• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Plan za ukidanje viza Srbiji pre izbora

Ambasadori zemalja EU usaglasili su nacrt "Redosleda mera" za postepeno ukidanje viza građanima Srbije, koji će biti usvojen pre majskih izbora u Srbiji, preneli agenciji Beta izvori EU u Briselu

Ambasadori zemalja EU usaglasili su nacrt "Redosleda mera" za postepeno ukidanje viza građanima Srbije, koji će biti usvojen pre majskih izbora u Srbiji, rekli su u četvrtak agenciji Beta izvori EU u Briselu.

Evropska komisija će prethodno potpuno uobličiti tekst ovog dokumenta, koji će biti dostavljen vladi Srbije, s predlogom da se pokrene dijalog o sklapanju sporazuma EU-Srbija o ukidanju viza, što bi moglo da počne postepeno da se primenjuje početkom iduće godine.

Kroz izradu nacrta ovih mera za liberalizaciju viza za srpske državljane ocenjeno je da je Srbija po pripremama za uvođenje "biometrijskih pasoša" i drugim dostignutim standardima, odmakla ispred ostalih država Zapadnog Balkana koje još nemaju režim bez viza sa EU.

U dokumentu, koji su prihvatili stalni predstavnici članica EU, podvlači se da liberalizacija viza spada u okvir "evropske perspektive Zapadnog Balkana", kao i da će brzina ukidanja viza za građane svake pojedinačne zemalja Zapadnog Balkana "zavisiti od napretka koji svaka od njih postigne u ostvarivanju nužnih uslova".

Jedan od glavnih uslova za potpunu bezbednost dokumenata i stavljanje Srbije na "belu Šengensku listu", kako proizilazi iz nacrta "redosleda mera" u koji je imala uvida Beta, jeste izdavanje "biometrijskog pasoša u skladu sa standardima EU i Orgnizacije za međunarodnu civilnu avijaciju (ICAO)", u kojem moraju biti biometrijski podaci, fotografija i otisci prstiju.

"Biometrijske" pasoše, koje bi Srbija trebalo da počne da izdaje početkom juna, mogu očitavati i mašine, automati, koji su ponegde već postavljeni na pograničnim prelazima u "Šengensku zonu"
Evropske unije.

U nacrtu "redosleda mera (putne mape)", podvlači se i velika važnost visoke bezbednosti i pouzdanosti svih dokumenata i posebno ličnih karata koje su u zemljama EU takođe već uglavnom "biometrijske".

Iako to dosad nije bilo pominjano, prvi put se navodi da će u postupku vizne liberalizacije biti "uzimana u obzir" i stopa odbijenih zahteva za izdavanje EU viza državljanima Srbije, a to znači i drugih zemalja regiona.

Od Srbije se zahteva efikasnost u suzbijanju ilegalne imigracije i sprovođenja sporazuma o prihvatanju vraćenih ilegalnih imigranata-readmisiji, da zakonski uspostavi potpuno siguran nadzor granica uz uspostavljenje stručnih i efikasnih pograničnih službi koje moraju sarađivati sa srodnom posebnom službom EU-Frontex.

Kao posebno važno se postavlja otkrivanje i razbijanje mreža ilegalne imigraciju, kao i usaglašavanje merila za davanje azila sa propisima i standardima EU.

Nacrt "putne mape" za liberalizaciju viza sa Srbijom sadrži i bitne odredbe za bitku protiv organizovanog kriminala, korupcije i terorizma, naročito u prekograničnoj i pograničnoj delotvornoj kontroli i saradnji.

EU od Srbije očekuje da usvoji nacionalne strategije za borbu protiv trgovine ljudskim bićima i drogom, kao i sprečavanja "pranja novca", a vlasti u Beogradu moraju doneti i zakone o sprečavanju finansiranja terorizma i oduzimanju imovine stečene kriminalom.

U Srbiji bi, zahteva Evropska komisija, morala delotvorno da proradi i nezavisna agencija za suzbijanje korupcije, a zemlja je dužna da sprovodi i međunarodne konvencije o saradnji pravosuđa na polju kriminala.

Srbija mora obezbediti i "efektivne mere za proterivanje državljana trećih zemalja sa svoje teritorije".

Zaštita ličnih podataka i njihove razmene je, takođe, naročito podvučena, uz zahtev da to kontroliše "nezavisno nadzorno telo".

Navedena je i potreba da Srbija potpiše konvenciju Saveta Evrope i druge međunarodne obavezujuće akte o zaštiti ličnih podataka.

Srpske vlasti, pored ostalog, nalaže nacrt "putne mape", treba da obezbede i slobodu kretanja svih srpskih građana u zemlji i izvan zemlje, bez ikakve etničcke, rasne, verske, političke i druge diskriminacije.

Takođe je nužno tačno utvrditi "uslove i okolnosti za dobijanje srpskog državljanstva".

(MONDO)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image