• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odbor za bezbednost usvojio Izveštaj MUP-a

Odbor za odbranu i bezbednost Skupštine Srbije usvojio je većinom glasova Izveštaj o radu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u periodu od maja do novembra ove godine, koji je podneo ministar policije Dragan Jočić. Od ukupno 13 prisutnih članova Odbora za izveštaj MUP-a glasalo je devet poslanika vladajućih stranaka i socijalisti, dok su četiri poslanika Srpske radikalne stranke glasala protiv.

Odbor za odbranu i bezbednost Skupštine Srbije usvojio je većinom glasova Izveštaj o radu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u periodu od maja do novembra ove godine, koji je podneo ministar policije Dragan Jočić.

Od ukupno 13 prisutnih članova Odbora za izveštaj MUP-a glasalo je devet poslanika vladajućih stranaka i socijalisti, dok su četiri poslanika Srpske radikalne stranke glasala protiv.

Radikali su zamerili ministru da je izveštaj skup statističkih podataka, a posebno su, u više navrata, pitali Jočića zašto SRS-u nije vraćen džip koji je policija zaplenila ispred Skupštine Srbije 2001. godine, jer se sumnjalo da je ukraden na Kosovu i Metohiji, pa je za vozilom bila raspisana medjunarodna poternica. Poslanica SRS Nataša Jovanović je rekla da postoje tri presude Vrhovnog suda Srbije po kojima džip treba da se vrati radikalima, a da policija izbegava da to učini.

Jočić je odgovorio da nema sudske presude po kojoj bi država vratila džip, a da on hoće da ga vrati, ali da nema na osnovu čega. Dodao je da presuda baš i nije onakva kako tvrde radikali i da bi država vratila džip da ima osnova.

Predstavljajući šestomesečni Izveštaj o radu MUP-a, ministar je ocenio da je očuvano stabilno stanje bezbednosti na teritoriji Srbije, da je javni red i mir stabilan, da je smanjen broj najtežih krivičnih dela, kao i da su sprečeni pokušaji da se na opštine na jugu prenesu teroristička dejstva sa Kosova i Metohije.
Jočić je rekao da je broj ubistava u Srbiji u poslednjih šest meseci povećan, ali da je najveći broj počinilaca uhapšen.

Navodeći da je smanjeno vršenje većine najtežih krivičnih dela opsteg kriminaliteta, Jočić je naveo da je na teritoriji Srbije izvršeno ukupno 60.182 krivična dela, da su krivične prijave podnete protiv 30.596 osoba, medju kojima je 2.970 maloletnika i 2.500 povratnika, najvše u oblasti opšteg kriminaliteta.
"Dolazi do pada stope kradje vozila u gradovima, naročito u Beogradu, dok je porast u malim mestima", naveo je on.

U strukturi privrednog kriminala najviše je bilo zloupotrebe službenog položaja, falsifikovanja službene isprave, nedozvoljene trgovine, prevara u privrednom poslovanju i zloupotreba ovlašćenja u privredi, rekao je Jočić i naveo da je u oblasti korupcije otkriveno 121 krivično delo primanja i davanja mita, što je dva puta više nego prošle godine.

Nema novih "Zemunaca", nema prisluškivanja...

Jočić je izjavio da u Srbiji nakon razbijanja "zemunskog klana" ne postoji organizovana narko-grupa sličnog profila i društvene opasnosti, kao i da nije bilo ni borbe za primat medju kriminalnim grupa, što je bilo karakteristično za period pre rasturanja "zemunskog klana".

Prema njegovim rečima, trgovina narkoticima je najzastupljeniji oblik organizovanog kriminala u Srbiji, tako da je droga najveća društvena opasnost u Republici. Ministar policije je istakao da je od maja do novembra ove godine bilo 3.500 zaplena droge, da je oduzeto 1,28 tona narkotika, od čega 204 kilograma heroina. Kao glavne kanale, Jočić je naveo krijumčarenje droge iz Turske, koja se tamo preradjuje, a inače se 85 odsto heroina proizvodi u Avganistanu.

Ministar je na sednici negirao da je policija prisluškivala poslanike Skupštine Srbije zbog sumnje da su neki od njih odgovorni za "trgovinu" poslaničkim mandatima. "Nije od Bezbednosno-informativne agencije (BIA) traženo da se prisluškuju poslanici. Takav nalog MUP ne bi mogao da da ni pravosudnim organima jer to krivično delo ne spada u sferu organizovanog kriminala", kazao je Jočić na sednici parlamentarnog Odbora za odbranu i bezbednost.
Prema njegovim rečima, MUP nema tehničke mogućnosti da samostalno, bez asistencije BIA, "vrši nadzor telekomunikacija".

Jočić je kazao i da policija ne zna ko su glavni finansijeri haškog optuženika Ratka Mladića i da nema podatke na osnovu kojih bi mogla da locira njega ili nekog drugog optuženog pred Haškim tribunalom.
"MUP-u nisu poznati glavni finansijeri Ratka Mladića koji se pominju u novinama, a ne verujem, mada nisam integralnu verziju te izjave čuo, da je (tužilac za ratne zločine Vladimir) Vukčević rekao da su mu poznati glavni finansijeri", rekao je Jočić predstavljajući parlamentarnom Odboru za odbranu i bezbednost sestomesečni izveštaj o radu MUP-a.
Kako je istakao, moguće je da se haški optuženici kriju negde u Srbiji, a da policija ili tajne službe o tome ništa ne znaju.

(Beta)

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vlajko

pupak na pupak leze :-)

Kalesita

Ljubav ne zna za visinu,hahahaaa!

maca

bezite tamo na nista ovo ne izgleda on 2m a ona 150cm

special image