• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: SSP će biti potpisan, ako bude ponuđen

Lider Demokratske stranke Boris Tadić izjavio je da će Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom biti potpisan ako bude ponuđen i dodao da neke stranke koje su učestvovale u njegovom kreiranju "pokušavaju da ga pospu kapima otrova".

Lider Demokratske stranke Boris Tadić izjavio je u ponedeljak da će Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom biti potpisan ako bude ponuđen i dodao da sada neke stranke koje su u vladi učestvovale u njegovom kreiranju "pokušavaju da ga pospu kapima otrova".

Tadić je gostujući na Televiziji Avala kazao da je, kada je parafiran sporazum, bilo jasno da će neke zemlje EU priznati nezavinost Kosova, što je, kako je rekao, bilo jasno i svakom građaninu, a kamoli političarima.

On je ocenio da oni koji sada govore drugačije "pokušavaju da skinu odgovornost sa sebe".

Lider DS, koji je i predsednik Srbije, kazao je da će SSP omogućiti Srbiji ekonomski razvoj i još veća ulaganja i investicije kao i da je taj sporazum garant Rezolucije 1244 kao uporišta međunarodnog prava za odbranu Kosova i Metohije. Prema njegovim rečima, rezolucija je kroz SSP, još jednom potvrđena.

Tadić je podsetio da je sama EU priznala da je podeljena oko pitanja Kosova i dodao da ne može da prihvati da bude "nerealističan, jer je izabran za predsednika da bi rešavao neugodne probleme, a ne da bi pričao ugodne priče".

On je kao prednosti potpisivanja SSP naveo i to da će, ukoliko Srbija bude u EU imati priliku i da utiče na politiku te organizacije, što je posebno važno, kako je rekao, zbog očuvanja teritorijalnog integriteta zemlje.

Približavanje EU, prema rečima lidera DS, podiglo bi i potencijal uticaja Srbije u evropskim institucijama.

Tadić je ocenio da "oni koji danas kažu da bi potpisivanje SSP bio potpis za nezavinost Kosova, sami sebe optužuju, jer su oni pisali član 135 SSP sa evropskim zvaničnicima".

On je dodao da je "taj član dobro napisan ali, na žalost, Kumanovskim sporazumom (iz 1999. godine) Srbija je izgubila mogućnost bilo kakve kontrole i civilne i vojne na Kosovu, i to je preuzela misija UN".

Prema Tadićevim rečima, SSP "ne prejudicira konačno rešenje statusa Kosova, tako da oni koji kažu da se ovim potvrđuje nezavinost veruju da su pregovori završeni".

On je dodao da ne veruje da su pregovori završeni i da se zalaže za njihov nastavak za šta Srbija ima podršku pojedinih članica Saveta bezbednosti UN .

Govoreći o tužbama protiv država koje su priznale jednostrano proglašenu nezavinost Kosova, Tadić je kazao da to nije učinjeno, jer "nije bilo usaglašenog mišljenja eksperata".

On je dodao da je zatraženo stručno mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu, kao i da će s tim stavom pozicija Srbije biti osnažena kod zemalja koje ne priznaju Kosovo, kao i da to mišljenje može osporiti i stav onih zemlja koje su priznale nezavinost.

"Ukoliko se pravnici i eksperti usaglase većinom da treba tužiti zemlje koju su priznale nezavisnot Kosova i Metohije, neću imati ništa protiv podnošenja tužbi", rekao je Tadić.

On je kao najveće greške zbog kojih je razvoj zemlje bio usporen naveo to što nije brže donet Ustav, što Srbija nije investirala u energetski sistem i što zemlja nije išla brže ka gasnom sporazumu sa Rusijom.

Tadić je kazao da je vlada prvo kritikovala njegovu ideju o energetskom sporazumu sa Rusijom, ali da je zatim prihvatila i realizovala potpisivanje tog ugovora.

On je ocenio da su kasno započele reforme u sistemu odbrane, pravosuđa, policije i službi bezbednosti, da Srbija nije donela Strategiju nacionalne bezbednosti, ali je dodao i da se te greške "mogu ispraviti".

Tadić je istakao da se veće investicije mogu očekivati samo ako potpišemo SSP i nastavimo sa integracijama, dodavši da bi stajanje na evropskom putu smanjilo investicije.

On je istakao da "većina investitora u Srbiju dolazi iz EU" i da je "zato važno da imamo ugovor sa EU što omogućava veću lakoću investiranja i zaštitu investitora".

"Oni koji dolaze u Srbiju pitaju deo kog sveta ćemo mi biti i važno im je da znaju kojim putem Srbija ide, jer svi hoće izvesnost", rekao je Tadić.

Tadić je izjavio da veruje da će "nova vlada biti demokratska" i naglasio da će premijera dati DS.

On je kazao da će odrediti ko će biti predsednik vlade i da nije važno da li će to biti stranačka ili nestranačka ličnost, ali da je bitno da se premijer razume u ekonomiju i privredu.

On je istakao da je "uvek moguća koalicija DSS-DS ako se dogovorimo oko programskih ciljeva i ponovo potpišemo onih pet principa na kojima je formirana ova vlada".

"Čak ne vidim razlog zbog koga je ova vlada oborena. Načinjena je velika šteta u svakom smislu, imamo diskontinuitet razvoja, zastale su investicije", rekao je Tadić.

Na pitanje - šta ako zahtev koalicije DSS-NS bude da se DS odrekne Nenada Čanka i Mlađana Dinkića, Tadić je kazao da "niko ne može da ga ucenjuje", i to ocenio "u najmanju ruku kao nepristojnu ponudu".

"Zamislite kada bih ja uslovio Koštunicu da hoću da sarađujem s njim ako se odrekne Velje Ilića ili Velju Ilića da se odrekne Koštunice. Mislim da bi to bila nepristojna ponuda. Moja poruka je da se drže elementarne pristojnosti", rekao je Tadić.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image