Haradinaj, iza rešetaka francuskog zatvora, kaže da se nije plašio tenkova Slobodana Miloševića, a kamoli da se plaši od njegovih poternica.
"Mi se kao narod i pojedinci nismo plašili tenkova Miloševića a kamoli njegovih naloga za hapšenje. Imam poruku za prijatelje Srbije unutar i van Kosova - put države Kosovo neće moći niko da zaustavi", napisao je Haradinaj i poručio da će se vrlo brzo sresti na Kosovu.
On je izrazio žaljenje što neke države poštuju odluke bivšeg režima Slobodana Miloševića.
"Za žaljenje je da neke države još poštuju odluke bivšeg režima Miloševića, dok se mnogo država kao što su Nemačka, Austrija i druge konačno odvojilo od tog režima i ne primenjuju njihove poternice", napisao je Haradinaj.
Ramuš Haradinaj uhapšen je u sredu po nalogu za hapšenje iz 2006. godine zbog sumnji da je tokom 1998-99. godine počinio ratne zločine nad Srbima i nealbancima. Nadležni sud u Francuskoj odlučio je juče da Haradinaja zadrži u pritvoru dok Srbija ne dostavi zahtev za ekstradikciju.
Haradinaj je još jednom, 2015. godine bio uhapšen na aerodromu u Ljubljani, ali je posle nekoliko dana bio oslobođen.
Poternicu protiv Haradinaja Srbija je izdala 2006. godine zbog sumnje da je počinio ratne zločine 1998. i 1999, u vreme kada je bio jedan od komandanata OVK. Njemu je suđeno i u Haškom tribunalu za ratne zločine, ali je 2012. oslobođen svih optužbi.
U PRITVORU NAJMANJE 18 DANA?
Haradinaj će u francuskom pritvoru provesti najmanje 18 dana, a njegovo dalje zadržavanje zavisiće od odluke francuskog suda, koji će postupati u skladu sa svojim krivičnim normama i odredbama Evropske konvencije o ekstradiciji, kažu pravnioci u Beogradu, dok iz Prišptine poručuju da će se vrlo brzo braniti sa slobode.
Postupak odlučivanja o molbi za izručenje Haradinaja biće sproveden po pravilima Evropske konvencije o ekstradiciji, potvrđeno je danas Tanjugu u najvišim srpskim pravosudnim krugovima.
Francuski apelacioni sud u četvrtak je odlučio da će Haradinaj ostati u pritvoru sve dok Srbija ne uputi zvaničan zahtev za izručenje, dok je srpsko Ministarstvo pravde najavilo da će to učiniti u što kraćem roku.
S obzirom na to da je, uz zamolnicu za izručenje, neophodno proslediti i dokumentaciju prevedenu na francuski jezik, na osnovu koje će francusko pravosuđe odlučivati o ispunjenosti uslova za izručenje, u praksi to obično zahteva više dana, pa se slanje zahteva Srbije može očekivati počev od iduće sedmice.
Ministarstvo pravde je već prosledilo dokumentaciju koja tiče se rešenja o sprovođenju istrage i određivanju pritvora Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, na osnovu kojih je za Haradinajem i raspisana poternica 2004. godine.
Prema odredbama Konvencije, privremeni pritvor može da se ukine ako zahtev za izručenje i dokumentacija ne budu dostavljeni u roku od 18 dana od pritvaranja, ali se na na molbu države koja traži izručenje nekog lica taj minimalni rok može produžiti na 40 dana od pritvaranja.
Ukoliko Francuskoj bude dostavljen zahtev za izručenje i prateća dokumentacija, pritvor Haradinaju nakon ovih rokova može da bude produžen do konačne odluke o izručenju ili da bude zamenjen nekom od mera za sprečavanje bekstva.
Naime, Konvencija kaže, da je privremeno putanje na slobodu uvek moguće, ako država preduzme sve potrebne mere za sprečavanje bekstva traženog lica, ali i da puštanje na slobodu ne sprečava mogućnost novog pritvaranja i izručenja, ako joj zahtev za to bude dostavljen kasnije.
Portparol Alijanse za budućnost Kosova (AZBK) Muharem Nitaj izjavio je danas da prema odluci suda u Francuskoj, lider te partije Ramuš Haradinaj može da se brani sa slobode do podnošenja zahteva za izručenje od strane Srbije.
Nitaj je za prištinske medije najavio da će advokati bivšeg premijeja "vrlo brzo podneti garancije države Kosovo" i zvanično zatražiti oslobađanje iz pritvora predsednika AZBK-a.
"U tom slučaju, Haradinaj bi bio obavezan da boravi u Francuskoj do okončanja postupka", dodao je Nitaj.
Ministarka pravde Kosova Durata Hodža izjavila je za Radio Slobodna Evropa da se danas još jednom pismeno obratila francuskom kolegi povodom slučaja Haradinaj.
Ona je dodala da institucije Kosova preduzimaju "sve zakonske mere" za oslobađanje Haradinaja.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji