• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU prima k znanju i poštuje presudu Tribunala

Vojislava Koštunica zahteva da se EU zvanično izjasni o oslobađajućoj presudi Haškog tribunala Ramušu Haradinaju, a za sada su se oglasili portparolka Havijera Solane Kristina Galjak koja je iskazala "puno poštovanje" presudi, i portparolka Oli Rena Kristina Nađ, koja kaže da je EU primila presudu k znanju.

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica pozvao je Evropsku uniju da saopšti da li i posle odluke da Ramuš Haradinaj nije ratni zločinac, smatra da je Haški tribunal institucija koja je kredibilna i merodavna da uslovljava stepen saradnje Srbije sa EU.

"Evropska unija već godinama Haški tribunal stavlja kao ključno merilo za nastavak saradnje sa Srbijom. Pošto je Haški tribunal doneo mračnu odluku da izda zvaničnu potvrdu da je Ramuš Haradinaj nevin i da nije ratni zlikovac, bilo bi neophodno da čujemo koji je sada zvaničan stav EU o ovom izrugivanju pravdi", saopštio je Koštunica.

U izjavi dostavljenoj medijima, on je ocenio da EU mora "jasno da saopšti" da li smatra da je i posle oslobađanja Ramuša Haradinaja Haški tribunal institucija koja je kredibilna i merodavna da uslovljava stepen saradnje Srbije sa EU.

"Na taj način bi i EU preuzela odgovornost za odluku Haškog tribunala o proglašavanju nevinim Ramuša Haradinaja", naveo je predsednik odlazeće vlade Srbije i dodao da "svaki građanin Srbije dobro zna da je ovom odlukom Haški tribunal nagradio zločin i ponizio nevine srpske žrtve koje su stradale od ruke Ramuša Haradinaja".

Portparol Visokog predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane, Kristina Galjak, izrazila je u izjavi Tanjugu u Briselu "puno poštovanje" za odluke Haškog tribunala.

Zamoljena da komentariše presudu Haškog tribunala, portparol Galjakova je istakla da "uvek ima puno poštovanje za odluke Tribunala".

Kristina Nađ, portparol evropskog komesara za proširenje Olija Rena, izjavila je pak Tanjugu da je Evropska komisija "primila k znanju" odluku Tribunala, ali da "nema posebnog komentara".

Zapadna štampa: Vređanje Srba, okidač za napetost

Zapadna štampa ocenila je da će oslobađajuća presuda Ramušu Haradinaju verovatno povećati napetost između Srba i kosovskih Albanaca, svega nekoliko nedelja posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.

U izveštajima je, takođe, istaknuto da je sudsko veće, izričući juče presudu, navelo da se proces odvijao u atmosferi zastrašivanja svedoka, a Njujork tajms primećuje da "zastrašivanje svedoka nije imalo tako široke razmere ni u jednom drugom procesu pred haškim tribunalom".

"Srbi će izricanje oslobađajuće presude dvojici bivših pobunjeničkih komandanata, čije su snage uživale podršku i pomoć Zapada, verovatno doživeti kao još jednu uvredu", navedeno je u članku Njujork tajmsa.

Prema pisanju Vašington posta, oslobađanje lidera OVK moglo bi da osujeti pokušaje haškog tužilaštva da ubedi Beograd da izruči preostale haške optuženike koji su još na slobodi. Podsećajući da je presuda "donesena u vreme dramatične eskalacije napetosti u delu balkanskog regiona", izazvane proglašenjem nezavisnosti Kosova, Vašington post je ocenio da će oslobađanje Haradinaja "verovatno povećati tenzije" između Beograda i Prištine.

Listovi su, takođe, ukazali na činjenicu da su sudije Haškog tribunala, u rezimeu presude, naglasile da je ovaj slucaj imao mnogo manjkavosti i da je među svedocima vladao strah.

"Integralni tekst presude nije obelodanjen, ali su sudije u njenom rezimeu posebno skrenule pažnju na strah među svedocima", primetio je Njujork tajms. Dnevnik je podsetio da je od stotinak svedoka, identitet njih 34 bio skriven od javnosti, da je njih 18 izvedeno na klupu za svedoke pod pretnjom kazne jer su odbili da svedoce, da su i ostali, kada su se našli u sudnici, priznali da se ne usuđuju da govore.

"Tužioci su se u više navrata žalili zbog pritiska koji se vrši na svedoke, ističući da su najzastrašeniji bivši pripadnici pobunjeničkih snaga koji je trebalo da svedoče kao insajderi. Najmanje tri osobe koje je trebalo da se pojave u ulozi svedoka ubijene su pre početka suđenja", navedeno je u članku Njujork tajmsa.

Londonski Tajms je naglasio da se i bivši glavni tužilac Tribunala Karla del Ponte svojevremeno žalila na zastrašivanje svedoka i upozoravala da je odluka Tribunala da pusti Haradinaja na slobodu do početka suđenja imala nesagledive posledice po prikupljanje iskaza i dokaza optužnice. "Nekoliko svedoka je odbilo da svedoči, čak i pod pretnjom da će biti optuženi, dok su glavni svedok tužilaštva Tahir Zemaj, njegov sin i nećak ubijeni za vreme istrage. Drugi svedok, Kujtim Beriša, poginuo je u saobraćajnoj nesreći u Crnoj Gori dve nedelje pre početka suđenja", podsetio je Tajms.

List je primetio da su i Zapad i UN bili podeljeni oko Haradinaja. Del Ponteova je, kako je navedeno u tekstu, tvrdila da su Haradinaju krvave ruke, dok ga je bivši šef UNMIK-a Seren Jesen-Petersen hvalio zbog "dinamičnog liderstva i snažne angažovanosti i vizije".

Vašington post je naveo da su sudije ocenile da je "tužilaštvo bilo primorano da se osloni na slabe dokaze zato što su neki od njegovih najjacih svedoka bili previše uplašeni da bi svedočili." "Sudsko veće je steklo utisak da se suđenje odvijalo u atmosferi u kojoj se svedoci nisu osećali bezbedno", preneo je list izjavu predsedavajućeg sudije Alfonsa Orija.

Mediji su preneli i da je oslobađajuća presuda u Prištini dočekana slavljem i vatrometom, a u Beogradu sa osudom i ogorčenjem.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image