• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poljska krivi UN, demanti o MUP-u na Kosovu

Poljska je za ranjavanje 28 svojih policajaca 17. marta u Kosovskoj Mitrovici okrivila UN, a šefu UNMIK poslala oštru notu u kojoj traži da o upotrebi sile protiv demonstranata u ekstremnim situacijama odlučuje komandant jedinice na terenu. U Mitrovici su nastavljeni protesti radnika pravosuđa, a Beograd je još jednom demantovao tvrdnje UNMIK-a da su u pokrajini prisutni srpski policajci.

Poljska je za ranjavanje 28 svojih policajaca 17. marta u Kosovskoj Mitrovici okrivila UN, a šefu UNMIK Joakimu Rikeru poslala oštru notu u kojoj traži da o upotrebi sile protiv demonstranata u ekstremnim situacijama odlučuje komandant jedinice na terenu.

Poljsko Ministarstvo unutrašnjih poslova i administracije podnelo je poslanicima poljskog parlamenta izveštaj o incidentu u Kosovskoj Mitrovici, u kojem je optužilo UNMIK za veliku grešku zato što je u akciju oslobađanja suda kreneo baš na godišnjicu nasilja nad Srbima na Kosovu.

"(Akcija je izvedena) na godišnjicu etničkog čišćenja Srba i tačno mesec dana nakon što je proglašena nezavisnost Kosova. To je bitno povećalo verovatnoću da će eskalirati nasilje među demonstrantima"
, citira iz izveštaja poljski list "Đenjik".

Druga greška je, po oceni tog izveštaja, bila činjenica da je UNMIK kasnio u odluci da protiv demonstranata primeni i silu i pozove u pomoć vojnike Kfora. "Da su policajci dobili ranije dozvolu da upotrebe oružje (sa gumenim mecima) nasilje među demonstrantima ne bi toliko eskaliralo", kazao je poslanicima zamenik ministra unutrašnjih poslova Adam Rapacki i dodao da su poljski policajci i posle toga upotrebili samo granate sa suzavcem i ispalili ih oko 800.

Poljska nota misiji UN na Kosovu je i reakcija na to što su zvaničnici UNMIK-a čitavih pola sata većali da li da dozvole policajcima upotrebu oružja ili je potrebno da zovu u pomoć Kfor: "Odluka o upotrebi sile treba da bude u rukama komandanta jedinice koji je neposredno na terenu." Kako piše "Gazeta viborča" zvanična Varšava oštro je kritikovala "bednu koordinaciju akcije i saradnju UNMIK-a sa Kforom".

Poljski ministar unutrašnjih poslova Gžegož Shetina zatražio je od šefa UNMIK-a hitnu detaljnu istragu celog incidenta i reakcije UNMIK-a u Kosovskoj Mitrovici, kao i da se Srbima odgovornim za ranjavanje poljskih policajaca i smrt ukrajinskog, sudi kao za teroristički napad. "U toku tih nereda poginuo je ukrajinski policajac, a ostali su bili u neposrednoj životnoj opasnosti jer su im demonstranti bacali pod noge granate", objasnio je taj zahtev Shetina.

Poljska ne namerava da povlači svojih 115 policajaca i 10 eksperta iz UNMIK-ove policije, a niko od lakše povređenih policajaca nije želeo ni da se vrati bar na lečenje u domovinu.

Proroković: Traži se izgovor za nasilje

Zamenik javnog tužioca u Kosovskoj Mitrovici Nenad Trifunović demantovao je tvrdnje predstavnika UNMIK-a da su se 17. marta u zgradi suda u severnoj Mitrovici nalazili pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije.

"Ponavljam još jednom, a za to postoje i dokazi, niko osim radnika pravosudnih organa, u zgradi suda prilikom hapšenja radnika pravosuđa, nije bio", rekao je Trifunović na protestu radnika pravosuđa u severnoj Mitrovici.

Portparol UNMIK-a Aleksandar Ivanko izjavio je juče da UNMIK ima "dovoljno dokaza" koji potvrđuju da su u zgradi suda u severnoj Mitrovici bili pripadnici MUP-a Srbije. "Imamo imena osumnjičenih", rekao je Ivanko na konferenciji za novinare, ne želeći da saopšti više detalja, i dodavši da je za istragu potrebno vreme, a da je od tada prošlo samo deset dana.

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovu i Metohiju Dušan Proroković ponovo je demantovao te tvrdnje. On je rekao da nema nameru da svaka dva dana demantuje tvrdnje portparola UNMIK-a o postojanju pripadnika MUP-a na Kosovu i Metohiji.

"Čini mi se da se ponavljanjem tih tvrdnji i pojavljivanjem tekstova u albanskoj štampi traži opravdanje i izgovor za nasilje i brutalnu akciju preduzetu 17. marta 2008. godine", kazao je Proroković i dodao da Srbija nastavlja da insistira na međunarodnoj istrazi o događajima 17. marta u Kosovskoj Mitrovici.

Ispred kapije suda u severnoj Kosovskoj Mitrovici i jutros su se okupili radnici pravosudnih organa srpske nacionalnosti sa zahtevom da se vrate u zgradu Okružnog i Opštinskog suda iz koje su isterani dolaskom UNMIK-a i Kfora na Kosmet 1999. godine. Iza kapije na kojoj je razapeta bodljikava žica stoje vojnici španskog i italijanskog Kfora, a mesto okupljanja i jutros je nadletao helikopter Kfora.

Nezadovoljni tužioci i sudije očekuju, takođe, da će neko iz UNMIK-ovog pravosuđa sa njima razgovarati i naći rešenje za problem. "Jedini dijalog bio je sa UNMIK policijom, sa lisicama na rukama. To, naravno, nije dijalog koji mi želimo i niti bi bilo koji normalan čovek takav dijalog želeo. Očekujemo da se uskoro neko iz UNMIK administracije obrati, da će početi pregovori i da će se naći izlaz iz ove situacije", rekao je Trifunović

Pravosudni radnici srpske nacionalnosti protestuju u Kosovskoj Mitrovici od 21. februara, a nakon njihovog ulaska u zgradu suda 17. marta, u akciji policije uhapšeno i potom pušteno njih 53. Akcija hapšenja koju su sproveli UNMIK policija i Kfor dovela je 17. marta do nereda u severnoj Kosovskoj Mitrovici koji su rezultirali smrću jednog UN policajca i povredama 150 građana, policajaca i vojnika Kfora.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image