On  je izjavio da je  predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić za 10.30 sati zakazao sednicu Vlade Srbije.

Na toj sednici, kako je Dačić rekao za RTS, tema će, pored ostalog, biti i reakcija na referendum, odnosno na očuvanje stabinosti u zemlji.

Država će, prema njegovim rečima, preduzeti sve svoje mere kako bi se sačuvala ekonomska i finansijska stabilnost u uslovima kada dolazi do određenih poremećaja na svetskom tržištu koji su nastali nakon izjašnjavanja Britanaca na međunarodnom finansijskom tržištu. Dačić ne veruje da će odluka Britanac uticati na nestajanje EU i evropske ideje.

"EU je pretrpela značajan udarac, ali čini mi se i da je Velika Britanija pretrpela veliki udarac",rekao je Dačić, dodajući da je autonomno pravo svakog naroda da odlučuje o svojoj sudbini bez obzira da li se ta odluka nekom dopada ili ne.

Podsetio je i da Velika Britanija, bez obzira što je bila deo EU, nikada u potpnosti nije delila sve mehanizme EU, da je zadržavala određeni nivo posebnosti i imali velike rezerve prema EU.

"Kada je reč o Srbiji, mi treba da gledamo naše interese", naglasio je Dačić.

Predsednik Demokratske stranke Bojan Pajtić izjavio je da su građani Velike Britanije iskazali svoju volju, a da je "naše ubeđenje da građani Srbije nemaju bolji put od pridruživanja EU, ni kad je u pitanju ekonomski, bezbednosni ni kulturološki aspekt pridruživanja".

On je naveo da je Srbija deo zapadne civilizacije i da je naše mesto u evropskoj porodici naroda.

Predsednik Jedinstvene Srbije (JS) Dragan Marković - Palma kaže da ta stranka poštuje odluku građana Velike Britanije, ali i da građani Srbija treba da ispred svega stave svoj interes i nastave evropski put.

"Ne mogu a da ne kažem da je Velika Britanija sve vreme sprečavala Srbiju da postane član EU, a ne možemo ni da zaboravimo da je bivši premijer Toni Bler bio najveći zagovornik bombardovanja SR Jugoslavije", stoji u pisanoj izjavi Markovića medijima.

Marković podseća da je "poznato da je koalicija SPS - JS donela 2008. godine ključnu odluku da Srbija ide u EU" i ističe da "JS teži tome da Srbija igra Ligu šampiona u svim segmentima života,političkom, ekonomskom, sportskom, kulturnom...".

"U ostalom, naš prvak u fudbalu je bio prvak Evrope onda kada u tom takmičenju nisu učestovali Britanci", zaključio je lider JS.

Prema konačnim rezultatim britanskog referenduma o izlasku iz EU za izlazak je glasalo 51,89 odsto građana a za ostanak u Uniji 48,11 odsto.

Na osnovu prebrojanih glasova u sva 382 lokalna izborna centra, za izlazak je glasalo 17,410,742 građana a za ostanak 16,141,241 glasača, javlja Rojters.

DVERI ČESTITALE "DAN NEZAVISNOSTI", LDP SE BOJI RUSAd

Lider Sprskog pokreta Dveri Boško Obradović čestitao je građanima Velike Britanije odlukuo izlasku iz EU, rekavši da je to veliki dan i za Evropu koji bi svi evropski narodi mogli da slave kao Dan nezavisnosti.

Po Obradoviću, ovo je trenutak povratka državnom i nacionalnom suverenitetu evropskih nacija, povratak sopstvenom identitetu i domaćem ekonomskom interesu.

Obradović smatra da je ono za šta se Dveri zalažu još od posebnog tematskog broja časopisa "Dveri EUtanazija iz 2008", danas je preovlađujući politički stav u Evropi, i to po njemu pokazuje da su Dveri moderna evropska politička organizacija.

"Možemo samo da potvrdimo ono što je rekao Najdžel Faradž: Nadamo se da ova pobeda obara propale projekte i dovodi nas do Evrope suverenih nacija koje trguju zajedno. Ovo je zaista bila borba protiv multinacionalista, velikih banaka, laži, korupcije i birokratije Centralnog komiteta u Briselu," zaključio je Obradović.

On tvrdi da i u Srbiji ima sve više onih koji su protiv ulaska Srbije u EU jer nas "Brisel pljačka, ucenjuje i ne poštuje", a sada se, dodaje taj glas čuje i u Narodnoj skupštini.

Odluku Velike Britanije da napusti EU neke snage u Srbiji, sklone Rusiji, mogle bi da iskoriste za pretvaranje Srbije u rusku provinciju, upozorava predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, uz poruku da će ta stranka podržati sve one koji Srbiju vode ka EU.

U saopštenju se navodi da je odluka Britanaca udarac koji izaziva i tek će izazivati potrese širom sveta.

"Tim potresima se nacionalističke i konzervativne snage uveliko raduju. U našoj zemlji te potrese će profašističke i ekstremističke grupacije, kao i poslušnici aktuelnog režima u Ruskoj Federaciji, sigurno sa radošću dočekati. Ne isključujemo mogućnost da te snage ovaj trenutak pokušaju iskoristiti za pretvaranje Srbije u rusku provinciju. O tome se već i naglas govori", navodi Čanak.

Predsednik Socijaldemokratske partije Srbije, Rasim Ljajić, ocenio je danas da je odluka građana Velike Britanije o izlasku iz EU loša vest za EU, ništa bolja nije ni za zemlje koje nameravaju da joj pristupe, pa ni za samu Britaniju, ali da Srbiji ulazak u EU treba i dalje da bude spoljnopolitički prioritet.

On je podsetio da je Kameron upravo na antievropskoj priči dobio prošlogodišnje parlamentarne izbore, obećavajući biračima referendum o izlasku, a onda je, nedugo zatim, u referendumskoj kampanji, zagovarao ostanak Velike Britanije u EU.

Konačno, Kameron je danas najavio povlačenje s mesta premijera.

"Poznato je da kad jednom pustite duha iz boce, on se u nju posle teško vraća Zato nemaju razloga da se ovakvom ishodu raduju ni protivnici EU u Srbiji, jer je to dokaz gde jeftini populizam može da odvede i društvo i državu", poručio je Ljajić.