• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CeSID: Koalicija SRS-DSS najbliža vlasti

Tomislav Nikolić, Vojislav Koštunica i Ivica Dačić, posle parlamentarnih izbora 11. maja, imaće komotnu većinu za formiranje nove vlade Srbije, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja CeSID-a

Tomislav Nikolić, Vojislav Koštunica i Ivica Dačić, posle parlamentarnih izbora 11. maja, imaće komotnu većinu za formiranje nove vlade Srbije, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID).

Druga, trenutno manje verovatna, mogućnost jeste koalicija liste oko Demokratske stranke sa DSS-om, Novom Srbijom i SPS-om.

Treća opcija izuzetno široka koalicija oko DS-a, koja bi podrazumevala podršku i LDP-a i SPS-a i manjina
, prenosi "Danas".

Takođe, iz rezultata istraživanja je uočljivo da su radikali zadržali blagu prednost u odnosu na savez oko DS-a (oko 150.000 glasova), kao i da LDP Čedomira Jovanovića beleži stalni rast podrške, dok stabilno treće mesto za koaliciju DSS-NS više nije iznenađenje.

Terensko istraživanje, koje je CeSID sproveo sredinom ovog meseca, na uzorku od 3.000 ispitanika s teritorije cele Srbije bez Kosova, ukazuje da je SRS, sa 36 odsto, i dalje najjača politička snaga u Srbiji.

Odmah iza je lista "Za evropsku Srbiju - Boris Tadić", sa 35 odsto, a na trećem mestu je koalicija DSS - Nova Srbija sa 12 odsto poverenja glasačkog tela.

Iznad cenzusa su još LDP (osam odsto) i SPS (sedam odsto), dok bi liste nacionalnih manjina dobile tri odsto glasova, pokazuju rezultati koji su u "Danas" dostavljeni iz jedne od parlamentarnih stranaka.

Pretvoreno u poslaničke mandate, SRS bi u novom sazivu Narodne skupštine imala 88 mesta, lista predvođena DS-om imala bi 85 poslanika, zatim DSS-NS sa 30 mandata, LDP - 20, SPS - 17, dok bi poslanici iz redova nacionalnih manjina imali 10 mesta u parlamentu.

Iz ovog istraživanja CeSID-a proizlazi da bi eventualna koalicija SRS-DSS-NS-SPS imala ukupno 135 mandata u Skupštini Srbije.

Podsetimo, za većinu u parlamentu sa 250 mandata neophodno je 126 poslanika.

S druge strane, ukoliko bi DS imala ambiciju da, prema ovom rasporedu snaga, oformi novu vladu Srbije bilo bi joj neophodno da paktira ili s Koštunicom i Velimirom Ilićem, uz podršku SPS-a (132 mandata), ili da oformi izuzetno široku koaliciju u kojoj bi se našli G17 plus, SDP Rasima Ljajića, SPO, SPS, LDP i stranke nacionalnih manjina (takođe 132 mandata).

Mogućnost koju svakako ne bi trebalo isključiti je i da stranke u roku od tri meseca ne postignu dogovor o formiranju većine u Narodnoj skupštini i da se Srbija na jesen ili ranu zimu nađe pred novim vanrednim parlamentarnim izborima.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image