• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koliko koštaju izbori?

Za vanredne parlamentarne izbore u Srbiji, za koje se očekuje da će biti održani 11. maja, iz budžetske rezerve biće izdvojeno oko milijardu dinara, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu finansija.

Za vanredne parlamentarne izbore u Srbiji, za koje se očekuje da će biti održani 11. maja, iz budžetske rezerve biće izdvojeno oko milijardu dinara, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu finansija.

Finansiranje izbora za odbornike regulisano je Zakonom o lokalnim izborima i njime je predviđeno da se sredstva za sprovođenje izbora i finansiranje izborne aktivnosti obezbeđuju u budžetu lokalne samouprave.

Prema Zakonu o finasiranju političkih stranaka, sredstva iz javnih izvora za pokriće troškova izborne kampanje obezbeđuju se u godini u kojoj se održavaju redovni izbori i to u iznosu od 0,1 odsto budžeta Srbije (umanjenog za transfere drugim nivoima vlasti i organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja).

Tim zakonom je predviđeno da se 0,05 odsto budžeta jedinice teritorijalne autonomije (umanjenog za transfere od drugih nivoa vlasti i drugim nivoima vlasti) obezbedi za izbore u godini za koju se budžet donosi. Istovetan procenat i princip predvidjen je i za lokalnu samouptavu.

Zakon predviđa da su u slučaju održavanja vanrednih izbora, nadležni organi dužni da obezbede sredstva predviđena za troškove izborne kampanje.

Raspodelu sredstava obavlja Ministarstvo finansija, odnosno nadležni organ uprave, jedinice teritorijalne autonomije (lokalne samouprave), na osnovu podataka koje im dostavi Republička izborna komisija, odnosno izborna komisija jedinice teritorijalne autonomije (lokalne samouprave).

Podnosilac proglašene izborne liste - predlagač kandidata, za pokriće troškova izborne kampanje može da prikuplja sredstva i iz privatnih izvora, koja ne smeju preći iznos od 20 odsto visine sredstava dobijenih iz budžeta.

Za parlamentarne izbore koji su održani 21. januara prošle godine iz državne kase utrošeno je oko 1,4 milijarde dinara, dok su predsednički izbori održani početkom ove godine, koštali oko 1,1 milijardu dinara.

Vlada je Skupštini Srbije iz tekuće budžetske rezerve za finansiranje prošlih parlamentarnih izbora odobrila skoro 1,1 milijardu dinara.

Strankama koje su učestvovale na izborima za sprovođenje izborne kampanje iz budžeta je izdvojeno još oko 323 miliona dinara.

Za organizovanje i sprovođenje predsedničkih izbora ove godine utrošeno je oko 700 miliona, dok je predlagačima kandidata iz budžeta izdvojeno 420 miliona dinara.

Sredstva za sprovođenje vanrednih parlamentarnih izbora tek treba da se obezbede iz republičkog budžeta, jer oni nisu planirani za ovu godinu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image