• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sud: Odluka RIK o manjinama pred ukidanjem?

Sudija Ustavnog suda Srbije Dragan Stojanović predložio je da se obustavi primena odluke Republičke izborne komisije da je nacionalnim manjinama potrebno najmanje samo 3.000 sudski overenih potpisa birača za podnošenje izborne liste.

Sudija Ustavnog suda Srbije Dragan Stojanović predložio je da se obustavi primena odluke Republičke izborne komisije da je nacionalnim manjinama potrebno najmanje samo 3.000 sudski overenih potpisa birača za podnošenje izborne liste.

Stojanović je predložio da se uvede privremena mera koja će obustaviti izvršenje dok sud ne donese konačnu odluku.

On je zatražio i da se oceni i ustavnost odredaba člana 43. stava 1. i člana 80. i 82. Zakona o izboru narodnih poslanika, koji govori o raspodeljivanju mandata.

Odluku o tom predlogu Ustavni sud će doneti na zatvorenom delu sednice, a da bi predlog bio prihvaćen, potrebno je da za njega glasa dve trećine sudija, odnosno njih deset. Ustavni sud trenutno ima deset sudija, dok još pet treba da izabere Visoki kasacioni sud koji tek treba da se formira.

Izvestilac sudija Stojanović smatra da je RIK delovao van svojih ovlašćenja i da je doneo nezakoniti akt.

Predsednica suda Bosa Nenadić složila se sa sudijom izvestiocem kao i još nekim sudijama koji su tokom rasprave o tom predlogu izneli sličan stav, da je RIK donošenjem takve odluke prekršio zakon, i navela da je uloga suda da kontroliše usaglašenosti viših akata sa nižim.

Ona je podsetila da su ovlašćenja RIK-a određena Zakonom o izboru narodnih poslanika kojim je određeno da RIK može samo da propisuje obrasce i pravila za sprovođenje izbornih radnji.

Bosa Nenadić je, kao i preostale sudije tog suda, ocenila da je neophodno što pre usaglasiti Zakon o izboru narodnih poslanika sa Ustavom Srbije i navela da je taj sud već više puta skupštini ukazivao na to.

Ona je navela da postoji neusklađenost tog zakona sa Ustavom po pitanju prava nacionalnih manjina, ali i drugih brojnih pitanja.

Neke sudije su podsetile da je Ustavom kao i međunarodnim ugovorima zagarantovana ravnopravnost nacionalnih manjina, ali da je potrebno da i zakoni budu sa njim usklađeni kako bi se u skladu sa njima moglo i delovati.

Inicijativu da je i manjinama kao i drugim podnosiocima izbornih lista potrebno 10.000 overenih potpisa, podneli su poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) u Skupštini Srbije.

Oni su Sudu predložili da odgovarajućom odlukom utvrdi da član 28. tačka 8. Uputstva koje je Republička izborna komisija (RIK) usvojila 18. marta 2008. godine nije u saglasnosti sa Ustavom Srbije i Zakonom o izboru nadornih poslanika.

Takođe, poslanici SRS-a su zatražili i da Sud donese meru "obustave proglašenja izbornih lista" nacionalnih manjina ukoliko nije overena sa najmanje 10.000 potpisa građana.

Rok za zaključivanje izborih lista za parlamentarne izbore 11. maja ističe u ponoć 25. aprila.

Na prethodnim parlamentarnim izborima 21. januara 2007. godine za manjinske liste je takođe bilo dovoljno priložiti 3.000 sudski overenih potpisa građana.

Na tim izborima je bilo šest manjinskih lista - Savez vojvođanskih Mađara, Mađarska sloga, Unija Roma Srbije, Romska partija, Lista za Sandžak i Koalicija Albanaca preševske doline.

Više od 10.000 glasova na izborima su osvojile sve liste, uključujući i Mađarsku slogu, koja, međutim, sa 12.900 glasova ipak nije uspela da pređe izborni prag.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image