• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija (ne)dovoljno sarađuje protiv terorizma

Srbija sarađivala sa SAD u borbi protiv terorizma, ali nije ratifikovala sporazum koji bi poboljšao strategiju te borbe, ocenio američki Nacionalni centar za borbu protiv terorizma

Srbija je sarađivala sa SAD u borbi protiv terorizma, dok je na Kosovu uznemiravanje i zastrašivanje svedoka prepreka za borbu protiv terorizma, ocenjuje Stejt dipartment u svom godišnjem izveštaju koji je objavio američki Nacionalni centar za borbu protiv terorizma.

U izveštaju se navodi da je Srbija sarađivala sa SAD na nizu pitanja vezanih za terorizam, uključujući bezbednost granice i razmenu informacija, ali da nije ratifikovala sporazum koji bi poboljšao strategiju te borbe.

Vlada Srbije se složila da pristupi Globalnoj inicijativi za borbu protiv nukelarnog terorizma, ali, kako se ukazuje, Srbija još nije ratifikovala bilateralni sporazum o oružju za masovno uništenje, potpisan 2006, čime se onemogućava slobodan uvoz opreme za borbu protiv terorizma.

Kada je reč o Kosovu, ukazuje se da su pogranične linije lake za prelazak švercera ljudima, oružjem i narkoticima što ometa napore za borbu protiv terorizma.

Kosovska pogranična policija nema osnovnu opremu, a pogranični i carinski zvaničnici su skloni korupciji.

"Uznemiravanje svedoka je takodje bilo prepreka za borbu protiv terorizma na Kosovu", navodi se u izveštaju i dodaje da su prema UNMIK-ovom odeljenju za pravosudje, bile tri presude vezane za terorizam a da je u toku sudjenje za sedam sličnih slučajeva.

U izveštaju se ukazuje i da Albanska nacionalna armija (ANA) koju je UNMIK 2003. proglasio terorističkom organizacijom, i dalje uznemirava gradjane Kosova.

Stejt dipartment dodaje i da je UNMIK nastavio da se bavi pitanjem terorističkih aktivnosti i da zvaničnici smatraju da je samo nekoliko od više od 400 nevladinih organizacija na Kosovu bilo uključeno u sumnjive aktivnosti.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image