• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

LDP: Ko glasa za sporazum je protiv Srbije

Predsednik LDP Čedomir Jovanović ocenio je da će ministri koji prihvate Predlog zakona o energetskom sporazumu sa Rusijom, "glasati protiv sebe i protiv Srbije". Jovanović je tim povodom najavio i protest ispred vlade

Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović ocenio je da će ministri koji prihvate Predlog zakona o energetskom sporazumu sa Rusijom, "glasati protiv sebe i protiv Srbije".

Jovanović je u razgovoru sa građanima u sklopu predizborne kampanje, na platou ispred Vukovog spomenika u Beogradu, istakao da potpisivanjem tog sporazuma ruska strana postaje većinski vlasnik Naftne industrije Srbije.

Prema njegovim rečima, nije definisan ukupni kapital pa je time ruski partner postao većinski vlasnik "bez uloženog dinara, evra, dolara ili rublje".

Jovanović je rekao i da je privatizacija NIS-a "obavljena u direktnoj pogodbi, bez tendera" i naveo da se tako "državni mononpol zamenjuje ruskim", kao i da u tome nema liberalizacije tržišta.

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije će glasati za Predlog zakona o energetskom sporazumu u kome ne postoji biznis plan, a bez koga Srbija ne može tražiti kredite za sredstva koja su joj neopodna za ulaganja.

"Pravo korišćenja objekata dato je samo ruskoj strani, iako su vlasnici 51 odsto, oni imaju stopostotno pravo korišćenja svih objekata, što znači da mi nećemo moći da transportujemo i skladištimo gas", rekao je Jovanović.

On je naveo da je "predmet preuzimanja materijalna i nematerijalna imovina" i dodao da će se LDP boriti protiv te privatizacije, insistriati na promeni ugovora i izmeni sporazuma, "kako bi Srbija imala ravnopravan odnos kakav imaju sve druge zemlje".

LDP je pozvala tokom dana ministre iz DS da u petak na sednici Vlade Srbije glasaju protiv naftno-gasnog aranžmana za ruskim "Gaspromom" i upozorila da će biti odgovorni za udaljavanje Srbije od Evropske unije ukoliko glasaju za sporazum.

Jovanović je najavio protest u petak, kada će se i održati sednica vlade, navodeći da će započeti okupljanjem ispred sedišta stranke u 11 časova a biće nastavljen šetnjom i okupljanjem ispred Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici.

Narodni poslanik LDP-a Slobodan Maraš takodje je najavio da će njegova stranka u petak ispred zgrade Vlade Srbije organizovati proteste u vreme trajanja sednice na kojoj treba da se odluči da li će sporazum sa Rusima biti usvojen.

"Ovaj sporazum je i ekonomski i strateški poguban za Srbiju. Strateški je poguban jer nas trajno udaljava od EU", rekao je Maraš na konferenciji za novinare ispred zgrade Naftne industrije Srbije (NIS) u Novom Sadu.

Maraš je kazao da će Srbija "zabosti nož u leđa" EU ukoliko potpiše sporazum sa Rusima.

"Potpisivanjem sporazuma sa 'Gaspromom' prestaje da važi već potpisani 'Nabuko' sporazum, koji je Srbija potpisala sa EU i koji podrazumeva energetsku zajednicu jugoistočne Evrope", rekao je Maraš.

Ocenio je da Rusi "svim silama" pokušavaju da Evropu veže za svoj gas, dok je "Nabuko" sporazum predviđao da gas iz Irana preko Srbije ide ka zapadnoj Evropi.

Dodao je da u sporazumu sa Rusima nema ni reči o zaštiti životne sredine i naveo da je uralska nafta, koju će "Gasprom" isporučivati, zapravo nafta najslabijeg kvaliteta sa najvećim procentom sumpora, koji je zabranjen u EU.

On je ocenio da sporazum sa "Gaspromom" zapravo ne predstavlja privatizaciju NIS-a, već "čistu etatizaciju", pošto jedna državna firma prelazi u ruke druge državne firme, ali ne ove države nego Rusije.

Maraš je rekao da je Hrvatska prodala putem tendera 25 odsto svoje naftne kompanije Ina mađarskom MOL-u za 520 miliona američkih dolara, dok Vlada Srbije bez ikakvog tendera prodaje većinski deo NIS-a za 400 miliona evra, iako je NIS daleko veća kompanija od Ine.

"Gospodin Koštunica je mogao svoju vikendicu na Belanovici tako da proda, a mogao je gospodin Ilić tako da proda i svoje silne kuće sa bazenima. Ali, imovinu Srbije nisu mogli bez tendera da prodaju", poručio je Maraš.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image