• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ren: SSP sa Srbijom pre 11. maja

EU namerava da sa Srbijom potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pre izbora, najavio je evropski komesar za proširenje Oli Ren. Zvaničnici Srbije ostali su podeljeni po tom pitanju, a tačka razdora je i dalje - Kosovo.

EU namerava da sa Srbijom potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pre izbora, najavio je evropski komesar za proširenje Oli Ren.

"Želimo da Srbija ne odustane od evropske orijentacije. Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) bio bi jak signal da je EU posvećena evropskoj budućnosti Srbije", rekao je evropski komesar za proširenje nemačkom dnevniku "Velt".

Zvaničnici Srbije ostali su podeljeni po tom pitanju. Dok premijer Srbije Vojislav Koštunica kaže da EU, pre potpisivanja SSP-a "mora jasno da kaže da je Kosovo Srbija", predsednik Srbije Boris Tadić poručuje iz Njujorka da Vlada Srbije mora da potpiše sporazum.

Savet ministara Evropske unije razgovaraće o Srbiji na sastanku u Luksemburgu u utorak 29. aprila, a ne 28. aprila kao što je planirano zato što su pravoslavne članice EU - Rumunija, Grčka, Kipar i Bugarska - zatražile da se datum glavnog dela dvodnevnog sastanka pomeri zbog Uskrsa, prenosi B92.

Zato će 28. aprila biti organizovani samo sastanci na marginama - s trojkom Egipat-OEBS-Hrvatska.

Evropska unija ne može da se pred potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom izjasni o Kosovu iz prostog razloga što je priznanje u nadležnosti pojedinih zemalja članica, rekao je šef slovačke diplomatije Jan Kubiš slovačkoj agenciji TASR.

Tako postavljeno pitanje iz Beograda - da EU da zajednički stav o Kosovu - po rečima Kubiša znači odlaganje i bitno usporavanje saradnje EU sa Srbijom.

"Pitanje priznanja ili nepriznavanja Kosova nije stvar Unije, već u nadležnosti njenih pojedinih članica. To je bilo važno naglasiti zato što se u Srbiji, a to sam čuo i od premijera Koštunice, traži da se EU nedvosmisleno izjasni pre potpisivanja SSP kakav je njen stav prema nezavisnosti Kosova, da zauzme zajednički stav", kazao je Kubiš.

"Objasnio sam da takav zajednički stav prema nezavisnosti Kosova nije moguć jer imamo (u EU) različite stavove (prema priznanju Kosova)", rekao je slovački ministar.




Kubiš boravi danas u Beogradu, gde je u razgovorima sa premijerom Vojislavom Koštunicom, šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem i ministrom odbrane Draganom Šutanovcem izrazio spremnost svoje zemlje da EU odmah potpiše sa Srbijom SSP.

Jeremić i Kubiš složili su se u Beogradu da bi Srbija trebalo što pre da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom i da to nikako ne znači odricanje od borbe za očuvanje teritorijanog integriteta i suvereniteta Srbije.

"Podržavamo Srbiju kao buduću članicu EU. Želeli bismo da sa Srbijom potpišemo S S P što pre, ako je moguće već danas", rekao je Kubiš na zajedničkoj konferenciji za novinare, ističući da njegova zemlja ostaje odlučna u nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

"Pozicija moje zemlje u vazi sa proglašenjem i priznavanjem nezavisnosti Kosova nije se promenila", naglasio je on.

Šef slovačke diplomatije je rekao da je "jasan stav" svih država članica EU, čak i onih koje u ovom trenutku oklevaju u vezi sa potpisivanjem SSP, da vide Srbiju kao budućeg partnera u okviru Unije, ali pod uslovom da narod Srbije demokratski izrazi želju za tim.

Jeremić je naglasio da potpisivanje S S P, koji je trenutno "ključni" tehnički korak ka članstvu u EU, "apsolutno ne znači odustajanje Srbije od prvog prioriteta državne politike, a to je očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemlje". "Srbija će nastaviti da se protivi jednostranoj nezavisnosti Kosova i Metohije i nikada i ni pod kojim okolnostima neće odustati od očuvanja svoje teritorijalne celovitosti", dodao je on.

Jeremić je istakao da je najbolji način za očuvanje Kosova i Metohije u okviru Srbije upravo potpisivanje SSP i dodao da evropski put Srbije ne podrazumeva odustajanje od principijalnog stava u vezi sa ovim pitanjem.

Srpski ministar je dodao da potpisivanje SSP predstavlja "tehnički korak", a da je odluka u vezi sa članstvom u EU koju će građani Srbije doneti na izborima 11. maja politička.

Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac je, u razgovoru sa Janom Kubišom, izrazio spremnost za dalje unapređenje saradnje dve države u oblasti odbrane.

Ističući da je dosadašnja saradnja na zadovoljavajućem nivou, Šutanovac je posebno naglasio oblasti razmene studenata, generalštabnog usavršavanja i razmenu iskustava u okviru Programa NATO "Partnerstvo za mir", saopštilo je Ministarstvo odbrane Srbije.

Šef slovačke diplomatije se zahvalio na dobroj saradnji Vojske Srbije i Kfora, ističući da je od izuzetnog značaja da se održe mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji i izbegnu pravokacije, navodi se u saopštenju.

Dvojica ministara razgovarali su i o predstojećem obeležavanju 90.godišnjice pogibije slovačkih vojnika u Kragujevcu, pri čemu je Šutanovac preneo Kubišu spremnost resornog ministarava da pruži Slovačkoj svu potrebnu pomoć i podršku.

Mesić u Tirani: Nezavisno Kosovo realnost

Predsednik Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je u Tirani da je nezavisno Kosovo nova realnost u regionu sa kojom treba živeti, prenela je Hina.

Posle razgovora sa svojim albanskim kolegom Bamirom Topijem, Mesić je istakao da će za "demokratsku i demokratiji predanu Srbiju u ujedinjenoj Evropi uvek biti mesta, te da je za Hrvatsku svestrana saradnja sa Srbijom nerazdvojni deo njene regionalne i evropske politike".

"Moramo se rešiti starih predrasuda i zabluda, prestati robovati prošlosti i istorijskim ili pseudoistorijskim mitovima i okrenuti se budućnosti. A naša je budućnost u međusobnoj saradnji i u ujedinjenoj Evropi", kazao je Mesić.

Hrvatski predsednik koji je danas počeo dvodnevnu posetu Albaniji naglasio je da "nema alternative regionalnoj saradnji i uključivanju svih zemalja regiona u ujedinjenu Europu" jer je "EU jedina brana upadanju u pogubnu izolaciju, a time i u opasnu radikalizaciju".

Albanski predsednik je ocenio hrvatsko priznanje Kosova kao vrlo važan korak, dodajuć da je time Hrvatska dala još jedan važan doprinos demokratizaciji balkanskih zemalja.

Mesić i Topi ocenili su da u odnosima Albanije i Hrvatske nema otvorenih pitanja i izrazili očekivanje da će poziv za člantvo u NATO koji su dobile obe zemlje otvoriti nova područja saradnje.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image