ulicu, trg ili spomenik.

Dakle, navodi Vesić, s obzirom na to da je Đinđić ubijen 2003, "Balša i Pajtićeva Demokratska stranka mogli su slobodno da podignu spomenik Zoranu Đinđiću 2006, ili 2007, ili 2008, ili 2009, ili 2010, ili 2011, ili 2012, pa čak i 2013. godine, jer su tek krajem novembra te godine izgubili vlast u Beogradu".

"Imali su punih osam godina da podignu spomenik predsedniku svoje stranke. Nisu uradili skoro ništa. Razlog je taj što su se stideli Djinđića dok su bili na vlasti. Pomenuli bi ga ponekad u izbornim kampanjama, a setili su ga se tek kada su se ponovo našli u opoziciji", primetio je Vesić.

"Predlog da se podigne spomenik Zoranu Đinđiću usvojila je Skupština grada Beograda u julu 2013. godine, samo nekoliko meseci pre nego što su Božović i Pajtić u Beogradu izgubili vlast! Dakle, šest godina im je trebalo da se sete da Đinđiću treba da se podigne spomenik!? Toliko o tome koliko im je bilo stalo", podseća Vesić.

On dodaje da su, "i kada su se konačno setili da podignu spomenik", osim što su doneli odluku, formirali su Odbor za podizanje spomenika, koji nije ni raspisao konkurs, niti je utvrdio mesto za spomenik.

"To je sve što je Božovićeva i Pajtićeva Demokratska stranka uradila za spomenik Zoranu Djiđniću!? Dakle, prilikom donošenja odluke o podizanju spomenika nisu to radili zbog Djinđića, već su političarili, jer su smatrali da im Djinđićevo ime treba kada su opoziciji, iako im nije trebalo dok su bili na vlasti", navodi Vesić i zaključuje da Božovića, Pajtića i DS "treba stvarno da bude sramota".

On najavljuje da će, kao sto je Vučić sinoć otkrio za Pink TV, spomenik Đinđiću biti otkriven 12. marta 2018. godine.

U međuvremenu, Skupština grada će, kako je objasnio, izabrati novi Odbor za podizanje spomenika koji će da radi svoj posao, biće raspisan konkurs za rešenje spomenika i doneta odluka da spomenik bude podignut, kako je premijer predložio, na mestu sadašnje Vasine ulice koja postaje pešačka zona, na prostoru između Filozofskog fakulteta gde se Zoran obrazovao, Rektorata i Studentskog trga broj 10 gde je skoro do smrti živeo.

"To će biti ispunjenje duga Srbije i Beograda prema čoveku koji je kao premijer Srbije ubijen na pragu Vlade i dokaz da Srbija postaje normalno društvo u kome se poštuju vrednosti bez obzira na trenutne i političke interese. Premijer Vučić je ovim predlogom pokazao da želi da izgradi upravo takvo društvo", zaključio je Vesić.

DS: NI 100 SPOMENIKA NE BI POMOGLO....

Demokratska stranka saopštila je ranije danas da podizanjem spomenika ubijenom premijeru Zoranu Đinđiću neće biti zaboravljeni napadi koje su na njega vršili njegovi politički protivnici.

Kako se navodi u saopštenju te stranke,Đinđićevi protivnici, među kojima je naveden premijer Srbije Aleksandar Vučić sa saradnicima, prezirali su ga i proganjali dok je bio živ, i obračunavali se sa njim kada je ubijen.

"Nikada neće razumeti ni njega, ni njegovu politiku i nikada neće shvatiti zbog čega je ceo život bio protiv njih. 100 spomenika neće promeniti tu činjenicu", poručile su demokrate.

DS konstatuje da je najavu podizanja spomenika dao premijer Vučić, "čovek koji ga (Đinđića) je najviše satanizovao", na televiziji "Pink", "koja ga je najviše medijski proganjala".

U saopštenju se podvlači da su to "oni koji su najavljivali Đinđićevo ubistvo, oni koji su podržavali i vodili politiku protiv koje je ceo život bio, oni koji su oduvek predstavljali sve suprotno, drugačije i lošije od njega, i koji su se nakon njegove smrti na najsuroviji mogući način obračunavali sa njim".

"Bojkotovali su komemorativnu sednicu Skupštine nakon ubistva, iseljavali se iz ulica koje su nosile njegovo ime, prelepljivali table sa nazivima tih ulica nalepnicama sa imenima ljudi optuženih za najteže ratne zločine, uništvali njegovo političko nasleđe", podseća DS.

Ta stranka tvrdi i da su Djinđićevi protivnici 2007. sprečili da se "Staklenac" u centru Beograda sruši i da se na celom tom prostoru sazida Gradska galerija i u okviru nje spomenik Djinđiću, kao i da su stopirali inicijativu DS podnetu na desetogodišnjicu ubistva da mu se podigne spomenik.

Danas mu dižu spomenik, mimo procedura i ne konsultujući DS, navodi se u saopštenju.