Na ministarskoj konferenciji Praškog procesa povodom migrantske krize koja se danas održava u Bratislavi, domaćin Slovačka je potpuno ignorisala zahteve samoproglašene države Kosovo da oni na skupu budu predstavljeni u skladu sa Briselskim sporazumom, prenele su Novosti onlajn.

Na skupu učestvuje i potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

Imajući u vidu da je reč o međunarodnoj konferenciji, a ne regionalnoj inicijativi, Slovačka je tzv. Kosovo predstavila u skadu sa Rezolucijom 1244, što je naljutilo ministra unutrašnjih poslova lažne države, navodi list.

On je, kako se navodi, od juče lobirao da se Kosovo predstavi u skladu sa Briselskim sporazumom, međutim taj zahtev mu nije prihvaćen i on je zbog toga danas napustio konfereciju.

Domaćin tome nije pridao nikakav značaj, već je sastanak odmah nastavljen kao da se ništa nije dogodilo.

Inače, Stefanović je na konferenciji povodom migrantske krize poručio da ona nije prevaziđena i nije prošlost, već budućost Evrope. 

On je upozorio da migranti i dalje ulaze na prostor zapadnog Balkana i idu ka zemljama Evropske unije a da još nije pronađeno rešenje kojim bi se migrantska kriza u potpunosti stavila pod kontrolu.

"Važno je odgovoriti na pitanja kako se ophoditi prema ekonomskim migrantima, kako pobediti ilegalne prelaske granice i kako se izboriti sa krijumčarima ljudi. To su pitanja koja Srbija postavlja i drugim kolegama i nastaviće da bude aktivan partner u rešavanju migrantske krize" rekao je Stefanović nakon ministarske konferencije Praškog procesa "Zajedničko rešavanje izazova".

Ministar je rekao da, kada je reč o efikasnojoj kontroli granica, naša zemlja zajedno sa partnerima i komšijama želi da pronađe rešenje koje će omogućiti bolju i kvalitetniju kontrolu granica.

"Migrantska kriza se mora rešavati tamo gde je problem i nastao - u zemljama porekla migranata. Srbija čvrsto stoji na stanovištu da svaka zemlja na migrantskoj ruti mora preuzeti svoj deo tereta i odgovornosti," rekao je Stefanović.

Prema njegovim rečima, ovo je jedan od najkompleksnijih problema u novijoj evropskoj istoriji, koji je daleko izvan nacionalnih okvira i zato zahteva sveobuhvatno i dugoročno rešenje, koje ne predviđa samo jednostrano zatvaranje granica.