• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica: Potpisivanje SSP antidržavni čin

Predsednik Vlade Srbije i lider Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da bi potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU bilo antidržavni i protivustavni čin kojim bi Srbija priznala nezavisnost Kosova.

Predsednik Vlade Srbije i lider Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da bi potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU bilo antidržavni i protivustavni čin kojim bi Srbija priznala nezavisnost Kosova.

"Kvalifikovao sam delo. To je dovoljno i to je poruka državnim zvaničnicima u Srbiji koji bi mogli da krenu protivpravnim, protivustavnim i antidržavnim putem i to je poruka Briselu", rekao je Koštunica na konferenciji za novinare u Beogradu.

Dodao je da potpis na sporazumu neće obavezivati Srbiju i ponovo se zauzeo da Srbija sa EU dodatno razjasni pitanja vezana za Kosovo, jer su, kako je naveo, Holandija i Belgija postavile uslove, a Srbija "nema nikakve uslove".

"Svaka odgovorna vlada i političar bi tražili makar razgovor sa EU o ovoj stvari. Tražene su dodatne garancije za auto-put Horgoš- Požega, a za sporazum sa EU se ne traže dodatne garancije", rekao je Koštunica.

Prema njegovim rečima, 17 država članica EU koje su priznale Kosovo u trenutku potpisivanja sporazuma smatrale bi da se na teritoriji Srbije nalaze dve države - Srbija i Kosovo, a da bi Srbija potpisivanjem sporazuma to podržala.

Upitan kako se sporazum u praksi neće odnositi na Srbiju, ako će sutra u Luksemburgu biti predsednik Srbije Boris Tadić, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i potpredsednik vlade Božidar Đelić, Koštunica je odgovorio da je Đelić dobio ovlašćenje vlade u decembru prošle godine, kada su trajali pregovori o budućem statusu Kosova.

"Tada je 17 zemalja EU koje su kasnije priznale nezavisnost Kosova smatralo Srbiju celovitom državom. Jedno je stanje pre 17. februara, kada je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova, a drugo posle 17. februara", rekao je Koštunica.

Povodom tvrdnje predsednika Srbije Borisa Tadića da su predstavnici DSS-a sa pregovaračima EU kreirali član 135 sporazuma u vezi sa Kosovom, on je istakao da je sporazum "sačinjen u Briselu, a da su član 135 poništili oni koji su priznali Kosovo".

Koštunica je naveo i da ne postoji nijedan drugi razlog osim Kosova zbog kojeg Srbija ne bi trebalo da potpiše sporazum sa EU.

Predsednik DSS-a je odbio da odgovori na pitanja o postizbornim koalicijama i ponovio stav te stranke da će se o tome izjašnjavati posle izbora.

Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić rekao je da se koalicija okupljena oko Demokratske stranke želi da Srbija u predizbornoj kampanji potpiše sporazum sa EU, dok se istovremeno gubi cela građevinska sezona zbog odlaganja početka izgradnje auto-puta Horgoš-Požega.

"Za koaliciju oko DS-a nije važan posao, nego nalogodavci iz Brisela, njih ne interesuje Ustav Srbije, nego samo da dobiju glasove. Neobjašnjivo je da predsednik Srbije vodi kampanju i histerično plaši građane da moraju da glasaju za njih. Sklonio je sve osim Dinkića, a Čanka i Kostreša ne sme da prevede preko Save", rekao je Ilić.

Ilić je dodao da je prilikom nedavne posete Moskvi saznao da je Tadićev kabinet preko ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova "intervenisao da će (DS) kasnije podržati energetski sporazum, ali ne sada, zbog izbora" u Srbiji.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image