• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đelić: Žene i sa varjačom i laptopom u EU

Vicepremijer i funkcioner DS-a izjavio da država mora da pomogne samohranim majkama i preduzme mere protiv muškaraca koji nakon razvoda izbegavaju da plaćuju alimentaciju, dok je prema srpskim ministarkama najveći problem steći autoritet u muškom okruženju

Potpredsednik Vlade Srbije i funkcioner DS-a Božidar Đelić izjavio je u četvrtak da država mora da pomogne samohranim majkama i preduzme mere protiv muškaraca koji nakon razvoda izbegavaju da plaćuju alimentaciju.

"U tome mora da učestvuje i poreska uprava, a jedna od mera bila bi blokada računa i imovine muškarca koji beži od odgovornosti nakon razvoda", kazao je Đelić na okruglom stolu o položaju žena održanom u Vladi Srbije kome su prisutvovale sadašnje i bivše ministarke i državne funkcionerke.

Đelić je poručio da zakone treba menjati i primenjivati tako da omoguće veće učešće žena u političkom i javnom životu. Na okruglom stolu je iskatnuto da su žene u Srbiji nižeg obrazovanja i materijalnog statusa u odnosu na muškarce.

"U sadašnjem sazivu parlamenta ima 21,8 odsto žena, hajde da stignemo do 30 odsto žena u parlamentu i vladi pa da dodjemo i do španske opcije od 50 odsto", rekao je još Đelić.

Dodajući da država treba da pomogne ženama da usklade svoje porodične i profesionalne obaveze kao jednu od mera je naveo produženo radno vreme vrtića.

Ministarka rada u vladama Zorana Đinđića i Zorana Živkovića Gordana Matković navela je da joj je najteže bilo upravo to da uskladi porodične i profesionalne obeveze i da je sin ponekad zvao u dva sata noću na poslu.

Prema rečima svih učesnica rasprave, žene na visokim državnim pozicijama nisu suočene sa većim problemima i nerazumevanjem, ako se izuzme "oabveza" da se dokazuju i bore sa muškim skepticizmom.

Ministarka za omladinu i sport Snežana Samardžić - Marković istakla je da je kao ministarka u muškoj sferi ko što je sport bila suočena sa sumnjom muškaraca u njeno znanje.

"Kada su jednom čoveku iz sporta rekli da treba meni da se obrati on je odgovorio: 'Pa, ona je žena, ne razume se u sport'", kazala je ona.

Ministarka nauke Ana Pešikan je naglasila da iako na fakultetima ima više devojaka nego mladića, oni pre stižu do doktorata pa je od ukupnog broja doktoranata 30 odsto žena. Takodje, žene teže stižu do rukovodećim mesta nego njihove kolege, dodala je ona.

Prema rečima ministarke za dijasporu Milice Čubrilom najveći problem je steći autoritet u muškom okruženju.

"Srbiji treba još desetak godina da stigne nivo ravnopravnosti polova u svetu", navela je ona, dok je ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Aleksandra Smiljanić ukazala da je učešće žena primetno u telekomunikacionoj i informatičkoj industriji.

Nekadašnja potpredsednica parlamenta Gordana Čomić pozvala je sve domaćice u Srbiji na sedmodneni štrajk "kako bi muškarci uvideli kako je baviti se kućim polovima".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image