• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kosovo dobilo Ustav, Srbija protiv

Skupšitna Kosova je na svečanoj sednici usvojila Ustav Kosova koji će stupiti na snagu 15. juna ove godine. Kosovski Srbi ocenjuju da je taj akt za njih neobavezujući i traže da Skupstina Srbije proglasi ustav ništavnim.

Skupšitna Kosova je na svečanoj sednici usvojila Ustav Kosova koji će stupiti na snagu 15. juna ove godine.

Za Ustav je glasalo svih 103 poslanika, koji su prisustvovali sednici. Ustav Kosova sadrži 40 poglavlja i ima 160 članova. Prema Ustavu, albanski i srpski su zvanični jezici na Kosovu.

Kosovo je, prema Ustavu, parlamemntarna republika sa većim ovlašćenjima predsednika Kosova.

Predlog ustava je prošle nedelje, kako je predivđeno planom specijalnog izaslanika UN za Kosovo Martija Ahtisairja, odobrio međunarodni civilni predstavnik na Kosovu Piter Fejt.

Fejt: Ustav važan za Srbe na Kosovu

Specijalni predstavnik Evropske unije na Kosovu Piter Fejt potvrdio je da će "novi ustav Republike Kosova stupiti na snagu 15. juna" i dodao da će istog dana prestati da važi Ustavni okvir koji je on odobrio.

"U ovoj zemlji postoji vlada koja je rešila da napravi svoj sopstveni ustav. Vlada Kosova je ta koja o tim stvarima odlučuje. Na UN je da izvedu svoje zaključke i da se prilagode novonastaloj situaciji", izjavio je Fejt za list "Danas".

Specijalni predstavnik EU, koji je na tu funkciju imenovan 4. februara, naveo je da je Predlog Ustava Kosova, koji je Ustavna komisija prosledila kosovskom parlamentu na usvajanje, veoma važan za Srbe na Kosovu.

"Reč je o zakonima koji su veoma važni za srpsku zajednicu na Kosovu, jer se bave zaštitom kulturnog nasleđa Srba i zaštitom zajednica koje ovde žive. Nadam se da su svi faktoru u Beogradu, Prištini i srpskoj zajednici na Kosovu pažljivo pročitali Ahtisarijev plan, jer su ti zakoni rađeni za dobrobit srpske zajednice", naglasio je Fejt.

Na pitanje da li je pravno moguće da Ustav Kosova stupi na snagu 15. juna, jer je Ustavni okvir dokument UNMIK-a dok budući ustav nema uporište u odlukama SB UN, Fejt je odgovorio da to pitanje treba postaviti šefu UNMIK-a Joahimu Rikeru.

Upitan šta će učiniti ukoliko UN odbiju da prihvate novonastalu situaciju i usvajanje kosovskog ustava, Fejt ponovio da i na to pitanje preciznije može da odgovori samo UNMIK.

Fejt je naveo da ne postoji nikakav kontakt sa zvaničnicima u Beogradu, koji je kategoričan da je Misija EU na Kosovu nelegalna, i dodao da je on za te kontakte otvoren.

"Upoznat sam sa zvaničnim stavom Beograda, ali i sa stavovima Vlade Kosova i drugih zemalja. Oni se razlikuju. Mi vladi u Beogradu nudimo dijalog da bismo videli kako problem može da se reši. Gospodin Havijer Solana pokušava da preko Brisela uspostavlja kontakte, a i u Beogradu imamo prijateljske zemlje koje nam pomažu. Potrebno je uspostaviti kanal da bi se videlo da smo otvoreni za saradnju", kazao je Fejt.

Na konstataciju da Beograd insistira na odluci Saveta bezbednosti UN o prisustvi misije EU na Kosovu, Fejt je rekao da je to "u redu", ali da je "Savet bezbednosti podeljen u vezi sa tim pitanjem".

"Kao međunarodni civilni predstavnik, ja se rukovodim i radim po smernicama koje je potpisala Međunarodna upravljačka grupa. Grupa zemalja, uključujući i članice G 7, koje ovde rade na razvijanju ekonomije, privrede i različitih demokratskih pitanja rešila je da prizna Kosovo", odgovorio je Fejt na pitanje šta je pravni osnov za prisustvo misije EU na Kosovu.

"Smatram da je i Ahtisarijev plan i ovo što radimo u skladu s Rezolucijom 1244 SB UN", dodao je Fejt i naglasio da se svih 27 članica EU složilo da je na Kosovu potrebno prisustvo Unije.

Srbi: Skupstina Srbije da proglasi ustav ništavnim

Predstavnici kosovskih Srba ocenili su da je Ustav Kosova koji je u sredu izglasan u pokrajinskom parlamentu za njih neobavezujući, zatraživši od zvaničnog Beograda da takavu odluku kosovskih Albanaca proglasi ništavnom.

Predsednik Zajednice srpskih opština i naselja Kosova i Metohije Marko Jakšić izjavio je Tanjugu da je donošenje Ustava Kosova nelegalan i nelegitiman čin koji ne proizvodi nikakvo obavezujuće pravno dejstvo za kosovske Srbe.

On je pozvao vlasti u Beogradu da odluku o donošenju Ustava Kosova što hitnije ponište.

"To nije u skladu sa međunarodnim pravom ali ni sa međunarodnom politikom, tako da sve pravne akte koje donosi jedna takva organizacija u vidu nelegalne pokrajinske skupštine, Srbe ne obavezuje ni u kom slučaju", rekao je Jakšić.

Mi očekujemo hitno sazivanje sednice Skupštine Srbije i da poslanici takvu odluku ponište, kazao je Jakšić naglasivši da vlasti u Prištini ruši pravni poredak Srbije.

Poslanički kandidat sa liste DS-G17 Plus Oliver Ivanović izjavio je Tanjugu da Ustav Kosova niće imati nikakve političke ali ni pravne implikacije na Srbe u pokrajini.

Ivanović je ocenio da ni kosovski Albanci nisu imali veliku slobodu pri donošenju Ustava jer su "prepisali" ono što je stajalo kao provizorij u Ahtisarijevom planu.

"Nisam siguran da će takvo stanje ostati u narednim godinama, ali za sada sam apsolutno siguran da Srbi neće priznati Ustav a samim tim i nezavisnost Kosova", istakao je Ivanović.

Potpredsednik Srpskog nacionalnog veća centralnog Kosova Rada Trajković izjavila je da određenu odgovornost za donošenje Ustava Kosova snose svi članovi srpskog pregovaračkog tima zato što srpsku javnost nisu upoznali sa tehničkim detaljima plana Martija Ahtisarija.

"Ja nisam toliko neodgovorna da kažem da Ustav Kosova niće imati nikakv uticaj na srpsku zajednicu na Kosmetu, prosto zato što živim unutar enklava koje su okružene albanskom većinom koja je takav Ustav prihvatila", rekla je ona.

Trajkovićeva je izrazila bojazan da usvajanje Ustava Kosova i nametanje rešenja mogu dovesti do destabilizacije položaja Srba na Kosovu i Metohiji.

Samardžić: Nelegalan čin

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić ocenio je da je usvajanje Ustava Kosova "nelegalan čin", kao i proglašenje nezavisnosti Pokrajine 17. februara.

"Taj Ustav je apsolutno nelegalan i nelegitiman sa stanovišta Srbije, Srba koji žive na Kosovu i Metohiji i međunarodnog prava, jer se čitav niz poteza donošenja zakona po Ahtisarijevom planu, pa i tog ustava, vrši bez odluke Saveta bezbednosti", kazao je Samardžić na konferenciji za novnare.

Prema njegovim rečima, Srbija je očekivala takav razvoj dogadaja, ali se kosovskim institucijama mnogo toga ne odvija po planu.

"Čini mi se da ruke koje slažu tu Rubikovu kocku nisu spretne jer se mnoge stvari ne odvijaju po planu. Savet bezbednosti UN ćuti o tome, ali ne prihvata politiku nekih zemalja koje su priznale Kosovo, a i Srbija vodi politiku protiv nezavisnosti koja ima rezultate", rekao je ministar.

Samardžić je dodao da će biti veoma interesantno videti da li će EU posle juna nastaviti proces stabilizacije i pridruživanja sa Kosovom kao nezavisnom džavnom.

"Ako EU to bude nekim slučajem učinila, a to radi samo sa nezavisnim državama, to bi automatski značilo da EU krši član 135 našeg ugovora o stabilizaciji i pridruživanju sa EU u kome se jasno ističe pozicija Kosova", kazao je on.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image