• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija dobila "mapu puta" za ukidanje viza

Potpredsednik Evropske komisije Žak Baro uručio je u Beogradu srpskom predsedniku Borisu Tadiću "mapu puta" za liberalizaciju viznog režima sa Srbijom, istakavši da taj dokument predstavlja "jasan i snažan" dokaz podrške Evropske unije Srbiji i njenoj evropskoj perspektivi.

Potpredsednik Evropske komisije Žak Baro uručio je u Beogradu srpskom predsedniku Borisu Tadiću "mapu puta" za liberalizaciju viznog režima sa Srbijom, istakavši da taj dokument predstavlja "jasan i snažan" dokaz podrške Evropske unije Srbiji i njenoj evropskoj perspektivi.

Baro je pozvao Srbiju da potvrdi svoju političku volju za uspostavljanje tešnijih veza sa Evropskom unijom, ističući da su građani Srbije dobrodošli u porodicu Evrope.

"Nekoliko dana uoči izbora, koji su od suštinskog značaja za budućnost Srbije, donosim jasan dokaz volje EU da konkretizuje evropsku perspektivu koja je ponuđena Srbiji"
, rekao je Baro.

Potpredsednik Evropske komisije je istakao da je brza izrada "mape puta" za ukidanje viznog režima sa Srbijom ubedljiv i konkretan znak političke podrške EU Srbiji i ujedno završetak prve etape dijaloga u oblasti viza.

Prema njegovim rečima, liberalizacija viznog režima sa zemljama Zapadnog Balkana je za Uniju sastavni deo obaveza preuzetih u Solunu 2003. godine i cilj uspostavljenog dijaloga je da se svim državljanima Srbije omogući pristup evropskom prostoru bez ograničenja, što je zajednički cilj EU i Srbije.

"Plan za liberalizaciju viznog režima, koji je izradila Evropska komisija i koji su odobrile države članice, dokument je koji odgovara specifičnim potrebama Srbije. On bi trebalo da omogući Srbiji da usmeri svoje napore ka sprovođenju neophodnih reformi kako bi državljanima Srbije bile ukinute vize", rekao je Baro.

Prema njegovim rečima, plan za liberalizaciju viznog režima detaljno opisuje niz mera koje bi trebalo sprovesti u oblasti bezbednosti putnih isprava, efikasnog nadzora spoljnih granica, borbe protiv ilegalne imigracije, borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i poštovanja demokratskih vrednosti i osnovnih prava.

On je najavio da će primena nekih od navedenih mera početi već narednih nedelja, a među prvima će biti izdavanje novog pasoša sa biometrijskim podacima.

"Tempo dijaloga koji će biti vođen zavisiće od vaših mogućnosti za ispunjenje postavljenih uslova kroz sprovođenje neophodnih reformi. Jasno je da je suštinski uslov za uspešan dijalog potpuno i bezrezervno sprovođenje Sporazuma o viznim olakšicama i readmisiji", rekao je Baro.

Potpredsednik Evropske komisije je naglasio da će svaki novi korak u realizaciji ovog plana biti ne samo korak bliže ukidanju viza, već i pomak ka približavanju EU i njenim standardima.

"Uveren sa da je Srbija u potpunosti u stanju da brzo napreduje na putu koji je sebi zacrtala u pravcu daljeg približavanja EU", kazao je Baro.

Potpredsednik Evropske komisije je obraćanje novinarima završio rečenicom izgovorenom na srpskom jeziku: "Građani Srbije su dobrodošli u porodicu Evrope".

Baro je prethodno, u intervju za "Blic" rekao da će ukidanje viza za građene Srbije koji žele da putuju u zemlje članice Unije zavisiti od ispunjavanja normi koje je postavila Evropska komisija.

On je povodom najava srpskih zvaničnika da će do kraja godine biti ukinute vize za građane Srbije, rekao da "ne postoje rokovi za ispunjavanje uslova" predviđenih takozvanom mapom puta koju je izradila Evropska komisija.

Baro je naveo da će "u odnosu na napredak koji Srbija bude ostvarila, Evropska komisiji redovno izveštavati Evropski savet o primeni 'mape puta' i ovaj proces će omogućiti Komisiji da u odgovoarajućem trenutku Savetu da predlog za ukidanje viza građanima Srbije".

O mogućnosti da vize budu besplatne za sve građane Srbije, Baro je rekao da je "neophodna promena sporazuma o viznim olakšicama", za šta bi bilo "potrebno najmanje godinu dana", kao i da bi "dejstvo promene bilo veoma ograničeno".

Boris Tadić izjavio je da je plan liberalizacije viznog režima sa Evropskom unijom snažna poruka građanima da Srbija treba da postane članica EU i da su njeni građani dobrodošli.

Tadić je izrazio očekivanja da će i Francuska, kao sledeća država koja će predsedavati Unijom, imati razumevanje za aspiracije Srbije i njen strateški cilj da postane članica EU na kraju mandata sledeće vlade.

Prema njegovim rečima, to što je Srbija za samo tri meseca uspela da usaglasi plan liberalizacije viznog režima svedoči o njenim velikim administrativnim kapacitetima za približavanje EU.

"Ovaj dokument smatramo velikim aktom slobode, koji doprinosi slobodi kretanja, mišljenja i komunikacije", istakao je Tadić nakon što mu je potpredsednik Evropske komisije Žak Baro uručio plan liberalizacije viznog režima.

Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbija je postala pridruženi član EU i nedvosmisleno je trasirala svoj put, rekao je Tadić i izrazio očekivanje da će EU pružiti značajnu finansijsku pomoh u realizaciji infrastrukturnih projekata u Srbiji.

On je istakao da je Srbija odlučna da u najskorije vreme ispuni sve obaveze predviđene planom liberalizacije viznog režima kako bi građani naše zemlje već sledeće godine mogli da bez bilo kakvih prepreka putuju u zemlje EU.

"Predstavljanje ovog plana i prisustvo gospodinaa Baroa snažna je poruka da Srbija treba da postane članica EU i da su naši građani dobrodošli u EU. Naravno da mi pripadamo zajednici evropskih nacija, evropskoj kulturi i da toj kulturi našim identitetom možemo i te kako da doprinesemo", istakao je Tadić.


Potpredsednik srpske vlade Božidar Đelić ocenio je da predajom plana Evropske unije za liberalizaciju viznog režima u Srbiji predstavlja realnost da se do kraja godine ukinu vize za naše građene.

Đelić je, na svečanosti dodele plana u Palati Srbije, rekao da je na Srbiji da ispuni uslove iz tog dokumenta za ukidanje viza i podsetio da "kao što smo uspeli da potpišemo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, tako ćemo uspeti da ispunimo sve uslove za ukidanje viza do kraja godine".

On je podsetio da je 17 zemalja članica EU u utorak odlučilo da vize za veliki broj naših građana budu besplatne i zahvalio Francuskoj koja je pokrenula takvu incijativu.

Đelić očekuje da će se sve zemlje šengenskog prostora uskoro priključiti ovoj inicijativi.

"Naš cilj nije da ukinemo takse za izdavanje viza, nego da ukinemo vize za naše građane", istakao je vicepremijer.

Đelić je podsetio da plan EU za liberalizaciju viznog režima podrazumeva uslove koje će Sribja sigurno ispuniti i dodao da su neki uslovi već ispunjeni.

U tom kontekstu, on je podsetio da su usvojeni zakoni o putnim ispravama i azilu, a da su pripremljeni zakonski predlozi koje će usvojiti veoma brzo budući skupštinski saziv - zakoni o zaštiti ličnih podataka, o granici i polozaju stranaca.

"Ti zakoni će stvoriti zakonski okvir za ukidanje viza", ocenio je Đelić.

On je podsetio da se već četiri meseca uspešno primenjuje sporazum o viznim olakšicama i readmisiji i rekao da su sva strahovanja koja su postojala u vezi sa tim bila samo iluzija.

Potpredsednik Vlade Srbije obećao je da će se ispuniti uslovi iz oblasti reformi pravosudnog sitema i bezbednosti gde se vidi napredak.

"Današnji dan želim da posvetim ministru Draganu Jočiću, jer je on i 'njegovo' ministarstvo imalo velike zasluge u ovom činu i želim da se što pre oporavi i vrati u javni život", rekao je Đelić.

Potpredsednik Vlade Srbije je potpredsedniku Evropske komisije Žaku Barou uručio model novog srpskog pašosa čije izdavanje je bilo jedan od ključinih uslova za ukidanje viznog režima.

Baro rekao da je Srbija jedna od prvih zemalja koje imaju ovakav pasoš.

Ministar pravde Dušan Petrović ocenio je da će do 1. januara 2009. godine, sve što je u nadležnosti tog ministarstva a uvršteno je u Plan EU za liberalizaciju viznog režima, ispuniti.

On je rekao da Ministarstvo pravde ima zadatak u tri velike oblasti, a pre svega u oblasti antikorupcijske borbe za koju je pripremljen zakon i čim bude konstituisana proevropska vlada, biće potvrđen predlog i poslat parlamentu.

Takođe, dodao je Petrović, biće usvojena važna uredba koja će obavezivati političare da objavljuju podatke o svojoj imovini a ukoliko to ne urade, predviđene su zakonske kazne.

Prema njegovim rečima, sledeća oblast kojom će se baviti to ministarstvo je zaštita podataka o ličnosti.

"Nužno je da privatnost svakog građanina bude zaštićena i Ministarstvo pravde je pripremilo nacrt tog zakona koji bi trebalo da potvrdi dodatni protokol Konvencije Saveta Evrope koja se bavi tim pitanjem", rekao je Petrović.

On je podsetio da u se skupštinskoj proceduri i predlozi zakona o zaštiti granici i o zaštiti stranaca koje je predložilo Ministarstvo unutrašnjih poslova a koji je, takođe, bio jedan od uslova za ukidanje viznog režima.

Kako je rekao Petrović, u skupštinskoj proceduri se nalazi i Nacionalna strategija za integrisano upravljanje državnom granicom, navodeći da će i zakon biti u skladu sa tom strategijom.

On je kazao da su ministarsta pravde, finansija i unutrašnjih poslova pripremila zakon o sprečavaju pranja novca i finansiranja terorizma, kao i Nacionalnu strategiju koja se bavi tom oblasti.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image