Pajtić je u pisanoj izjavi ocenio da rukovodstva stranaka građanske orijentacije treba da shvate da će "kalkulisanje sa idejom da na izborima uberu dnevno-političke poene" naići na prezir birača, ali i članstva.

"Dosadašnja iskustva mi govore da Saša Janković stoički čvrsto stoji iza onoga u šta veruje, nezavisno od cene koju bi zbog toga mogao platiti. Samo tako je i moguće voditi dostojanstven život, a Srbiji je danas nasušno potreban dostojanstven predsednik", objavio je Pajtić na Facebook profilu.



Pajtić je ocenio i da je Janković zbog pozicije zaštitinika građana koju obavlja, najupućeniji u "dubina nepravde" koju građani Srbije doživljavaju u kontaktu sa birokratizovanim državnim aparatom.

On je ocenio da je današnje stanje u Srbiji štetno, da u njemu podela vlasti ne postoji a zakoni su "za protivnike".

"Zbog toga nije lako ni zamisliti kompetentnijeg kandidata za šefa države", naveo je Pajtić i dodao da smatra da Janković neće ući u političku trgovinu sa, kako je naveo, režimom "kome su strane vladavina prava, demokratija, pravda, akademska čestitost".


Pajtić je naveo i da bi voleo da ima predsednika države "koji nema fiziološki otpor prema knjizi, pozorištu, znanju, i predsednika kojim bi se, makar povremeno, ponosio".

"Ljudi koji podržavaju građansku opciju ishod izbora ne posmatraju kao odgovor na pitanje ko će u narednih pet godina postavljati ambasadore i deliti odlikovanja, već kao razrešenje dileme da li da ostanu da žive u ovoj zemlji ili da emigriraju u prvu državu u kojoj im se ukaže bilo kakva perspektiva", naglasio je on.

Pajtić je istakao da su rukovodstva stranaka građanske orijentacije sama kriva zašto je sve manje važno da li će se stranke izjasniti o predsedničkom kandidatu ili će izbore prespavati.

"Apel 100 uglednih ličnosti predstavljao je i neku vrstu moralnog naloga partijama koje su isti ti potpisnici toliko zdušno i javno podržavali. Verovao sam da je opozicija toliko pala, da će morati da posluša glas građana. Pogrešio sam", naveo je Pajtić.