• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko kontroliše izbornu tišinu?

Rad elektronskih medija tokom predizborne tišine pratiće Republička radio difuzna agencija, dok će ostali mediji praktično biti bez kontrole, jer i ovi izbori protiču bez Nadzornog odbora.

Rad elektronskih medija tokom predizborne tišine pratiće Republička radio difuzna agencija (RRA), dok će ostali mediji praktično biti bez kontrole, jer i ovi izbori protiču bez Nadzornog odbora.

Republička izborna komisija (RIK) ima nadležnost samo ako izbornu tišinu krši neko ko je učesnik u izbornom postupku, objasnila je predsednica Komisije Sonja Brkić.

Ukoliko su u pitanju mediji, sajtovi, kao i SMS poruke biračima Komisija nije zauzela čvrst stav o tome, kazala je Brkić i precizirala da će RIK moći da reaguje samo ako neko podnese prigovor na kršenje izborne tišine.

Povodom skupa ispred Vlade Savet RRA nije imao vremena da zaseda, ali je u obavljenim konsultacijama većina članova Saveta saglasna da je Kodeksom o ponašanju emitera i Opšte obavezujućim uputstvom o ponašanju emitera u predizbornom periodu zabranjena indirektna politička kampanja.

Tanjugu je u RRA rečeno da javno prikazivanje stranačkih obeležja može da se tumačiti kao kršenje predizborne tišine, mada izveštavanje sa skupa nije zabranjeno.

RRA ocenjuje da prilikom izveštavanja može da se navede "jedna stranka", mogu i govornici koji nisu pripadnici stranaka, ali ne smeju da se navodi stranka, njena obeležja - grbovi, zastave, amblemi, transparenti, značke i slično.

Okupljeni mogu da se slikaju, ali tako da se ta obeležja ne vide.
Inače, Nadzorni odbor za praćenje izbora koji treba da formira Skupšitna ne postoji već više godina, pa su i prošli parlamentarni izbori protekli bez njega.

Zakon o izboru narodnih poslanika predviđa da u postupku sprovođenja izbora opšti nadzor nad ponašanjem političkih stranaka, kandidata i sredstava javnog obaveštavanja u toku izbornih aktivnosti sprovodi Nadzorni odbor.

Nadzorni odbor ima deset članova od kojih polovinu članova imenuje Skupština na predlog Vlade, a polovinu na predlog poslaničkih grupa, iz reda istaknutih javnih radnika koji nisu članovi organa politickcih stranaka koje učestvuju na izborima.

Nadzorni odbor treba da prati predizborne aktivnosti, ukazuje na eventualne nepravilnosti u postupanju političkih stranaka, kandidata i drugih učesnika u izbornom postupku.

Ovo telo kontroliše postupanje sredstava javnog obaveštavanja u primeni odredaba zakona koje se odnose na obezbeđivanje ravnopravnih uslova za predstavljanje podnosilaca izbornih lista, predlaže mere za poštovanje jednakosti kandidata u izlaganju njihovog progama.

Nadležnost odbora je i da se obraća javnosti radi zaštite moralnog integriteta ličnosti kandidata, upozorava na postupke političkih stranaka, kandidata i sredstava javnog obaveštavanja kojima se ometa izborna kampanja i ugrožava jednakost prava kandidata.

Nadzorni odbor postojao je i pratio višestranačke izbore tokom devedesetih godina, ali od 2000. godine parlament nije birao nove članove tog tela.

Taj odbor poslednji put bio je formiran za praćenje izbora u decembru 2000. godine, a njegov predsednik bila je Elena Božić Talijan, dosadašnji poslanik SRS.

Inače, u Srbiji je od ponoći na snazi predizborna tišina koja po zakonu podrazumeva zabranu izborne propagande preko sredstava informisanja i javnih skupova i objavljivnaje procene rezultata izbora do zatvaranja biračkih mesta u nedelju u 20 sati.

(Tanjug/Na slici: Predsednica RIK-a Sonja Brkić)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image