• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ekonomski deo programa DSS/NS

Nastavak rasta društvenog bruto proizvoda od sedam odsto godišnje, rast izvoza od 17 odsto godišnje, rast prosečnih zarada i standarda građana, okosnica su ekonomskog programa koalicije DSS-Nova Srbija, koji je predstavljen u Privrednoj komori Beograda.

Nastavak rasta društvenog bruto proizvoda od sedam odsto godišnje, rast izvoza od 17 odsto godišnje, rast prosečnih zarada i standarda građana, okosnica su ekonomskog programa koalicije DSS-Nova Srbija, koji je predstavljen u Privrednoj komori Beograda.

Premijer Srbije i predsednik DSS Vojislav Koštunica rekao je da koalicija DSS-NS, pored tih ciljeve, ima još četiri - očuvanje Kosova u sastavu Srbije, ulazak Srbija u EU kao celovite države, ekonomski razvoj zemlje i viša socijalna pravda, borba protiv korupcije.

Predstavljajući ekonomski program koalicije u Komori, član ekonomskog tima koalicije DSS-NS Nenad Popović rekao je da je programom predviđeno smanjenje poreza na dobit i smanjenje poreza na dodatu vrednost za opremu za bebe.

On je dodao da Srbija ima komplikovani poreski sistem i da bi ubuduće svako ulaganje u proizvodnju od dobiti preduzeća trebalo da bude oslobođeno poreza.

Lider koalicije Vojislav Koštunica je istakao da je za realizaciju programa neophodno i razumno vođenje državne politike, zadržavanje reformističkog kursa u ekonomiji, stvaranje pravne države, ali ne manje značajno je i ostvarivanje političke kohezije i negubljenje iz vida uticaja geopolitičkog faktora na razvoj zemlje.

"U Srbiji postoje strateške investicije koje mogu da pokrenu privredu i Srbiju učine jakom u ekonomskom smislu. Te strateške investicije su izgradnja autoputa Horgoš-Požega, gasovod sa Rusijom...", rekao je Koštunica, dodajući da su te investicije preduslov za povećanje standarda građana.

Koštunica je istakao značaj repozicioniranja Srbije u odnosu na Rusku Federaciju i ocenio da je tu napravljen pomak u saradnji, posle dužeg vremena u kojem je Srbija bila okrenuta samo zapadu, istakavši da je Srbija opredeljena da sarađuje i sa Evropskom unijom.

Na skupu u Privrednoj komori Beograda bili prisutni i predstavnici svih većih javnih sistema, ali i privatnih kompanija, čiju se se zahtevi uglavnom odnosili na poboljšanje poreske politike, ali i podsticaja razvoja kroz subvencionisanje i kreditiranje.

U tom smeru, funkcioner DSS Nenad Popović, koji je ujedno i jedan od "pisaca" ovog ekonomskog programa naveo je da će smanjenje poreza na dobit preduzeća sa 10 na 8 odsto stvoriti još veći potencijal za privlačenje stranih investicija".

On je poručio da će biti i predloženo da se reinvestiranje u proizvodnju nikada ne oporezuje. Konkretna mera koja će biti usmerena na razvoj malih i srednjih preduzeća i podsticanje izvoza biće i državno subvencionisanje, u visini od 25 do 75 odsto od ukupnog iznosa investicija preduzeća, i to za njihove projekte proširenja proizvodnog programa i kapaciteta.

Popović je kazao da bi mala i srednja preduzeća trebalo osloboditi poreza na dobit u prve tri godine, a osnivački ulog preduzeća treba da bude 100 evra.

Za budući razvoj Srbije takođe je važno i privlačenje strateških investitora u važnim granama kao što su energetika, rudarsko-metalurški kompleks i saobraćaj, smanjenje siromaštva, povećanje zaposlenosti i regionalnih razlika, pa će tako i ova ekonomska politika biti deo politike buduće vlade, kažu u DSS.

Da bismo privukli domaći i strani kapital u nerazvijena područja Srbije, istakao je Popović, ponudićemo 49 godina zemljište na besplatno korišćenje i oslobođenje od poreza na dobit 15 godina.

Strane investitore interesuje da li u Srbiji postoji pravna sigurnost i kakav je ekonomski ambijent i ukoliko se ispune ti uslove nema bojazni da će opasti nivo inostranih investicija u Srbiji, naveo je Popović.

Koalicija navodi da se zahvaljujući energetskom sporazumu sa Ruskom Federacijom, angažovanjem pratećih delatnosti i rečnog saobraćaja na Dunavu može u narednih nekoliko godina uposliti 300.000 ljudi u Srbiji. Dodatni impuls imaće preduzeća koja zavise od gasa.

Skupu u Privrednoj komori Beograda prisustvovalo je oko četrdeset privrednika. Između ostalih tu su bili direktor "Elektroprivrede Srbije" Vladimir Djordjević, direktor "Železnica Srbije" Milenko Šarančić, direktor "Dunav Osiguranja" - Mirko Petrović, zamenik predsednika Izvršnog odbora "Banke Intesa" Silvio Pedraci, predstavnici NIS-a, "Petrohemije"...

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image